A brüsszeli Politico liberális nap már temeti a belsőégésű motorokat, miután a múlt csütörtökön az uniós törvényhozók megállapodtak abban, hogy 2035-től az összes újonnan forgalomba hozott személygépkocsinak és kisteherautónak zéró károsanyakibocsátásúnak kell lennie. A mainstream ünnepe, hatalmas sikerről írnak, amely az Európai Unió klímapolitikájának dominanciáját támassza alá. Ez a siker azonban azt jelenti, hogy az EU halálra ítélte a belsőégésű motorokat, amelyek több mint egy évszázadon át garantálták a kontinens gazdasági erejét.
A dolog pikantériája, hogy az újabb láblövést egy olyan ország hozta végül hivatalosan tető alá, amelynek gazdasága szintén a belsőégésű motorokra épül. A javaslatot ugyanis Jan Huitema – az EP képviseletében – és az EU soros elnökségét betöltő Csehország – az Európai Tanács képviselője – írta alá.
A javaslat nem csak az új autókra szabályozza be, hanem a már forgalomban lévőket. Eszerint 2030-ra a személygépkocsik összesített károsanyagkibocsátását 55, a kisteherautókét 50 százalékkal kell visszavágni a 2021-es szinthez képest.
A megállapodást a tagállamokon nem lehet egyszerűen behajtani, ám annál erősebb jelzést jelent, ami majd beépült árakba.
Nem mellesleg – és erről kevesebb szó esik – a zérókibocsátású autók zöme elektromos, elvileg ez lenne az új az irány, ám ezen a téren Európa jelentős versenyhátrányban van az USA-val szemben. Magyarul, míg a belsőégésű motorok esetében Európa domináns tudott lenni, az új, zérókibocsátású piacon erre jóval kevesebb esélye mutatkozik. Főleg, hogy épp tartós energiaéhség van kialakulóban.
A zérókibocsátás kierőszakolása egyébként enyhén szólva is megosztja az EU vezető országait. Franciaország a hibrid autóinak gyártását félti. Olaszország drága luxusmárkáinak sorsáért aggódok. Azon pedig már meg sem lepődhetünk, hogy a megállapodás Németország számára jelentheti a legnagyobb csapást – és vele minden beszállító országának.
A német kormányban csaknem szakadás következett be. A környezetvédelmi és a gazdasági minisztériumot vezető Zöldek az uniós zérókibocsátás mellett kardoskodtak, míg a pénzügyminisztériumot és a közlekedésügyi tárcát vezető szabaddemokraták kivételeket és időbeli engedményeket akartak elérni. A végeredmény a Zöldek győzelméről árulkodik.
Ugyanakkor múlt pénteken, az uniós diplomaták zárt ülésén Magyarország – Olaszország, Románia és Szlovákia erős támogatása mellett – azért lobbizott, hogy az Európai Bizottság fogadja el a szintetikus üzemanyagok használatát, amivel maradna egy kiskapu a belső égésű motorok előtt.
Hogy milyen lesz a gyakorlati megvalósítás, azt nem tudni. De ha az EU ezt véghezviszi, akkor – ahogy a Politico írja – Európában a múlt héten lezárult egy 150 éves korszak. A sajtóban az ilyen szuperlatívuszokat előszeretettel alkalmazzák, mi azért hozzátesszük, hogy 2026-ban a megállapodás felülvizsgálatra kerül – az pedig új kormányokat, új Európai Bizottságot, Parlamentet jelent, talán új gazdasági irányokkal…
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »