A tanárok, egészségügyi dolgozók és a közigazgatásban dolgozók tízszázalékos béremeléséről tárgyal a kormánykoalíció. Juraj Šeliga, a Za ľudí parlamenti képviselője úgy gondolja, hogy ez a kérdés őszig megoldódik.
A közszolgálati rádió Szombati dialógusok című műsorában mondta ezt Šeliga, miközben vitapartnere,
a Smer-SD-s Richard Takáč szerint a kormány nem segít eleget, és igazi megoldásokat sem kínál.
Abban megegyeztek a vitapartnerek, hogy a segítségnyújtáshoz adókat kell emelni. Míg a kormánypárti képviselő a hazárdjátékok és az alkohol adómértékét emelné, addig az ellenzéki Takáč szerint a gazdag vállalatokat kellene keményebben megadóztatni. Šeliga ugyanakkor néhány adófajta csökkentését is el tudja képzelni.
A megvétózott családtámogatási csomag esetében a Za ľudí politikusa szerint eleget kellene tenni Zuzana Čaputová megjegyzéseinek.
Például olyan tárgyalási témát lát reálisnak, mint az ügynevezett szakkörtámogatás.
Ha a pénzügyminiszter, Igor Matovič meg akarja törni a vétót, közben tisztában van azzal, hogy arra nincs elég szavazata, akkor már nem beszélhetünk arról, hogy számítanának neki a családok. Ez puszta politikai harc
– mondta Šeliga. Azzal kapcsolatban pedig határozott fenntartásai vannak, hogy fasisztának nevezett politikusok segítségével érjék el a vétó megtörését. Javasolni kívánja az idősek decemberi plusz segélyét is.
Takáč úgy gondolja, hogy a megvétózott segély az nem támogatás. Arra is figyelmeztetett, hogy az az önkormányzatok bevételét is befolyásolná.
Szerinte némely önkormányzatnak még a költségvetése összeállításában is gondokat okozna, miközben adóemelésről beszélnek.
Šeliga több miniszter visszahívásával sem ért egyet. Szerinte a gazdasági miniszter, Richard Sulík mögött ott áll a kormánykoalíció.
A medvék körüli gondok miatt visszahívni a környezetvédelmi minisztert, Ján Budajt pedig egyenesen bizarrnak nevezte.
Takáč viszont meg van győződve, hogy Budaj ténykedése a teljes kudarccal ér fel, ráadásul hozzátette, hogy visszahívásának több oka is van, nem csak a medvék. Šeliga ráadásul Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter felmentésére sem lát okot.
Šeliga úgy látja, hogy a népszavazást, amelyet a Smer-SD kezdeményezett, a köztársasági elnöknek alkotmánybíróság elé kellene vinnie. Takáč ugyanakkor visszautasította, hogy alkotmányellenesek lennének a kérdések. Szerinte a jelenlegi kormánynak mennie kellene.
A magas üzemanyagárakat Szlovákia nem tudja korlátozni – mondta Šeliga, szerinte az árak szabályozásában lehetne kiutat keresni.
Takáč a magas gáz- és üzemanyagárakat az Oroszország ellen hozott szankciók hatásának tudja be, szerinte ezeket a szankciókat Szlovákiának el kellett volna utasítania.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »