A közel nyolcvan évvel ezelőtt felrobbantott ipolyhídvégi híd hídfője került elő napokban végzett földmunkák során. Az Ipolyhídvég és Drégelypalánk közt újonnan épülő Ipoly-híd alapozó munkálatai során került elő a közel kétszáz éves kőhíd épen maradt hídfője.
A leendő híd nyomvonalán lévő hídfő a szakértők szerint a 19. század első harmadában épült kőhíd része.
– nyilatkozta a Felvidék.ma megkeresésére Lestyánszky Viktor, Ipolyhídvég polgármestere.
Az említett hidat a második világháború során a visszavonuló német haderő robbantotta fel 1944 novemberében. Mint a falu első embere elmondta: a kőhíd négy szimmetrikus nyílással rendelkezett. A hídfőnél lévő nyílások három méter átmérőjűek voltak, a belső két nyílás pedig nyolc–tíz méter átmérőjű. A feltételezések szerint a visszavonuló németek ezt a két nyílást aknázták alá és robbantották fel hidat, bedöntve a két ívet.
Ezt követően a magyar oldalon eltávolítottak minden hídmaradványt. A törmelékeket is eltakarították. Az ipolyhídvégi hídfő a külső 3 méternyi átmérőjű pillérrel megmaradt.
Az idők múlásával a természet újra birtokba vette a területet, a növényzet eltakarta, a kőboltív is eltűnt az emberek szeme elől.
Az elmúlt hetekben már intenzívebb előkészületi munkálatok kezdődtek az ipolyhídvégi oldalon. Megkezdődött a tereprendezés a híd és a bekötő út nyomvonalán. Így találták meg a kőhíd maradványait. Jól látható a faragott kövekből álló masszív borítás, a bolt míves kivitelezése.
Jelenleg szakemberek, régészek és műemlékvédelmi szakértők vizsgálódnak az előkerült hídcsonknál. Régészeti feltárást és építészeti kutatást folytatnak.
Mint a polgármester elmondta: sajnos a hídcsonk útban van az új híd építésénél, így helyben nem tudják megtartani. Ám mindenképpen szeretnék megőrizni az elődök építészeti hagyatékaként, értékként.
Mint hozzátette, igyekeznek úgy lebontani a maradványokat, hogy az értékes boltív és a külső kőborítás újra felépíthető legyen mementóként őrizve a múlt értékeit. A megfelelő megoldáson még gondolkodnak, ahogyan a községben való elhelyezésről is. A látványos, igényes kétkezi munkával készült hídfőt meg kell őriznünk az utókornak – szögezte le.
Mint ismeretes, uniós pályázati forrásokból épül a későbbiekben határátkelőként is működő közúti híd Ipolyhídvég és Drégelypalánk között. Drégelypalánknál már elkezdődött a betoncölöpök alapjainak kiásása, heteken belül elhelyezik azokat. A hídhoz vezető bekötő út is készül.
A tervek szerint még tavasszal megkezdődik az ipolyhídvégi oldalon is a betoncölöpök elhelyezése. Az elképzelések szerint már akár idén ősszel felkerülhet az acél hídszerkezet az újonnan megépített hídfőkre.
(Pásztor Péter/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »