Az utóbbi napokban nagyon sok parcellát néztem át különböző gazdáknál (napraforgó, kukorica és őszi kalászosok). Arra a következtetésre jutottam, hogy a gazdák nem vizsgálják át rendszeresen földjeiket és ezért nem végzik el időben a megfelelő védekezési munkálatokat.
Ebben az időszakban különös figyelmet kell fordítani az időszerű, valamint szakszerű vegyszeres gyomirtás elvégzésére és a kártevők elleni védekezésre is (a napraforgó és kukorica esetében). Amikor vegyszeres gyomirtást végzünk a megfelelő kultúrák esetében, feltétlenül használjunk stresszoldó és növekedésserkentő szereket, mint pl. az „Amalgelol” (3 l/ha) vagy az „Amino-Max” (1 l/ha). Erre ne sajnáljuk a pénzt, mert ezek megvédik a növényeket a mostani időjárási viszontagságokban és a gyomirtók negatív hatásától. A gyomok közül különös figyelmet kell fordítani a parlagfű megjelenésére.
Különösen figyeljünk az őszi búza és a tavaszi kalászosok (búza, zab és árpa) betegségeire és kártevőire. Pl. találkoztam olyan őszibúza-táblával, amelyet a zöld tetvek támadtak meg, és mivel a búza most intenzív nyitási állapotban van, ezért oda kell figyelni a kalászfuzárium megjelenésre. Ennek érdekében egy preventív permetezést végzünk (pl. „Topszin-Metil”+”Falcon”+5 kg karbamid. Mielőtt viszont elvégeznénk a munkálatokat, át kell vizsgálnunk a földeket, hogy tényleg megjelentek-e a tetvek.
A tavaszi árpa és búza esetében figyelmet kell fordítani a rozsdabetegségek és a vetésfehérítő bogár megjelenésére. Ezért időben kell elvégezni a védekezést. Erre célszerű használni az „Actarát”, a „Confidor-Maxit” stb. Ugyanez vonatkozik a zabra is. A felsorolt rovarölőszerek hatékonyságának fokozása érdekében érdemes hozzájuk adagolni karbamidot (5 kg/ha).
A gyümölcsösökben meg kell ismételni azokat a munkálatokat, amelyekről az előző cikkeimben tértem ki.
Ha kérdések merülnek fel, szívesen válaszolok Önöknek. Tel.: 0975166318 vagy 0503723469.
Novák András szaktanácsadó
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »