A macskafélék a világ minden kontinensén elterjedtek. Természetesen vannak olyan macskafajok, amelyek az állatvilág legnagyobb termetű ragadozói közé tartoznak (tigris, oroszlán, jaguár, párduc, leopárd, gepárd) és élőhelyük Afrikára, Ázsiára vagy éppen Amerikára korlátozódik, viszont a kistermetű vadmacskák Európában is gyakoriak.
Jelenlegi ismereteink szerint a vadmacskának (Felis silvestris) a házi macskával (Felis silvestris catus) együtt hat alfaja van. A mi házi macskánk az Afrikában és a Közel-Keleten honos líbiai vadmacska (Felis silvestris lybica) leszármazottja.
Erről Jarmila Krojerová zoológus, a Cseh Tudományos Akadémia Gerincesek Biológiai Intézetének munkatársa beszélt a sajtó képviselőinek. Ő a „Keressük a vadmacskát!” elnevezésű nemzetközi projekt résztvevője, amelyben a bajmóci és a pozsonyi állatkert is közreműködik.
A vadmacskák és a házi macskák keveredése nem mindenütt azonos mértékű. Ott, ahol a vadmacskák populációja kisebb (elsősorban a beszűkült élettér miatt) gyakrabban kerül sor a két alfaj közötti kapcsolatra és a világra jövő utódok is ivarképesek, ami tovább növeli a génkeveredést.
Míg Németországban a hibrid egyedek aránya legfeljebb 3,5 százalék, addig Szlovákiában ez eléri a 15 százalékot. A bajmóci állatkert munkatársai elsősorban a Fehér-Kárpátokban, a morva–szlovák határvidéken és a Sztrázsó-hegységben élő vadmacskákat figyelik és különböző módon (például fotócsapdákkal) gyűjtik a veszélyeztetett fajjal kapcsolatos információkat. A kutatók munkáját a laikusok észrevételei is segíthetik.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »