„Drámai szociális válság van, és a helyzet még tovább fog súlyosbodni” – jelentette ki a Német Gazdaságkutató Intézet vezetője Berlinben. Marcel Fratzscher közgazdász közölte: a friss adatok szerint júniusban lassult az infláció, ami bizakodásra adhatna okot, de ettől még az árak nem csökkennek.
„Arra kell számítani, hogy tartósan magasak lesznek az élelmiszer- és energiaárak a következő években. Nagy valószínűséggel soha többé nem érjük el a válság előtti árszintet” – fogalmazott Marcel Fratzscher, aki azt tanácsolta, hogy a szövetségi kormány hozzon létre egy sürgősségi segélycsomagot a mindennapi terhek enyhítésére.
Az egyre súlyosbodó energiaválság miatt már napok óta tart a pánik Németországban. Sokan attól félnek, hogy az Északi Áramlat 1 vezetékén tartott tíznapos karbantartás után Oroszország teljesen leállíthatja a gázszállítást. A hatóságok már vésztervekkel is készülnek. Szélsőséges esetben akár a védett fogyasztókat, vagyis például a háztartásokat, a kórházakat és a pékségeket is lekapcsolhatják a gázhálózatról. Ezért egyre több német település állít fel válságstábot, hogy felkészüljön az esetleges gázhiányra.
A városok csarnokokat készítenek elő a szegényeknek és az időseknek – ezzel a címmel közölt cikket a német Bild. A napilap Ludwigshafent hozza fel példának, ahol téli melegedőt alakítanának ki azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy fűtsenek. A cikk szerint Düsseldorfban a tartományi gazdasági tárca már ősztől kevesebbet szeretne fűteni. Sok önkormányzat pedig az áramfogyasztáson spórol, mivel a gázt gyakran az elektromosság előálításához használják. Van, ahol középületek világítását vagy a közlekedési lámpákat kapcsolnák le, legalább éjszakára.
Energia-veszélyhelyzet van Németországban – ezt már az Origo írta szerdán. A portál úgy fogalmazott: az energiahiány egyrészt az orosz gáztól és olajtól való kudarcra ítélt leválási kísérletek miatt van. Másrészt az atomenergia-ellenességgel hozható összefüggésbe.
A radikális baloldali Zöldek – akik 2021 vége óta kormányon vannak – ugyanis mindig is határozottan ellenezték az atomenergia-felhasználást Németországban. Az Origo kiemelte: ha Oroszország leállítja a gázszállítást az Északi Áramlat 1 vezetéken, akkor az a német gazdaság összeomlásához vezethet, és a gázhiány miatt teljes iparágak szűnhetnek meg.
Németország gázfogyasztásásnak 50 százalékát kapja Oroszország irányából, ezt pótolni rövid idő alatt alternatív csatornákon keresztül nem lehet – erről beszélt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos munkatársa az M1-en. Tóth Gergely úgy fogalmazott: mostanra kiderült, hogy az Oroszországra kivetett szankciók kontraproduktívak. Vagyis nehezebb helyzetbe hozzák Európát, mint Oroszországot.
„Most már kezd valósággá válni az a rémálom, amire korábban nem gondolt senki, hogy tényleg elzárhatják a gázcsapot, miközben, ha megnézzük, mondjuk, az orosz költségvetés bevételi oldalát, akkor azt lehet látni, az energia hordozókból, fosszilis energia hordozókból származó bevétel annak ellenére, hogy csökkent az Európába irányuló export, lényegesen magasabb bevételt eredményezett a hatalmas mértékben emelkedő árak miatt az orosz költségvetésnek” – mondta Tóth Gergely.
Hozzátette: Németország Európa vezető gazdasági nagyhatalma, Magyarország kötődése pedig szoros a német gazdasághoz. Példaként említette azt is, hogy itthon több százezer embernek adnak munkát német cégek. A szakértő szerint így világos, ha a német gazdaság gyengül, az hazánk gazdaságára is nagy hatással lehet.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »