Nemzetközi Baráti Kórustalálkozón töltődhetett fel Komárom zenekedvelő közönsége (Képekkel)

Nemzetközi Baráti Kórustalálkozón töltődhetett fel Komárom zenekedvelő közönsége (Képekkel)

Október végén a Gaudium Polgári Társulás szervezésében Nemzetközi Baráti Kórustalálkozóra került sor, a komáromi Tiszti Pavilon dísztermében, melyet Kodály Zoltán születése 140. évfordulója emlékének szenteltek.

Amint azt lapunknak a Gaudium karnagya Stirber Lajos kihangsúlyozta, a kórus nem vesz részt versenyeken, megalakulása óta baráti találkozókat szervez, hogy feltöltődjenek az együtténeklés örömével, és pozitív élményeket szerezve, a zene által teremtett meghitt, felemelő hangulatot szétosszák az érdeklődő közönség körében.

A két évtizede megrendezésre kerülő Vox Humana zenei fesztivál, valamint a már negyedik alkalommal megrendezett nemzetközi kórustalálkozó tehát tulajdonképpen a kikapcsolódást, a kulturális feltöltődést szolgálja. Stirber Lajos karnagy Kodály Zoltán szavaival vallja: Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is.

Az idei év külföldi vendége a csehországi Zábřeh-i Slavice női kamarakórus volt, mellettük még a Zsére-i Zoboralja Női Kar érkezését várták, akik közül azonban csupán a kórus egy csoportja jelenhetett meg, és a közös számok eléneklésébe kapcsolódtak be. A kórus karnagya, Simek Viktor egészségi okok miatt kénytelen volta rendezvényről távol maradni.

A hangverseny műsor-csokrában elsőként az egyesített felnőtt kórusok Bárdos – Kerényi Dominus Zoltanus című, Kodály Zoltánt dicsőítő szerzeményét adták elő, Stirber Lajos vezényletével, majd két mű következett a szlovák zeneirodalom jelentős szerzőjétől, Eugen Suchoňtól. Számaikból nagy sikert aratott az „Akás i mi krásna”, szülőföld gyönyörűségét megéneklő kórusmű, melyet Grassl Ferdinánd vezényelt.

A műsor folyamatában egy vers is elhangzott, Nagy Ferenc előadásában.

A hangverseny nyitószámait követően Lakatos Róbert, az EB VMK igazgatója üdvözölte a jelenlévőket, egyben örömét fejezte ki, hogy ismét ilyen rangos rendezvénynek adhatnak otthont, majd Keszegh Béla, Komárom város polgármestere méltatta a zenei baráti találkozó jelentőségét.

Az üdvözlések után a szülők, nagyszülők büszkeségére a Jókai Mór Alapiskola KICSINYEK KÓRUSA lépett színre, akik műsorukat a vidám gyermekdalok mellett nagyon szép magyar egyházi népénekekkel is színesítették. Vezényelt Pfeiferlik Annamária, zongorán közreműködött Pásztor Éva.

Hírdetés

Mindezeket követően – a felnőtt kórusokkal együtt – a Koltay Gergely által megzenésített csodaszép Reményik Sándor verset adták elő, Ne hagyjátok a templomot címmel.

A GAUDIUM vegyeskar és hangszeres kamaraegyüttese előadása két részből tevődött össze. Elsőként egy komáromi zeneszerző, Schmidhauer Lajos Stabat Materét hallhatta a közönség.  Az énekkar repertoárjának fő jellemzője volt, hogy azt főként Komáromhoz kötődő zeneszerzők műveiből állították össze, akikről életrajzi összefoglalót is megjelentettek a műsorlaphoz csatolva.

 Schmidthauer Lajos orgonaművész, zeneszerző és tanár, száznegyven évvel ezelőtt, 1882.március 3-án született Komáromban. Emléktáblája egy belvárosi épületen látható, a Jókai utca és a Ferences barátok utcájának találkozásánál – ahol a művész egykoron élt és alkotott. 

Műsorfolyamuk második része nagyon változatos volt, közreműködtek benne a Gaudium örökös tagjai, Korpás Éva, hivatásos népdalénekes, valamint Gaál Jenő, operaénekes, a Szlovák Filharmónia szólistája. A nevezettek mindketten a Jókai Mór Alapiskola kisdiákjai, s a Gyermekkar szólóénekesei voltak, s jelenleg is szólóénekeikkel emelték a műsor színvonalát. A Gaudium előadását tovább színesítették a Martosi Hagyományőrzők néptáncosai, a „Három a tánc” ritmusára, amellyel megmutatták a mulatós magyar virtust.

Természetesen nem hiányozhatott a repertoárból a szintén komáromi születésű, ám világszerte ismert operett-király, Lehár Ferenc műve sem. A kórus a Pacsirta című operettből az Akkor vagyok boldog című édes-romantikus melódia dalrészletével szintén óriási sikert aratott. A műsor karnagyai Stirber Lajos, a Magyar Kultúra Lovagja, valamint Grassl Ferdinánd voltak.

A Gaudium előadásában közreműködtek a helyi művészeti alapiskola tanárai, Fekete Éva és növendéke Búzás Eszter, Fekete Vince, Harmat Rudolf, Kulin Eduárd, Rácz Réka, Uhrin Andrea.

A műsor további részében a csehországi Zábřeh-i SLAVICE női kamarakórus lépett színre. A zábřehi Slavice női kamarakórus a Slávik gyermekkar egykori tagjaiból alakult 2006-ban. Repertoárjuk egyaránt tartalmazza cseh- és külföldi klasszikusok kórusműveit, népdalfeldolgozásokat, de kortárs műveket is. A kórus bekapcsolódik a város és a régió kulturális életébe, évente megszervezi tavaszi és adventi hangversenyét, és rendszeres szereplője a bécsi nemzetközi adventi fesztiválnak is.

Műsorukban szerepeltek Händel, Nino Rota, valamint cseh klasszikus- és kortárs zeneszerzők művei. A kórus karnagya Jaroslava Štěpánková, zongorán közreműködött Marie Zajícová.

Az est zárórészében az egyesített kórusok Smetana Eladott menyasszonyából adtak elő részletet, végezetül Kodály Zoltán Esti dalával búcsúztatták a közönséget, melyet Grassl Ferdinánd, a jövő ifjú karnagya vezényelt.

A színes műsorfolyam rendkívül gazdag élményben részesítette a jelenlévőket, ami bizonyára pozitív hatást gyakorolt közérzetükre, hangulatukra.

Buday Mária A képek a szerző felvételei


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »