Brutálisan emelkedtek az energiaárak az elmúlt egy évben Európában. Az adatok szerint ma hatszor többet kell fizetni a gázért és ötször többet az áramért, mint bő egy évvel ezelőtt. A Világgazdaság cikke szerint ettől az elképesztő drágulástól védi meg a magyar családokat a kormány a rezsicsökkentés fenntartásával – számolt be róla az M1 Híradója.
Folyamatosan érkezik a földgáz Magyarországra. Mára a fosszilis tüzelőanyag az európai gazdaságok létfontosságú elemévé vált. Ugyanez igaz az áramra is. Mindkét energiahordozó megdöbbentő mértékben drágult a közelmúltban.
A Világgazdaság számításai szerint ez azt jelenti, hogy Európában hatszor többet kell fizetni a gázért és ötször többet az áramért, mint bő egy évvel ezelőtt. A tőzsdei jegyzésárakat vizsgálvaaz áram 515, a gáz pedig 650 százalékkal drágult július elejére.
Ezt a brutális áremelkedést az orosz–ukrán konfliktus csak tetézte.
A portálon megjelent elemzés szerint az árak megdöbbentő, rémisztő méretű megugrása elképesztő inflációt okozott egész Európában. Egy háborús inflációs helyzet alakult ki, ami közvetlenül kihat a közösség országainak teljesítményére és azok gazdasági növekedésére is.
Szakértők szerint az energiaválság okozta problémákat az Európai Unió nem tudja elhárítani, mi több a szankciókkal csak tovább mélyíti. Ennek következménye, hogy a lakosság egyre magasabb és magasabb gáz- és áramárakkal kénytelen szembenézni.
Ettől az elképesztő drágulástól védi meg a magyar családokat a kormány a rezsicsökkentés fenntartásával, immár 2013 óta.
A rezsicsökkentés fenntartásához pedig az igazságos közteherviselés jegyében, az extraprofitadó befizetésével hozzájárulnak a válságban jelentős extraprofitot elérő szektorok is.
Mára egyértelművé vált, hogy a háború fűtötte energiaár-robbanás – amellett, hogy drasztikusan növeli az inflációt – óriási mértékű bizonytalanságot okoz, ami a forint árfolyamára is egyértelműen és jelentősen negatív hatást gyakorol.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »