Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF), Martonvásár önkormányzatával együttműködve, Vácon és Martonvásáron október 10–11-én rendezte meg a VII. Kisgyermeknevelési Konferenciáját (Brunszvik Teréz Szakmai Napok), amelynek fókuszában ezúttal a kert és a szabadtér nevelésben betöltött szerepe állt.
Milyen módszerekkel lehet csökkenteni a kisgyermekek klímaszorongását és megalapozni környezettudatos anyaghasználatukat? Hogyan hatnak az ökokuckók, iskolakertek, szabad terek a kisgyermekek személyiségfejlődésére, és milyen módon segíthetnek a korai idegennyelvi fejlesztésükben? Milyen alternatív programok, jó gyakorlatok léteznek? – többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a szakemberek Martonvásáron.
Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola oktatói és Tudományos DiákKör (TDK) hallgatói mellett más hazai és külföldi pedagógus szakemberek is tartottak előadásokat a konferencián – angol és német nyelvű szekción is részt lehetett venni.
A Kert és élménypedagógia: „jó gyakorlatok” bemutatása a szabadtéri oktatás-nevelés témájában című kerekasztal-beszélgetés során olyan előadók cseréltek véleményt, akik releváns tapasztalattal rendelkeznek az óvodák és általános iskolák területén történő szabadtéri nevelésben. A beszélgetés hallgatói megismerhették, hogyan lehet tanösvényt vagy közösségi kertet kialakítani egy óvoda udvarán; esővízgyűjtőt létrehozni és fenntartani; megfigyelni őket és aktívan tenni a hüllők, kétéltűek, madarak, rovarok és emlősök védelméért játékos módon; irodalmi foglalkozásokat tartani a kertben.
A Cselekvéssel és oktatással a klímaszorongás ellen kisgyermekkorban című kerekasztal-beszélgetés során bemutatták a „Fiúról Apára” program „négy elem” módszertanát is, amely gyakorlat magában foglalja az óvodapedagógusok képzését és a gyermekeknek szóló, környezettudatosságra nevelő bábjátékok, kiadványok, színezők, egyéni és csoportos játékok alkalmazását is.
A The role of the outdoor education and school gardens in early second language development (A szabadtéri nevelés és az iskolakertek szerepe a korai idegen nyelvi fejlesztésben) című angol nyelvi szekcióban olyan szabadtéri oktató-nevelő jó gyakorlatokat, módszereket ismerhettek meg a résztvevők, amelyek segítenek a tartalomalapú (amikor az idegen nyelv a tanulás csatornája) idegennyelv-tanításban és az inkluzív (befogadó, esélyegyenlőséget biztosító) nevelésben. Az előadók felvázolták, hogyan lehet az idegennyelv-oktatást meseösvénnyel, dalokkal, mondókákkal, közmondásokkal, drámagyakorlatokkal vagy akár sárból készült konyhával megreformálni.
„A német Kindergarten szónak önmagán és eredeti célján túlmutató mai jelentősége van, mivel napjaink intézményes nevelő-oktató munkája egyre jobban eltávolodik a valóságtól, ezen belül a természettől. A gyermeknevelés hitelességének is fontos lépése lenne visszatalálni mindkettőbe, így ezt tettük meg az idei kisgyermeknevelési konferencia fő témájává. Nagy örömünkre szolgál, hogy bemutathattuk a föld-napi pályázatunkra beérkezett, a környezettudatosság témakörében készült, tehetséges óvodások és iskolások alkotásait is” – mondta Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora.
A konferencia váci helyszínén Gloviczki Zoltán, a főiskola rektora és Megyeriné Runyó Anna tanszékvezető, a pályázat zsűrijének elnöke nyitotta meg a „Hogy érzi magát a Föld?” című, a föld-napi kreatív alkotópályázat munkáiból összeállított kiállítást, amelyet egy hónapig tekinthetnek meg az érdeklődők.
Forrás és fotó: Apor Vilmos Katolikus Főiskola; Váci Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »