Nagyon ránk férne most egy sikeres gazdasági idény, hangsúlyozták még jóval a háború kitörése előtt, tehát az év elején vidékünk mezőgazdasági termelői. Emlékezzünk vissza: a műtrágyaárak már tavaly ősszel az egekbe szöktek, drágább lett az üzemanyag, a vegyszerek, a vetőmag. A fegyveres konfliktus kirobbanásával pedig egy egészen új szakasz kezdődött, amelyet egészen mostanáig leginkább a teljes bizonytalanság jellemez. De már a kezdetek kezdetén az a kérdés foglalkoztatta leginkább a gazdákat, hogy lesz-e fizetőképes kereslet a jelentős munkaerő- és anyagi ráfordítással megtermelt zöldségfélékre, gyümölcsre.
Az év hatodik hónapjába lépve elmondhatjuk, hogy a gazdák számára a retekszezon jól alakult. Míg tavaly az egyik legkorábbi zöldségféle csomójáért az első időkben a felvásárlók nem adtak tíz hrivnyánál többet, most szinte végig 12 hrivnya fölött tartotta magát a nagybani vételár. Hasonlóképpen alakult a kilós kiszerelésű termék ára. Ezek a tételek a hágón túli piacokon, üzletekben kerültek értékesítésre. Ebben az esetben legalább negyven százalékkal többet fizettek a viszonteladók.
– Egyelőre a folytatás is jól alakul – állítja Katona János nagydobronyi termelő. – 48-50 hrivnyáról indult az újburgonyaszezon, s a fűtetlen fóliaházban termesztett krumpli kilója végig nem ment alább negyven hrivnyánál. A környéken a napokban kezdődött meg a szabadföldön termesztett gumók felszedése: ennek a nagybani felvásárlási ára 35-38 hr. között mozog. Csak összehasonlításképpen: tavaly a fóliás krumpli első tételeiért 35 hrivnyánál nem voltak hajlandók többet adni a viszonteladók, a szabadföldit pedig átlag 10-12 hrivnyáért vitték. Valamennyien tisztában vagyunk vele, hogy az elmúlt év óta jelentősen emelkedtek a termesztési költségek, szerencsére nem annyira, hogy tisztességes haszon korábban a hónapos retken, most pedig az újburgonyán ne lenne.
– Magas bevezető áron keltek el a fűtetlen fóliasátorból kikerült uborka első tételei – teszi hozzá a szintén Nagydobronyban gazdálkodó Ráti Ferenc. – Szomszédaim az első szedés kilóját 42 hrivnyáért adták el a házhoz érkező viszonteladóknak. S remélhetően ez az ár még jó darabig tartani fogja magát. A kép teljességéhez hozzátartozik, hogy az újhagyma csomójáért sem adtak soha a felvásárlók 7-8 hrivnyát. Persze arra sem emlékszünk, emlékezhetünk, hogy ilyenkor piacainkon 12-13 hrivnyát kértek volna egy csomó hagymáért.
Nem mehet le szezon gond nélkül. A burgonyatermesztők körében nagy riadalmat okozott, amikor május közepén a kárpátaljai piacokat elárasztotta a Moldáviából kamionszámra behozott újburgonya. Ennek következtében a hazai termék addigi ára pillanatok alatt a negyedére zuhant. Minden csoda három napig tart. Nagyjából ez is ennyi ideig húzódott, mert közben egyre erőteljesebbé vált az üzemanyagkrízis. Időközben a vásárlók is rájöttek arra, hogy az importtermék korántsem olyan ízletes, mint a hazai. Ez már szinte nem is újkrumpli, jellemezte portékáját az egyik beregszászi piaci árus.
Azt is tudni kell, hogy a kárpátaljai újburgonyának az utóbbi években komoly versenytársa akadt. Méghozzá a Herszon megyei nagyüzemek gazdáinak terméke. Ám az ismert okok miatt onnan most újburgonyát nem szállítanak. A jól értesültek elmondása szerint a Herszon környéki piacokon most tíz hrivnyáért vesztegetik második kenyerünket, miközben itt ennek az árnak majd a négyszeresét is megkapnák érte.
Végül: egy jelentős képzavarral élve, egy ideje már gyülekeznek a viharfelhők a burgonyatermesztők egén. Ugyanis a szabadföldi táblákon a termés ezekben a hetekben köt, s ilyenkor a töveknek jelentős mennyiségű vízre van szükségük. A csapadék továbbra is elkelne, hisz csak így tudnak a gumók normális méretűre nőni. A nagydobronyi termesztői kistérségben a gazdák már a korábbi években megteremtették az öntözéshez szükséges feltételeket – kutakat fúrtak a kinti táblákon. Ám a nagy gond most az, hogy az öntözőrendszerhez tartozó szivattyúk benzinnel vagy gázolajjal működnek. Az üzemanyagot mostanság viszont nehéz beszerezni. Ha nem nyílnak meg rövid időn belül az ég csatornái, újburgonyából az átlagosnál kevesebb termést takarítanak majd be. Remélhetően a gazdaságos szezon egésze még így sem kerül veszélybe.
Kovács Elemér
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »