Szlovákiában a járvány előtti időszakban 13 279-en haltak meg az említett szerek fogyasztásának következtében.
Mivel a kábítószer illegális szer, és a dohányhoz vagy az alkoholhoz képest nehezebben beszerezhető, a használata miatti elhalálozások száma is alacsonyabb, mint a másik kettőé. „Mert ha valaki úgy dönt, hogy abbahagyja a kábítószer-fogyasztást, az illegális szerek használatát, nincs annyira kitéve a kísértésnek, a reklámok hatásának, nem akkora a csábítás, hogy visszaessen” – mondta Ľubomír Okruhlica a drogfüggőséget kezelő központ igazgatója.
Fontos, hogy ne adjuk fel!
A függőségek kezelésének időtartama a függőség típusától függ. Az illegális drogok esetében a prognózisok nagyon jók, bár eleinte előfordul visszaesés. A szakember szerint azonban rendkívül fontos, hogy ne adjuk fel. A terápiás terv egy évig tart. Okruhlica azt mondja, általában ez az az időszak, amikor a szenvedélybetegnél megszűnik a kábítószer-kívánság érzete. „A metanfetamin (köznyelvi nevén kristály vagy meth) alkalmazása esetén akár a szenvedélybetegek 80 százaléka is tartós absztinenciát mutat az első látogatástól három év elteltével” – fűzte hozzá a szakember.
A Pénzügypolitikai Intézet tanulmányai szerint a kezelésbe fektetett 1 euró megtérülése akár 7 euró is lehet.
Egy ilyen beruházás korlátozza az állam gazdasági és egészségügyi terheit. A szenvedélybeteg egy olyan személlyel együtt is jöhet konzultációra, akiben megbízik. A magányos embereket elsősorban a szociális munkások hozzák be a központba. Fontos azonban, hogy a kábítószerfüggő személy maga is akarja, hogy megváltozzon az élete. „Mindenképpen az absztinencia kell, hogy legyen a cél, mert ha valaki csak csökkenti a kábítószer-fogyasztást, akkor az életben előforduló feszültségek során megint a droghoz nyúl, és ez egyenes út a visszaeséshez. A kezelést pszichoterápiával is kombinálni kell” – tette még hozzá Ľubomír Okruhlica.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »