Mario Draghi olasz kormányfő még kedden mondott beszédet az Európai Parlamentben. A hosszúra nyúlt szónoklat egyik legérdekesebb mozzanata az volt, ahol Draghi kijelentette, a brüsszeli intézmények merevsége és a háború jelentette kihívások miatt itt az ideje megfontolni, hogy a fontos külpolitikai döntéseknél ne kerülhessen sor tagállami vétóra.
Draghi beszédében azt szorgalmazta, hogy a 27 EU-tagállam egyhangú döntése helyett inkább minősített többséggel határozzanak az olyan fontos külpolitikai kérdésekben, mint például az Oroszország elleni szankciós csomagok. a kormányfő szerint a világjárvány és a háború is bizonyította, az EU-nak sokkal gyorsabb és hatékonyabb fellépésre van szüksége,
A geopolitikai helyzet gyors és mélyreható választásokon megy keresztül. Cselekednünk kell, cselekednünk, amilyen gyorsan csak lehet.
– jelentette ki az EP-ben Draghi, aki a megoldás kulcsát a tagállami vétó eltörlésében látja. Az olasz miniszterelnök azt állítja, az EU-s tagállamok védelmét csak úgy lehet hatékonyan ellátni, ha a döntéshozatal „kellő hatékonyságú”. Ehhez kell a tagállami vétó megszüntetése.
Meg kell haladnunk az egyhangúság elvét, ami kormányközi, közös vétók megközelítését teszi lehetővé.
Draghi emellett újra hitet tett amellett, hogy fel kell gyorsítani Ukrajna uniós integritását.
Pragmatikus föderalizmusra van szükségünk!
– közölte. Kifejtette, energetikai, gazdasági és biztonságpolitikai kérdésekben is el kell törölni a tagállami vétót, majd hozzátette, a gyakorlati föderalizmus mellett eszméken alapuló föderalizmusra is szüksége van Európának.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »