Ha Oroszország nem hajlandó dúsított uránnal ellátni az Egyesült Államokat, Washington számára komoly problémákat jelentene az országban működő nukleáris reaktorok működése. Matt Bowen és Paul Dabbar, a Columbia Egyetem Globális energiapolitikai Központjának kutatói figyelmeztetnek erre a The Hill cikkében.
„Ha az oroszok leállnak a fűtőanyag szállításával, az a reaktorok kényszerű leállításához vezethet, és mivel az ország területén az atomenergia a villamos termelési kapacitás több mint 20%-át teszi ki, a villamosenergia-árak még a mai inflációnál is magasabbra fognak ugrani" – áll a kiadványban.
Oroszország jelentős piaci részesedéssel rendelkezik a nukleáris ellátási lánc számos részében az állami tulajdonban lévő Roszatom nukleáris vállalaton keresztül. A cikk szerzői szerint, ha Oroszország és a Nyugat közötti feszültség nem csökken, sok nyugati atomerőművet fenyeget teljes vagy részleges leállás. Egy ilyen forgatókönyv a fogyasztói árak hirtelen növekedéséhez vezetne.
A kiadvány szerint a probléma megoldása az Egyesült Államokban az atomerőművek áttervezése lenne, de ez a megoldás évek óta húzódik, ezért egy orosz uránembargó esetén a villamos áramot termelő vállalatok nem lesznek képesek teljes kapacitással működni kormányaik gyors beavatkozása és segítsége nélkül.
Ugyanakkor ez esetben szükség lenne az urán dúsításának más forrásokból történő azonnali megoldására is, ezért az érdekelt vállalatoknak kellene gondoskodniuk az Orosz Föderációból származó uránellátás pótlásáráról.
Június 7-én a Bloomberg arról számolt be, az amerikai kormány elvárja, hogy a hazai termelés növelésével párhuzamosan az érdekelt cégek felhagyjanak a dúsított urán Oroszországból történő behozatalával. De még a legkedvezőbb előrejelzésekkel is, amelyek az USA energiaiparának fejlődését ígérik, ez nehéz lesz.
Ma az USA-ban csak egy kereskedelmi urándúsító vállalkozás működik, amely a brit-német-holland Urenco konzorciumhoz tartozik, ennek kapacitása nem elegendő az ország összes ipari reaktorának kiszolgálásához.
Egy nappal korábban, június 6-án Joe Biden amerikai elnök rendkívüli állapotot hirdetett az ország villamosenergia-termelő kapacitásának hiánya miatt. A lakosság villamosenergia-ellátásának problémájának megoldása érdekében az államfő két évre mentesítette a Vietnámból, Kambodzsából, Thaiföldről és Malajziából importált egyes napelemeket és modulokat a behozatali vámok alól.
(Olvasónktól)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »