A nyár hírnökeként első gyümölcseink között lelkesen szoktuk üdvözölni a cseresznyét és rokonát, a meggyet. Hogyan vásároljuk? Mit főzzünk belőle? Új 5 elemes recepttel!
Színük a világos pirostól a szinte feketébe hajló bordóvörösig terjed. A korai cseresznye már május közepén megjelenhet. A gazdagabb ízvilágú fajtákra és a savanykás meggyre még egy hónapot várni kell.
A cseresznye és a meggy története
A két gyümölcs, illetve történetük, részint közös tőről fakad. A cseresznye latin nevét (Prunus avium, azaz „madárcseresznye”) onnan kapta, hogy a madarak kedvelt csemegéje. Őshonos a Kárpát-medencében, és több száz, illetve több ezer éves adatok tanúsága szerint Nyugat-Ázsiában, Szibériában és Kínában is. Napjainkban az Ibériai-félszigettől Skandináviáig sok helyen vadon is megtalálható: elterjesztésében a madarak és a légionáriusok egyaránt részt vettek. Őseink a cseresznyét elsősorban szőlőföldekre telepítették, de a XVI. századra már exportálni is tudtuk.
A meggy a cseresznye illetve a Prunus nemzetség egy másik faja, az Észak-Iránban és a jelenlegi Türkmenisztán területén őshonos P. fruticosa segítségével alakult ki. Más vélemények szerint a másik Prunus faj a Fekete-, és a Kaszpi-tenger mellékén őshonos Prunus acida lehetett. Az utóbbi elmélet mellett szól erősen savanykás íze is. A meggyet a görögök már i.e. 300 táján ismerték, de népszerű volt a perzsák és a rómaiak körében is.
Miért egészséges?
✓ A cseresznye fogyasztása vitamin- (A, B és C) és ásványi anyag (kálium, kalcium, foszfor) tartalma miatt előnyös. Magas rosttartalma elősegíti az emésztést.
✓ Piros héja és húsa antociánban gazdag, tehát kiváló antioxidáns.
✓ Anyagcserét serkentő hatása révén segíti az ízületekben esetlegesen lerakódott húgykősav eltávolítását, és tisztítja a bőrt.
✓ A meggy vitamin- és ásványi anyag összetétele hasonló a cseresznyééhez, azonban majdnem tízszer annyi A-vitamint és jóval több szerves savat tartalmaz.
✓ A meggy B-vitamin gazdagsága is említésre méltó. Elősegíti az emésztést, a keményítő és a fehérje feldolgozását, felszívódását. Serkentőleg hat idegeink működésére. Ásványi anyagai közül kiemelendő vas-, kalcium-, kálium- és magnéziumtartalma.
✓ Szerves savai segítenek az erek tisztításában, serkentik a veseműködést, az anyagcserét, és elősegítik a vitaminok felszívódását, de kitűnő vízhajtó is.
A-vitamin tartalmánál fogva megtisztítja légzőszerveink nyálkahártyáját, erősíti szervezetünk természetes védekező rendszerét. A- és C-vitamin, valamint antocián- és bioflavontartalma kiváló antioxidánssá teszi a meggyet.
✓ A meggyszárból fogyasztó hatású teát készítenek, amelynek a szívműködésre, a szívizmokra és a vérnyomásra gyakorolt jótékony hatását egy magyar tudós fedezte fel.
Tudtad?A legtöbb cseresznyét Iránban termesztik. Meggytermesztésben Oroszország és Lengyelország vezet, Magyarország pedig világszerte elismerten kiváló minőségű fajtáival a hetedik helyen áll.Hogyan vásároljuk, hogyan tároljuk?Ha van kertünk, érdemes megfontolni cseresznyefa, illetve a jóval kisebb helyigényű meggyfa telepítését. A beltartalmi mutatók ugyanis szedés után rohamos romlásnak indulnak, s utánéréssel sem számolhatunk.A piacon roppanós, fényes, kemény héjú gyümölcsöt keressünk.A nyomódott és felkarcolt héj alatti hús hamarosan romlásnak indul, ilyet csak azonnali fogyasztásra érdemes választani.Fénytől védett, szellős, hűvös helyen tároljuk.A meggy jól fagyasztható, ízgazdagságát megtartja.Hogyan használjuk fel?
Elsősorban nyersen, frissen szedve fogyasszuk. A kimagozott meggyből készíthetünk meggylevet. Levesbe, süteménybe így télen is használhatjuk. Eltehetjük befőttként, lekvárként. A cseresznye leginkább befőttként tartósítható.
5 elemes recept
Cseresznyés-meggyes süti (clafoutis) – gyerekek kedvence, klasszikus recept gluténmentesen
4-6 személyre15 perc előkészítés, 40 perc sütéssütésgluténmentes, tejmentes opcióval
Ebben a sütiben a meggyet és/vagy cseresznyét nem kell kimagozni. Ez jelentősen leegyszerűsíti az előkészítést. Azért nem magozzuk ki a gyümölcsöket, mert így kevesebb levet eresztenek, és nem áztatják el a tésztát sütés közben. Állítólag amiatt is van jelentősége a magoknak, mert így sokkal ízesebb lesz a végeredmény, mivel a gyümölcs a magjával együtt sül. Érdemes felhívni a vendégek és a családtagok figyelmét rá, hogy evés közben ne érje őket meglepetés a magok miatt.
Hozzávalók
50 dkg cseresznye / cseresznye és meggy vegyesen8 dkg mandula, ledarálva5 dkg kókuszvirág vagy finomítatlan nádcukor2,5 dl mandulatejcsipetnyi só4 tojás5 dkg vaj vagy kókuszolaj1 citrom frissen reszelt héja½ teáskanál őrölt vanília / ½ rúd vanília kikapart magjai
Elkészítés
Melegítsd elő a sütőt 180⁰C-ra.Egy 25×30 cm-es tűzálló tálat vajazz ki egy diónyi darabka vajjal vagy kókuszzsírral.A többi vajat/kókuszzsírt olvaszd fel.Mosd meg a cseresznyét/meggyet, és tépkedd le a szárait.Szórd a gyümölcsöt a kivajazott formába.A tojásokat verd habosra a cukorral, keverd hozzá a citromhéjat és a vaníliát.Keverd a tojásos keverékhez a mandulatejet, majd a darált mandulát, és az olvasztott vajat/kókuszzsírt.Öntsd a masszát a gyümölcsökre, és tedd 40 percre az előmelegített sütőbe.Süsd addig, amíg megszilárdul a tészta, és a teteje színt kap.
Tálald langyosan vagy akár kihűtve. Kanállal tálald ki tányérokba.
Tipp
A clafoutis hagyományosan cseresznyével készül, de én nagyon szeretem benne a savanykás meggyet is, akár a cseresznyével együtt keverve, de magában is.Izgalmasabb lesz az ízvilága akkor is, ha a cseresznyék egy részét piros vagy fekete ribizlivel helyettesíted. A nyár későbbi időszakaiban más gyümölcsöt is használhatsz: sárgabarackkal, szederrel vagy szilvával sem fogsz mellé.Készíthetsz magad is mandulatejet otthon nagyon egyszerűen, ennek a receptjét megtalálod a gyümölcsös mandulatejnél.Helyettesítheted a mandulatejet bármilyen más alternatív tejjel, a mandulát pedig bármilyen liszttel.
Molnár Klára a Hagyományos Kínai Gyógyítás táplálkozási szakértőjeként az étkezési irányzatok útvesztőjében kalauzolja el mindazokat, akik egészségük megőrzésére, gyógyulásra, jó emésztésre, megújulásra vágynak.
Az 5 Elemes Étrend oldalon recepteket, életmódtanácsokat oszt meg férjével. Az irányelveket a kínai orvoslás adja, a receptek, alapanyagok és az étrend szezonális és helyi alapanyagokból áll össze – érdekesen, izgalmasan, színesen.
További receptek
Tejes prósza meggyel/cseresznyével (Dél-Dunántúli édes sütemény)
Hozzávalók:
1 liter tej (aludttej is lehet)500g liszt60g vaj400g meggy (cseresznye) kimagozva1 dl tejföl3 tojás
Elkészítés
A sütőpapírral borított tepsiben eloszlatjuk a vaj nagy részét.Egy nagy edényben alaposan összekeverjük a tejet, lisztet és tojást. Ezt a masszát beleöntjük a tepsibe, megszórjuk gyümölccsel.Tetejére forgácsoljuk a maradék vajat és eloszlatjuk rajta a tejfölt.Közepesen meleg sütőben 30-40 perc alatt készre sütjük.
A nedves tapintású, enyhén pirult szélű sütemény melegen és hidegen is tálalható.
Gyors meggyes sütemény – sütés nélkül
Hozzávalók
5dl tejszín2 ek. cukor450ml tejfölfél rúd vanília kikapart belsejezselatin500g babapiskóta félbetörve400g meggy (cseresznye) kimagozva
Elkészítés
A tejszínt a cukorral habbá verjük, majd belekeverjük a tejfölt és a vaníliát.Kapcsos tortaformába rétegezzük a hozzávalókat: piskóta – meggy – tejszínes krém sorrendben.Legalább 10-12 órai dermedés után tálaljuk, de el lehet készíteni tálalás előtt egy nappal is.Termesztési tanácsok
A metszéssel csak mértékletesen alakítható cseresznye a tápanyaggal közepesen ellátott, lazább földben jól fejlődik. Kötöttebb, nedves; illetve alacsony humusztartalmú talajokon nem érdemes telepíteni.
A legtöbb cseresznyefajta önmeddő, tehát amennyiben a közelben nincs cseresznyefa, termésre sem számíthatunk.
A meggy alacsonyabbra nő, sőt, lehetőségünk van akár bokrot is nevelni belőle. A talaj iránt kevésbé válogatós, de a tömörödött, pangóvizes helyeken rosszul érezi magát. A legtöbb meggy öntermékeny, ezért önmagában is teremni fog.
Fát általában ősszel, a fagyok beállta előtt telepítünk. Lehetséges, bár olykor kevéssé sikeres a tavaszi ültetés is. Gondosan válasszunk helyet, majd ássunk ültetőgödröt. A gödör aljára szórjunk érett komposztot, és takarjuk be valamennyi földdel. A gazdaboltban, kertészetben előre érdeklődjük meg, hogy az adott fát milyen mélyre kell és lehet ültetni. Takarjuk be földdel, majd alaposan locsoljuk meg.
Legjelentősebb betegsége a monília, amelyet kezdetben a gyümölcsökön jelentkező, rothadó foltokról vehetünk észre. Ezeken a foltokon gyakran megtaláljuk a gomba termőtesteit. Hamarosan mutatkozik a betegség a kisebb ágrészletek lehervadásában, gyümölcsök elszáradásában. A fertőzés lassítása érdekében a múmiákat (szürkésfeketére zsugorodott gyümölcs) és az egyéb, fertőzött részeket gondosan távolítsuk el.
Kártevői közül a legtöbb bosszúságot a „kukacosodás”-ért felelős cseresznyelégy okozza. A csíkos szárnyú, hátán élénksárga pöttyöt viselő légy a gyümölcsszíneződés kezdetekor helyezi petéit a héj alá, gyümölcsönként egyet. A kikelő nyű a gyümölcshúst károsítja. Kifejlődés után a talajra hullik, oda befurakszik, bebábozódik, és csak a következő tavasszal jön elő.
A szokványos védekezés ragadós sárga lapok kihelyezésével kezdődik. A csapdák jelzik a kártevő rajzásának idejét és erősségét, s ennek ismeretében végezhetjük el a permetezést. Ezt azonban tudatos vásárlóknak több okból sem javasoljuk: mind a csapdázás, mind a permetezés rengeteg egyéb ízeltlábút is elpusztít, pl. vadméheket, pókokat, fátyolkákat, zengőlegyeket, és egyéb hasznosnak ítélt szervezeteket. A ragacslapon lassú kínhalál vár az állatokra, utána pedig egy újabb le nem bomló műanyag szeméttel gazdagíthatjuk az utókort.
Ennél sokkal környezettudatosabb védekezési mód, ha minden évben időben és alaposan szedjük le a gyümölcsöt, így nem adunk esélyt a cseresznyelégynek a tömeges felszaporodásra. Az időben leszedett gyümölcsben a „kukac” még olyan kicsi, hogy nagyítóval is nehéz lenne megtalálni, tehát fogyasztás közben észre sem vesszük.
Képek: 5 Elemes Étrend/Unsplash
Ez a poszt Mi fán terem? Cseresznye és meggy először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.
Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »