A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye közeljövőben megvalósuló beruházási tervei

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye közeljövőben megvalósuló beruházási tervei

Hajdúszoboszlón az Arany János utcában 99 férőhelyes, Hajdúböszörményben pedig az Újvárosi úton 50 férőhelyes bentlakásos otthont létesít a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye a közeljövőben. Mindkét beruházás önerőből valósul meg, átadásukra várhatóan a beruházás megkezdését követő két éven belül kerülhet sor. Ezeken felül további beruházásokat is terveznek pályázati és saját forrásból.

Az Egyház elsődleges feladata az evangélium továbbadása, amire Jézus meghív bennünket: Isten országa elérkezett hozzánk (vö. Lk 10,9). Az örömhírt hirdetni kell természete szerint, nem lehet magunknak megtartani, és ott kell továbbadni, ahol az emberek élnek, ahol szükségük van Krisztus életet adó tanítására. Ez a missziós lelkület vezeti az Egyházat, amikor köznevelési és szociális intézmények fenntartását vállalja magára.

A két beruházásnak köszönhetően a településeken újabb munkahelyek is létesülnek: Hajdúszoboszlón előreláthatólag közel 50 főt, Hajdúböszörményben pedig 35 főt tudnak majd foglalkoztatni az induló intézmények.

Az egyházi szociális ellátások bővüléséről és annak finanszírozásáról Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök és Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára 2020. szeptember 16-án tettek bejelentést Debrecenben, a Szent Erzsébet Otthon épülete előtt megtartott sajtótájékoztatón. Akkor Palánki Ferenc megyéspüspök új szociális intézmények építéséről, illetve a meglévő férőhelyek bővítéséről tájékoztatta a sajtó képviselőit.

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye fenntartása alatt jelenleg három szociális intézmény működik. A debreceni Szent Erzsébet Otthonban jelenleg 89 idős gondozott él; a nyíregyházi Seregély István Papi Szociális Otthonban 74 idős emberről gondoskodnak. Az előbbi plusz 10, az utóbbi intézmény 25 férőhellyel bővül. Balkányban a Szent Antal Idősek Otthona 50 férőhellyel működik, itt az épület adottsága nem teszi lehetővé a további fejlesztést.

*

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye területén, mely két közigazgatási megyét foglal magába, 2022-ben az alábbi beruházások kezdődnek el pályázati és saját forrásból:

megújul a debreceni Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium épületének külső homlokzata;

az egyházmegye templom- és plébániafelújításokat tervez Fényeslitke, Ajak, Kisvárda, Mátészalka, Gávavencsellő, Jánkmajtis, Ófehértó, Nyírvasvári, Nyírbéltek, Polgár, Nyírbátor, Máriapócs és Szakoly településeken.

Máriapócs római katolikus műemléktemploma (gótikus freskótöredékkel)

2021 szeptemberében nyitotta meg kapuit Debrecen-Józsa városrészen a Szent József Intézményhez tartozó katolikus óvoda, amely a tervek szerint a közeljövőben nyolcosztályos általános iskolával bővül. A város északi részén, a Borbíró téren, a Megtestesülés-templom udvarában is elkezdődött egy négycsoportos óvoda építése, valamint jó ütemben halad a Szent Anna utcában bővülő általános iskola építése is.

Hírdetés

*

Az egyházmegye a Magyar Falu Program keretében az alábbi alprogramokra nyújt be támogatási kérelmet 2022-ben:

MFP-EKT/2022 „Egyházi közösségi terek fejlesztése” (az alprogram keretében olyan egyházi tulajdonú épületek – leginkább plébániák, közösségi funkciót ellátó épületrészek, helyiségek – fejlesztésére kerülhet sor, melyek vagy használatban lévő közösségi terek, vagy használaton kívüliek, de a projekt eredményeként közösségi térként funkcionálhatnak a későbbiekben. A maximálisan igényelhető támogatási összeg 35 millió forint);

MFP-EKEB/2022 „Egyházi közösségszervezéshez kapcsolódó eszközbeszerzés és közösségszervező bértámogatása” (az alprogramban lehetőség van csupán eszközbeszerzésre maximum kétmillió forint összértékben, vagy csak az egyházi közösségszervező foglalkoztatásának bértámogatására pályázni a 2022. évi garantált bérminimum és járulékainak megfelelő összegben, de egy támogatási kérelem keretében mindkét tevékenységre is lehet pályázati támogatást igényelni);

MFP-FFT/2022 „Egyházi közösség tulajdonában lévő temetők infrastrukturális fejlesztése” (a konstrukcióban tevékenységtípusonként eltérő a megpályázható támogatás; maximum 6 millió, vagy maximum 35 millió forint).

Alapkőletétel a debreceni Megtestesülés-templom kertjében:
épül a
Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tagóvodája

A Kormány célul tűzte ki a kistelepülések népességmegtartó és népességnövelő erejének, valamint a fiatalok helyben maradásának elősegítését, továbbá az elvándorlás visszaszorítását. Ezen célok elérésének egyik alappillére a történelmi egyházak által a helyi közösségi terek fejlesztése. A vallási közösségek a társadalom kiemelkedő fontosságú érték- és közösségteremtő tényezői, a nemzeti identitástudat ápolásával, erősítésével fontos szerepet töltenek be az ország életében.

A közösségek részt vesznek a liturgiákon és az örömhír (evangélium) továbbadásában. Ez magában foglalja a keresztény értékrend szerinti életet, a rászorultakat segítő karitatív munkát és a szolgálatot.

Az egyházi közösségi terek fejlesztésére irányuló pályázat lehetőséget ad a települések társadalmi kohéziójának megerősödésére; az eszközbeszerzésre és bértámogatásra irányuló alprogram pedig teret ad az egyházi közösségek számára a hagyományos vidéki közösségi élet fejlődésére, támogatja és segíti a szabadidős tevékenységeket, a szociális problémák megoldását, valamint az egyházi és más közösségek közötti kommunikációt.

Az egyházi közösségek fenntartásában és tulajdonában álló temetők infrastrukturális fejlesztésének célja, hogy a felekezeti temetők, temetkezési emlékhelyek, temetőkertek karbantartására, felújítására támogatást biztosítson, és elősegítse a vidéki településkép vonzóbbá tételét, javítsa és fejlessze az épített települési környezetet.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

 


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »