A szlovákiai pékségek részben az orosz–ukrán konfliktus fenyegető veszélye miatt sorra bontják fel szállítói szerződéseiket. Az ok a gabonafélék és az energia árának drasztikus emelkedése, illetve az, hogy a jelenlegi szerződésekben szereplő árak a Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szlovákiai Szövetségének elnöke, Milan Lapšanský szerint nem fedezik az előállítási költségeiket.
„Nagyon komoly a helyzet. Az alapanyagok árának emelkedése már tavaly is megnehezítette a dolgunkat, most pedig az orosz–ukrán konfliktus miatt rohamos a drágulás.
A pékségek már tavaly év végén kilátásba helyezték az áremelést, amikor az új szerződéseket kötötték a liszt, az elektromos energia, a gáz, a csomagolóanyagok és az üzemanyag folyamatos drágulásának feltételei mellett. „Ezeknek a tényezőknek az idén januárban bekövetkezett drágulásához társult a szervízszolgáltatások és tartozékaik árának emelkedése is“ – folytatta Lapšanský.
A búza világpiaci árát és a rendelkezésre álló készleteket negatívan befolyásolja a 205 millió lakosú Észak-Afrikát sújtó aszály is. Az Egyiptomot, Líbiát, Tunéziát, Algériát és Marokkót magába foglaló észak-afrikai régió a világ egyik legnagyobb búza- és búzaimportőre, melynek szükségleteit elsősorban az EU, Oroszország, Ukrajna és az USA fedezi.
„A folyamatosan emelkedő előállítási költségek miatt tavaly év végén, Szlovákia történetében először kezdtek a pékek rövid távú, két–három hónapra szóló szerződéseket kötni. A helyzet ilyen gyors romlására azonban senki sem számított. Már nemcsak az árak okoznak gondot, hanem a búzahiány, valamint a pékáru előállítását és forgalmazását biztosító folyamatos működés biztosítása is a dolgozók gyakori kiesése miatt. Az egyedüli megoldás az eladási árak emelése. Hogy ez megmutatkozik-e az üzletekben, és ha igen, mikor, az a kereskedőkön múlik, akik a pékekkel, cukrászokkal és tésztagyártókkal ellentétben tavaly rekordnyereséget könyvelhettek el” – fejezte be Lapšanský.
(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »