A Sme rodina, egészen pontosan Boris Kollár pártelnök (és házelnök) valamint Štefan Holý miniszterelnök-helyettes nemrég bemutatta a sokat emlegetett bérlakásprogramjuk részleteit és Szlováki bérletdíj-térképét. Elvileg a program olcsóbb lakásbérleteket biztosít, mint lakáshitel törlesztőrészletei lennének. Ugyanakkor nem csak Igor Matovič pénzügyminiszter kritizálta Holý javaslatát, hanem annak párttársa, Milan Krajniak munkaügyi miniszter is. Nem világos szerintük, hogy mi a célja a programnak, és hogy mely rétegeket akajra elsősorban támogatni. Az alábbiakban bemutatjuk, a Sme rodina mely megyében milyen maximális bérleti díjakat alakítana ki.
A bérlakásokról szóló törvény a képviselők még a nyári szabadságok előtt fogadták el. A törvény elvileg október 1-jétől lép hatályba, novemberben pedig a Sme rodina ígérete szerint működni fog az online platform, ahol le lehet foglalni a lakásokat. Hogy mikor és hol épülnek meg az első ilyen lakások, egyelőre kérdéses.
A kedvezményezettek körét bevételeiktől tették függővé egy sajátos képlet szerint. Egy egyedülálló igénylő akkor lenne jogosult az államilag garantált piacinál alacsonyabb lakásbérletre, ha nettó bevétele nem haladja meg a 1875,40 eurót (2550 eurót bruttóban). Ha párról vagy házasokról van szó, az összbevételük nagysága nem lehet nagyobb havi nettó 3184 euró. Ha a párnak egy gyermeke van, 4040 eurós nettó bevétel alatt jogosultak a kedvezményre.
Átlagban a törvény a lakáshitel törlesztőrészleteinél 24,6 százalékkal alacsonyabb bérleti díjakat biztosítana.
Sok a kritika
Nem csak a politikusok, a szakszervezetek is kritizálták a programot jelenlegi állapotában. Az elérhető árú lakások közvetlen hatással vannak a munkaerő mozgására – nyilvánvalóan elsősorban keletről nyugati irányban történő mozgásra kell gondolni -, de nem csak erről van szó. A kedvezményes lakásbérlethez a törvény szerint a munkáltató is hozzájárulhat, négyzetméterenként 4 euróval.
A probléma ott kezdődik, hogy a törvény nem számolt a körülmények drámai megváltozásával. Nem kizárt, hogy a Sme rodina sietsége mögött az előrehozott választások lehetősége áll. Mivel a bérlakásprogram volt a Sme rodina legfontosabb választási ígérete, és nem kizárt, hogy jövő tavasszal előrehozott választásokra kerül sor, a sietség logikus. Csak épp nem túl hatékony.
A meghatározott maximális bérleti díjak ugyanis nem tartalmazzák a lakások karbantartási költségeit. A szakszervezetek szerint előfordulhat, hogy a munkáltatók hozzájárulása nélkül a lakáshitelekkel szembeni árelőny meg sem mutatkozna. A szakszervezeteknek az sem világos, hogy kik lennének a program célcsoportja. Az ő szempontjukból a hiányszakmákban dolgozókat kellene támogatni. Itt azonban lehetnek ellentmondások.
Kirívóan kevés van például IT-szakemberből az országban, akiknek nettó keresetük átlagosan 2500 eurónál is magasabb. Egy jól kereső házastárssal még akkor sem lennének jogosultak a támogatásra, ha lenne egy gyermekük. Az egy másik kérdés, hogy ilyen jól kereső családok esetében indokolt-e a kedvezmény.
Állami alkalmazottak előnyben…
Ugyanakkor a szakszervezetek azt is nehezményezik, hogy a program túlságosan az állami szektorban dolgozókra összpontosít. Ugyanezt kifogásolta Igor Matovič pénzügyminisztériuma is, amelynek elemzői nem értik, hogy a majd elérhető lakások 40 százalékának megszerzésére miért kapnak előnyt épp az állami alkalmazottak – és 10 százalékára miért pályázhatnak nagyobb eséllyel a rokkantnyugdíjasok.
Itt azért érdemes kiemelni, hogy a Sme rodina a modell összeállításánál jellemzően saját választási rétegeit helyezte előtérbe. Az állami alkalmazottak helyzetbe hozását azonban inkább azzal lehet magyarázni, hogy az előttünk álló időszakban az ő munkahelyük bizonyulhat a legstabilabbnak. Márpedig az ingatlanfejlesztők által állami pénzből felhúzott lakásokat valakiknek fizetnie kell.
A pénzügyi tárca hiányolja a bérleti díj térképénél a járások szerinti megoszlást, szerintük már járásonként is markáns különbségek lehetnek a bérleti díjak és a jelzáloghitelek törlesztői között.
Nincsenek modellek?
Krajniak munkaügyi miniszter pedig az egyes esetek lemodellezését hiányolja, amelyekből látni lehetne, hogy a gyakorlatban hogyan és kiknél működne a kedvezmény.
Holý elnagyolt modellje szerint Nagyszombat megyében egy háromszobás lakás bérleti díja 576 euróba kerülne a kedvezménnyel. Ez azonban nem tartalmazza a karbantartási költségeket és a rezsit, amelyek most épp brutális emelkedésbe kezdtek. A teljes költség így 700 euróhoz közelít, miközben a Nagyszombatban a piaci bérleti díj is ugyanezen a szinten van.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »