Erdő Péter áldotta meg a felújított Assisi Szent Ferenc-főplébániatemplomot a Bakáts téren

Erdő Péter áldotta meg a felújított Assisi Szent Ferenc-főplébániatemplomot a Bakáts téren

A megújult Assisi Szent Ferenc-főplébániatemplom búcsúja napján, október 2-án ünnepelte oltárának újraszentelését. Ez alkalomból Erdő Péter bíboros, prímás mutatott be hálaadó szentmisét. A városrész – Ferencváros – központi terén az önkormányzat, az iskola mellett a kulturális egység részeként ma újra eredeti szépségében áll az Ybl Miklós tervezte neoromán remek.

Reggel óta folynak a búcsú előkészületei a Bakáts téren. A templombúcsú alkalmából agapét készítenek elő a plébániához tartozó családok. Az Assisi Szent Ferenc-főplébániatemplomban ma ünneplik a hosszú felújítást követően az oltárszentelést. Az Ybl Miklós tervezte templomot a főváros legszebb és legharmonikusabb templomának tartották, s aki megáll a táren, felnéz az épületre, belép a főbejáraton, ennek igazságáról ma is meggyőződhet. A templomot megtöltő közösség Erdő Péter bíborossal – aki maga is a Ferencvárosban született és nőtt fel – ad hálát a külső és belső megújulásért.

Mudra József, a plébániai képviselőtestület elnöke köszöntötte az egybegyűlt sokaságot. „Kérjük Erdő Péter bíborost, áldja meg a templomot, szentelje fel az oltárt az Úr áldozatának bemutatásra” – vette kezdetét a szertartás a víz megáldásával, majd a főpásztor körbejárt, és megáldotta a falakat.

Erdő Péter szentbeszédében kiemelte annak jelentőségét, hogy a Ferencvárosnak – ahogy Budapest régi kerületeinek általában – megvolt, és talán még ma is megvan a kulturális egysége és rendje. A templom a főtér közepén áll, körülötte az önkormányzat, az iskola és más központi épületek kaptak helyet. A védőszent temploma az egész közösség szíve volt. Ma az a feladatunk, „ezért imádkozunk és dolgozunk, hogy ez a templom a maga hívő életével napjainkban is a kerület szíve és lelki középpontja legyen” – mondta.

A templom védőszentje, Assisi Szent Ferenc ma is arra figyelmeztet minket, hogy anyagi javainkkal, erőinkkel felelősen kell bánni. Rámutatott: a magyar hívő közösség és a katolikus társadalom a közelmúltban többszörösen bizonyította, hogy képes akár anyagi biztonsága, kényelme rovására is nagylelkű lenni, megtalálja a segítő szeretet ma szükséges formáit. Így például a plébánia helyet ad a vietnámi közösségnek, emellett a Tömő utcában délutánonként Ukrajnából menekült gyerekeknek tartanak foglalkozásokat, segítve bekapcsolódásukat a magyar iskolai oktatásba.

A bíboros emlékeztetett: a templom az a különleges hely, ahol Isten nemcsak úgy van jelen, mint mindenütt a világban, mint az imádkozók közösségében, hanem valóságosan az Oltáriszentségben. „A templomba mindig bejöhetünk hozzá, átélhetjük szent jelenlétét” – mondta. Felidézte, gyerekként mennyiszer tért be imádkozni a templomba, térdelt egy-egy szobra előtt kérve a szentek pártfogását. Visszaemlékezett édesapjára, aki sokszor még akkor is térdelt a szentáldozás után, amikor a sekrestyés már csörgette a kulcsokat, hogy zárja a templomot. Reményét fejezte ki, hogy a megújult templom a ferencvárosi katolikusok hitéletének, személyes és közösségi életének központja és erőforrása lesz a jövőben is.

Hírdetés

Baggi Michele FSCB plébániai kormányzó örömét fejezte ki, hogy annyi sok közösség otthona lehet a templom. Köszönetet mondott a vele szolgáló paptestvérek és a hívek nevében a templom megújulásáért, a főegyházmegye segítségéért, a kormány támogatásáért, a mostani ünnepért.

Soltész Miklós a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára köszöntőjében különleges kisugárzású helynek nevezte Ferencvárost és benne a Bakáts téri templomot, méltatva néhány, a közösség számára meghatározó személyiség szolgálatát. Rámutatott: a templomban erősödött meg a kommunizmus tiltása ellenére a földalatti Regnum Marianum mozgalom. Soltész Miklós köszönetet mondott Erdő Péter bíborosnak, hogy annyi sok templomfelújításban tudtak együttműködni.

Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye háttéranyaga szerint a templom átfogó fejlesztésének építészeti tervezése 2016 őszén indult el, a kivitelezési munkák két ütemben valósultak meg 1,9 milliárd forint kormányzati támogatásból.

Bővítették az altemplomot, amely talajvíz elleni és hőszigetelést is kapott, valamint megújultak a terei. Helyreállították a homlokzati kő- és téglaburkolatot, azbesztmentesítették és felújították a tetőt. A belső felújítás során új padlóburkolatot kapott a templom, helyreállították a vakolatot, felújították, illetve kicserélték a lakatos- és asztalosszerkezeteket, a nyílászárókat, és restaurátori munkákat is végeztek. Emellett megtörtént a templom komplex építészeti, épületgépészeti és épületvillamossági felújítása is.

Szerző: Trauttwein Éva

Fotó: Lambert Attila

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »