50 felett így lehet látványosan fogyni

50 felett így lehet látványosan fogyni

Míg fiatalon viszonylag könnyen megy a fogyás, az ötödik x-en túl egyre nehezebb megszabadulni a plusz kilóktól. A feladat azonban nem lehetetlen, szakértők szerint csak néhány alapszabályt kell betartanunk.

Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebben tudunk fogyni. Ennek oka, hogy 35 éves kor után tízévente elveszítjük izomtömegünk 3-5 százalékát, ami hatással van szervezetünk zsírégető mechanizmusára is. „Testünk egy idő után már nem fejlődik, hanem elkezd öregedni. Onnantól kezdve nincs szüksége annyi energiára, mint régen” – magyarázta dr. Luiza Petre fogyókúra-specialista és kardiológus professzor.

Az American Council of Exercise szerint a szervezet azon képessége, hogy kvázi semmittevés közben is égeti a kalóriákat, tízévenként 1-2 százalékkal romlik, méghozzá az izomtömeg csökkenése, illetve a zsírmennyiség növekedése miatt. Tovább ront a helyzeten a tény, hogy sokan nem veszik figyelembe anyagcseréjük átalakulását, és nem változtatnak étkezési szokásaikon, ami sajnos hízáshoz vezet. „Rengeteg nehézséggel néznek szembe azok, akik 50 felett szeretnének fogyni, de ha tudják, min és hogyan kell dolgozniuk, egyszerűen leadhatják a felesleget” – hangsúlyozta Brian Durbin személyi edző.

Nem lehetetlen küldetés tehát az ötödik x-en túl lefogyni, de el kell fogadnunk: ami 30 vagy 40 évesen bevált, 50 felett már nem fog működni. Lássuk tehát, a szakemberek szerint milyen szabályok betartása segíthet elérni a célt – írja a Házipatika.com.

A legtöbb fogyni vágyónak valószínűleg eszébe sem jutna a diéta elkezdése előtt egyeztetni az orvosával. Ez a lépés azonban elengedhetetlen a biztonságos súlyvesztéshez, főleg akkor, ha valamilyen betegséggel küzdünk. „A konzultáció során képbe kerülhetünk az egészségi állapotunkkal kapcsolatban, a szakember pedig javaslatokat tehet, melyek azok az étkezési, sportolási szokások, amelyek nem rontanak a közérzetünkön” – hangsúlyozta dr. Petre.

Hírdetés

Ahogy öregszünk, úgy csökken le különböző hormonok – progeszteron, tesztoszteron stb. – szintje a szervezetünkben, ami nem a fogyást, hanem a hízást segíti elő – mutatott rá Jennifer Burns természetgyógyász. „Mielőtt belekezdünk egy fogyókúrába, célszerű ellenőriztetni a pajzsmirigy-, a mellékvese- és más hormonok szintjét, hogy kiderüljön, szükségünk van-e valamilyen kiegyensúlyozó terápiára. Ha rendbe tesszük, amit kell, sokkal könnyebben megy majd a diéta.”

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egyedül is össze tudunk állítani egy olyan étrendet, amely segít a fogyásban, tartalmazza a szükséges tápanyagokat és még a meglévő betegségeinket sem súlyosbítja, forduljunk dietetikushoz. A szakember ismeri az összes diétatípus előnyét, hátrányát, működési mechanizmusát, így olyat tud ajánlani majd nekünk, ami minden igényünknek megfelel. Nem beszélve arról, hogy személyre szabott étrendet is kapunk, amihez könnyű igazodni a mindennapokban.

Bár minden korban célszerű figyelni arra, hogy reális célokat tűzzünk ki magunk elé, 50 felett különösen tartózkodni kell attól, hogy őrült kihívásokkal tegyük próbára testünket. Ne akarjunk például két hét alatt 10 kilót fogyni, mert borzasztóan egészségtelen. „Legyünk őszinték magunkkal. Milyen a közérzetünk? Mennyire vagyunk egészségesek? Mindig ezekhez igazodjunk. Fókuszáljunk az apró mérföldkövekre, és mindig jelöljünk ki újabbakat, hogy folyamatos legyen a motiváció” – tanácsolta dr. Petre.

A sport kapcsán is a mértékletesség a legfontosabb tanács: nem kell túlzásba vinni az edzést. Ellenben igyekezzünk megtalálni a nekünk megfelelő mozgásformát! 50 fölött hatékony lehet a súlyzós edzés, hiszen „fejleszti az izmokat, és segít abban, hogy gyorsabban fogyjunk” – húzta alá Durbin, aki heti két alkalmat javasol. Ha valaki kímélőbb sportra vágyik, próbálja ki az úszást, a jógát vagy a biciklizést, ezek ugyanis nem terhelik meg az ízületeket, de ugyanúgy átmozgatják testünk minden porcikáját.  

A fogyás nem csupán a helyesen összeállított diétán és edzésterven múlik, a siker szempontjából ugyanolyan fontos, hogy mentálisan is rendben legyünk. Ennek azonban sok rétege van. Meg kell tanulnunk kezelni a stresszt, hogy könnyebben vegyük az akadályokat, és ne fussunk bele olyan hibákba, mint amikor például egy feszült nap után egészségtelen fogásokkal vigasztalódunk. Szeressük magunkat! Ellentmondásnak hangzik, de az elfogadás elengedhetetlen a változáshoz. Ne felejtsük el a mindennapos énidőt sem, ami feltölt, felkészít a kihívásokra: egy félórás „kikapcs” csodákra képes.  


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »