Irán azonnali elhagyására szólította fel a német állampolgárokat csütörtökön a német szövetségi kormány.
A külügyminisztérium az Iránról szóló frissített utazási tájékoztatójában nyomatékosan eltanácsolta a német állampolgárokat a közel-keleti ország meglátogatásáról, és kiemelte, hogy az ott tartózkodóknak távozniuk kell, mert "önkényes letartóztatás" és "hosszú börtönbüntetés" veszélye fenyegeti őket.
Különösen veszélyeztetettek a német-iráni kettős állampolgárok – tették hozzá, rámutatva, hogy a közelmúltban számos külföldi állampolgárt letartóztattak az iráni hatóságok.
Mint írták, a biztonsági szervek több tartományban "különösen kemény" fellépéssel igyekeznek letörni a nőkre vonatkozó iszlám öltözködési szabályok megsértésére hivatkozva őrizetbe vett Mahsza Amini halála miatt szeptemberben kezdett tüntetéseket, fellépésüknek "halálos áldozatai és sebesültjei is vannak", és a demonstrációk közelében jellemzők "a nem érintett külföldi állampolgárokra" is kiterjedő önkényes letartóztatások. Ezért a német állampolgároknak "nagyon óvatosan kell viselkedniük, és mindenképpen kerülniük kell a tüntetéseket és a tömeget, ha a figyelmeztetések ellenére az országban maradnak" – emelték ki.
Az 1979-es iszlám forradalom óta a leghevesebb rendszerellenes mozgalommá terebélyesedett tiltakozási hullám elleni hatósági fellépésnek a legutóbbi becslések szerint több mint 280 halálos áldozata van, és tízezernél is több embert tartóztattak le. A német kormány elítélte az erőszakot, és kilátásba helyezte az Irán elleni nemzetközi szankciók kiterjesztését. Annalena Baerbock külügyminiszter egy minapi nyilatkozata szerint mérlegelik a többi között, hogy miként lehet a terrorista szervezetek közé sorolni az iszlám köztársaság berendezkedését védelmező Forradalmi Gárdát.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »