Megláttad és megszeretted: valahogy így történt, amikor belefutottál abba a bizonyos hirdetésbe álmaid munkájáról – talán éppen annál a cégnél, ahol mindig is dolgozni akartál. A fejedben azonnal megjelenik a kép arról, milyen boldogan mész be minden nap az irodába, miután már a Tiéd az állás…
Ám ahhoz, hogy ez valóban így is legyen, nem árt, ha tudod, hogyan tűnhetsz ki a tömegből. Van már ötleted? Ha még nincs, akkor se aggódj: cikkünkben találsz jó néhányat!
Így szerezd meg az áhított pozíciót!
Sallangmentes, hivatalos business casual – igen, az öltözék is nagyon fontos, de most nem feltétlenül erre gondolunk. Egy kis utánajárással rengeteget kideríthetsz leendő munkahelyedről, még mielőtt egyáltalán betennéd a lábad az épületbe. Ehhez semmi másra nem lesz szükséged, mint némi időre és az internetre!
Keress rá a cég honlapjára és történetére, a közösségi média-felületeikre, vagy akár magára az ügyvezetőre és a potenciális kollégáidra is (ha tudod, kik lehetnek ők). Kémkedni ezúttal nem tilos, sőt: egyenesen kötelező! Így ugyanis már korán ízelítőt kaphatsz abból, mire számíthatsz élesben.
Ha már nagyjából képbe kerültél a céggel, és még mindig úgy érzed, ez lenne számodra az álommunkahely, jöhet a következő lépés: az állásinterjú kérdések átgondolása. Ha otthon előre átgondolod, mik kerülhetnek szóba, és miket válaszolnál rájuk, már sokat tettél azért, hogy élőben igazán magabiztos lehess. Sőt: még jobb, ha magad is készülsz néhány kérdéssel! Így értékes párbeszéd alakulhat ki közted és potenciális munkaadód között – még akkor is, ha a végén más kapja meg a pozíciót. Hiszen legközelebb már mindenképp tudni fogod, mire számíthatsz egy interjún, és hogy miről, hogyan érdemes nyilatkoznod.
Elpróbáltad már otthon az összes lehetséges helyzetet? Szuper. Tudod már, mit vegyél fel, és felkészültél A-tól Z-ig az önéletrajzodból, sőt, a cég történetéből is? Még jobb! Így már elmondhatod magadról, hogy felkészültél, amennyire csak lehetett a megmérettetésre. Ám az igazi erőpróba csak onnantól következik, hogy leültél interjúztatóid elé. Erre sem érdemes azonban rágörcsölnöd!
Tudjuk, nehéz betartani, de próbálj minél természetesebb maradni az állásinterjún. Lesznek provokatívabb, a türelmedet és a reakcióidat jobban tesztelő kérdések (“Miért jött el az előző munkahelyéről?”, “Mesélje el egy megtörtént példán keresztül, hogyan kezel egy felmerülő konfliktust!”) – azonban nem szabad, hogy ezektől megijedj vagy kibillentsenek! Gondolj arra, valószínűleg a munkakörödhöz és ahhoz, hogy eldöntsék, illeszkedsz-e a csapatba, szükség van arra, hogy lássák, mire hogyan reagálsz. Ha nem gondolsz túl semmit, mégis képes vagy nyugodt maradni végig (vagy legalább annak látszani), félig már nyert ügyed van!
FONTOS: a volt munkahelyedet akkor se szidd, ha lenne rá okod! Az rögtön bizalmatlanságot kelt.
Miért éppen nálunk akar dolgozni? Mi motiválja erre a munkára? Erre a két kérdésre talán könnyedén tudsz válaszolni, ha megkérdezik – ám ott van egy harmadik, amit biztosan nem kerülhetsz ki. Így hangzik: mekkora a fizetési igénye?
Ha az önéletrajzodban ezt már leírtad, akkor nincs más dolgod, mint kicsit pontosítani, ha kérik. A siker érdekében célszerű sávokat megadni (pl. “300-350.000 Ft”), mint egy konkrét összeget. Mivel kezdetben valószínűleg az alacsonyabb összeget fogod megkapni, így olyan összeghatárokat mondj, amelyekkel valóban elégedett lennél! Így elkerülheted a későbbi bérfeszültségeket, mind a saját, mind leendő munkaadód részéről. Ugyanakkor az is azonnal kiderülhet, ha nem vagytok egy platformon ebben a céggel. Ha ez bekövetkezne, akkor nincs más hátra, mint megköszönnöd az interjút és a lehetőséget – és szorgalmasan keresni tovább azt a céget, amely valóban minden téren az álommunkahelyed!
Ha viszont sikerül megegyeznetek, és néhány napon belül visszahívnak, akkor gratulálunk: tiéd lett az álommunka! És mivel tudatos felkészüléssel kaptad meg, jó eséllyel sokáig a tiéd is marad.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »