Punya, egy falat kenyér – Drámapedagógiai foglalkozásokra várják az iskolásokat a pécsi Dóm Kőtárba

Punya, egy falat kenyér – Drámapedagógiai foglalkozásokra várják az iskolásokat a pécsi Dóm Kőtárba

Április 30-ig várják az iskolás csoportok jelentkezését a Punya – Egy falat kenyér című könyv által ihletett, az esztergomi Keresztény Múzeumból érkezett, és most a pécsi Dóm Kőtárban látogatható kiállításra, amelyet drámapedagógiai foglalkozás keretében tekinthetnek meg a gyerekek.

Versegi Beáta Mária, a Nyolc Boldogság Közösség szerzetesnővére mély belső hívásra írta meg a történetet, melyet kísérik, kiegészítik Ráczné Kalányos Gyöngyi, a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetettje, roma származású naiv grafikus- és festőművész élettel teli képei.

– Mi az ott a képen a fiú kezében?
– Csak egy szög…
– Miért véres?
– …
– Nézd csak!
– Jaaaa! Értem!

A festmények közös, játékos megtekintése 53. percében érkezik a felismerés. Ennek kapcsán pedig a rácsodálkozás, hogy

A Punya, egy falat kenyér című történet Kincsója, a festmény színes inges fiúja elhozta a megértést: a keresztre feszített test és a szentmisén jelenvaló Oltáriszentség hogyan kapcsolódik egymáshoz.

A felismerés előtt sok minden történik: ismerkedés egymással szabályjátékok segítségével, szerepbebújás, majd kiscsoportos improvizáció a hétköznapokról, az ókori Római Birodalom vándorló népeinek felsorolása, a vándorcigány-karavánok hagyományos mesterségeinek összegyűjtése. Közben állandó mozgás és kapcsolódás: „Most állj úgy…”, „Most alkoss szobrot…”, „Most szólalj meg…”! Harminc perc múlva mindenki ugyanannak, a római katonák által szétvert karavánnak az életben maradt tagja volt – fájdalmakkal, sebekkel és reményekkel eltelve. Végezetül pedig megérkeznek egy város falaihoz, ahol Cinka megígéri, hogy süt nekik kenyeret, míg letáboroznak…

Hírdetés

A kiállításhoz kapcsolódó foglalkozáson a festmények–történetek–szerepjátszás egységében oda lehet vinni a résztvevőket a fontos tartalmakhoz. A festmények előtt a gyerekek és tanáraik szerepbeléptetésével megelevenedik egy világ, amelybe Mária és József is belép, később Cinka elkerül a Jordán folyóhoz, János elé…

És aki valóban megérkezett, azzal el lehet kezdeni beszélgetni tabukról (az eladott Lola története kapcsán a mai lánysorsokról), normákról (például, hogy a megmentőből rablóvá lett Gazsi útja lehetséges út-e). Közben mód van olvasgatni a történetből készült képregényt, vagy megállni a szociofotók előtt, esetleg megpihenni a falra vetített vonuló karavánt szemlélve.

A drámapedagógiai foglalkozásokon – előzetes bejelentkezés alapján – 2022. április 30-ig lehet részt venni (keddi napok kivételével) naponta 10 és 17 óra között a Dóm Kőtárban. A foglalkozás 6 év fölött minden korosztály számára ajánlott, időtartama: 2 óra. Kapcsolat: Hoffmanné Toldi Ildikó, +36 30 363 8749.

A kiállítás Pécsett dramatikus tárlatvezetéssel is megtekinthető.

Szöveg és fotó: Hoffmanné Toldi Ildikó

Forrás: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »