Kéttucatnyi, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem padjait koptató diák vett részt Gelencén azon a bemutatón, amelyet a községházán tartottak. Az egyetemistáknak azt mutatták be, hogy miként vált a felső-háromszéki nagyközség a fenntartható energiagazdálkodás mintatelepülésévé, ugyanakkor egy új fejlesztés ismertetésére is sor került.
A községháza dísztermében megtartott bemutatón elsőként Ilyés Botond, az 5200 lélekszámú nagyközség polgármestere köszöntötte a diákokat, több vonatkozásban ismertetve a települést, külön kitérve arra is, hogy miként váltak Románia első számú biofalujává, amelynek híre nem csak az országban, hanem a határokon túl is elterjedt, eredményeiket magas szintről érkező elismerésekkel is nyugtázhatják, hiszen nemrég Franciország bukaresti nagykövetségén is kitüntették őket.
Ez követően dr. Sebestyén Tihamér, az Interreg Duna Transznacionális Program keretében megvalósított, a községházán belül működő GoDanuBio projekt vezetője tartott előadást a biomasszával működő rendszerekről. A nemzetközi stratégiai fejlesztés részeként működő GoDanuBio az innovatív, környezetkímélő rendszerekben látja a jövőt, ugyanakkor arra törekszenek, hogy Gelencét egy élhető, a fiatalokat itthon tartó településsé tegyék, így sok tevékenységük erre is kitér, segítenek a helyi ifjúságnak, arra ösztönzik őket, hogy merjenek vállalkozni, otthont teremteni itthon. A projektvezető szerint sikerességük annak eredménye, hogy nem csak papíron vannak terveik, hanem valóságba ültetik őket, nem üres lózungok szintjén maradnak.
Ilyen a községben egyre jobban fejlődő, biomasszát hasznosító rendszerek terjedése, hiszen nem csak az önkormányzat pártolja fel ezeket a berendezéseket, hanem vállalkozások, magánszemélyek is üzemeltetnek automatizált, az energiát szinte ingyen előállító kazánokat, amelyeket egyébként a megyében gyárt egy vállalkozás. Jelenleg az önkormányzat épületén kívül az óvodát is ilyen rendszer fűti s állítja elő a szükséges meleg vizet. A tevékenység bemutatása mellett Sebestyén Tihamér bejelentést is tett: a Norvég Alapnál bonyolítottak le egy komolyabb pályázatot, az önkormányzat egy 260 ezer eurós beruházására kaptak támogatást, amelynek 85 százalékát adja az alap, a fennmaradó részt a fejlesztési minisztérium, illetve kisebb mértékben, kétszázalékos arányban a községháza.
„Három középületnek az energiaellátását fogjuk felújítani, kicseréljük a teljes fűtésrendszert. A munkálat a Jancsó Benedek nevét viselő iskolát, a felszegi 2-es számú óvodát, illetve a sportcsarnokot érinti” – hangzott el a bemutatón. Sebestyén Tihamér hozzátette: az ellátási láncot is ki fogják bővíteni, vesznek egy pótkocsis homlokrakodót, kibővítik az ún. bikaistállóban található biomassza-tárolót. „Amennyiben ezt a projektet a beütemezett másfél év alatt meg tudjuk valósítani, Gelence elmondhatja, hogy az összes önkormányzati épülete biomasszás tüzelésre van berendezve” – summázott a GoDanuBio projektvezetője.
Az előadást követően az egyetemisták megtekintették az önkormányzat fűtésrendszerét, felkerestek egy helyi pékséget, ahol szintén környezetbarát módszert alkalmaznak, illetve megnézték a biomassza-tárolót is.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »