A végéhez közeledik a jáki Szent György-templom felújítása. Hamarosan elkészül és ismét megnyílik majd a hívek előtt a templombelső. A Szombathelyi Egyházmegye püspökségi munkatársai március 30-án az elsők között tekintették meg a megújult templomot. Az elmúlt időszak munkálatairól Sarkadi Márton, a projekt szakmai koordinátora és Pap Ildikó Katalin régész számolt be a résztvevőknek.
A jáki Szent György-templomban folyó restaurálási és építőipari helyreállítási munkálatok miatt 2020 augusztusa óta nem látogatható a templom. Sarkadi Márton elmondta, a 19-20. század fordulóján Schulek Frigyes vezetésével korábban is restaurálták már a templomot, de azóta a templom falai besötétedtek, elkoszolódtak. Az elmúlt másfél év során a szennyeződések eltávolítása volt az egyik legnagyobb feladat. Emellett a templom belsejében régészeti feltárásokat is végeztek. Az ásatások során meglepő újdonságok kerültek felszínre, amelyek alapvetően befolyásolják a templomdomb benépesüléséről alkotott képet – fogalmazott az építész.
A régészeti feltárásokat Pap Ildikó Katalin vezette, aki a szerdai bejáráson elmondta, valószínűleg a 11. században épült templomnak az alapfalai kerültek elő, ami bizonyítja, hogy a templomdomb közepén már a 11. században egy kora Árpád-kori plébániatemplom állt, amely köré temetkeztek. A templom jogállása a 11–12. században megváltozott: vagy szerzetesi templom lett, vagy pedig a Jákok magánegyháza, ami miatt szükségessé vált egy új plébániatemplom fölépítése. Tehát a kora Árpád-korban két templom állt a jáki templomdombon.
A régészeti feltárások másik fontos eredménye az alapítói sír megtalálása volt a déli toronyalj területén, amelyet Jáki Nagy Mártonnak tulajdonítanak. A sírhelyet a 13. század első felében alakították ki, benne pedig megtalálták Jáki Nagy Márton csontjait.
Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »