Brüsszel az EU soros elnökségét ellátó Csehországtól várja el, hogy kezdeményezzen eljárást Magyarország ellen, ami Budapest uniós szavazati jogának felfüggesztésével végződhet. Az ideológiai szempontból rendkívül vegyes prágai kormányból a balliberrális vonalat képviselő Mikuláš Bek európaiügyi miniszter burkoltan bár, de állást foglalt.
Věra Jourová uniós biztos, a brüsszeli kettős mérce egyik kiemelkedő alkalmazója szerint az Európai tanács cseh elnöksége szavazást kezdeményezhet arról, hogy vezessenek-e be szankciókat Magyarországgal szemben az EU jogállamisági feltételeinek megsértése miatt.
Brüsszel szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök kormánya “korlátozza az igazságszolgáltatást és a média függetlenségét”, ezért “nincs ok tovább várni”, bármikor sort lehet keríteni a szavazásra.
“A cseh elnökség az első adandó alkalommal (szeptemberben) elrendelheti a Magyarországgal szembeni jogállamiság megsértése miatti szankciók megszavazását”
fogalmazott Jourová, jogállamiságért felelős európai uniós biztos.
A magyar kormányfőt az utóbbi időben tusványosi beszéde miatt támadták, ahol európai és nem európai fajok keveredéséről beszélt, és bár nem rasszista felhanggal tette ezt, a liberális mainstream fajgyűlölőnek állította be szavait.
Mikuláš Bek, cseh európaügyi miniszter, aki politikai álláspontban rendszerint egy húron pendül Brüsszellel, óvatosan jelezte is, hogy “Orbán beszéde nem marad politikai következmények nélkül”.
A nyugati mainstream abban reménykedik, hogy a tagállamok körében tovább nő a Magyarországgal szemben kritikus “attitűd”. Nem véletlenül, ahhoz, hogy Magyarország ellen szankciókat vessenek ki, a javaslatot az EU 27 tagállamából 21-nek támogatnia kellene.
Brüsszel közben visszatartja az uniós újjáépítési alapból Magyarországnak járó milliárdokat – a lengyeleknél ugyanez a helyzet.
Körkép.sk, aktuálne.cz
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »