A Nyíregyházán hagyományteremtő szándékkal megszervezett első egyházmegyei családpasztorációs találkozó után november 23-án, szombaton Debrecenben is megtartották a programot az Egyházmegyei Kateketikai Központban.
Nagy Csaba plébános, egyházmegyei családpasztorációs referens meghívására családok, valamint a családpasztorációs tevékenységben segíteni vágyó fiatalok vettek részt a találkozón.
Nagy Csaba korábbi szolgálati helyén a nyíregyházi Szent Imre-plébániához tartozó családok rendszeresen vettek részt hasonló tematikus napokon. Ebből nőtte ki magát a „családpasztorációs szombat”, amelyet az egyházmegye egy-egy nagyobb plébániáján terveznek időnként megvalósítani.
A résztvevőket Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök köszöntötte. Bíró László egykori családreferens püspököt idézte, aki úgy fogalmazott, hogy: a családpasztoráció „A” pasztoráció.
A pasztoráció lelkipásztori gondoskodást jelent, amelyet nemcsak a papok, hanem a családok is végezhetnek egymást segítve, erősítve abban, hogy azok legyenek, aminek lenniük kell.
„Család, légy, ami vagy!” – a főpásztor ismét Bíró Lászlót idézve hangsúlyozta,
A püspök a néhány évvel ezelőtt Rómában megrendezett hivatásról szóló konferenciára emlékezett vissza, ahol a következő hangzott el: „Építenünk kell a hivatáskultúrát!” A főpásztor kifejtette, hogy mindannyian meghívottak vagyunk. Ezt tudatosítanunk kell magunkban.
A család az Egyház szíve, középpontja, a legkisebb egyház, vagyis ecclesiola. Ha a családok ebben megerősödnek, és ezt mint igazi kincset igyekeznek megőrizni, akkor a felnövekvő generációnak is lesz kedve megélni a kereszténységet, az Isten szándéka szerinti meghívottságot – emelte ki Palánki Ferenc püspök. Megyéspüspöki beiktatási beszédének is egyik hangsúlyos eleme volt a családpasztoráció, amely kétirányú: megvalósul a köznevelési intézményekben, valamint az idősekről való gondoskodásban, vagyis a szociális otthonok fenntartásában, bővítésében és újak építésében.
A találkozó Nagy Csaba egyházmegyei családreferens előadásával folytatódott, aki témájaként Tóbiás könyvét választotta. Ennek kalandos történetei számos olyan elemet hordoznak, amelyek arra hívják a szemlélőt, hogy elmélkedjen a szülők és a gyermekek közötti kötelékről, az eljegyzésről, és mindenekelőtt a házasság szentségéről is.
A találkozó tanúságtételekkel, műhelyfoglalkozással folytatódott, végül a résztvevők szentségimádáson vettek részt.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »