Fülzsír: miért termelődik?

Fülzsír: miért termelődik?

Noha a legtöbben gondosan igyekszünk eltüntetni – vagy legalább palástolni – nyomait, a fülzsír fülünk egyik legfontosabb őrzője-védője.

A fülzsír (cerumen) bármennyire is zavarónak tűnhet esztétikailag, nagyon fontos szerepet játszik hallószervünk védelmében. A többnyire sárga, vagy sárgásbarna, olykor barna színű kenődő, viaszos anyag óvja hallójáratunkat a különféle fertőzésektől és külső hatásoktól. Például az apró rovarok bejutásától, a portól, a kosztól, vagy a víztől, ugyanis víztaszító hatású. Amikor zuhanyozunk, hajat mosunk, vagy úszunk, óhatatlanul is víz kerül a fülünkbe, ám a legtöbb esetben ez teljesen ártalmatlan, és éppen a fülzsírnak köszönhetően komolyabb nehézség nélkül ott távozik, ahol bejött. (A víz azért lehet veszélyes, mert hatására megduzzadhat a fülzsír, ezáltal pedig fülzsírdugó alakulhat ki.) – írja a Házipatika.com.

A fülzsírt a fülzsírmirigyek termelik, amelyek a hallójárat bőrében találhatók. A fülzsír jellemzője, hogy magától ürül: beszéd és rágás közben kifelé távozik hallójáratunkból. Amellett, hogy védi fülünk érzékeny bőrét a kiszáradástól, abban is fontos szerepe van, hogy fennmaradjon hallójáratunk egészséges – 3-5 közötti pH-értékű – savas kémhatása. Ha ez megbomlik, könnyen elszaporodhatnak benne a baktériumok, gombák, amelyek fertőzések kialakulásához, például hallójárat-gyulladáshoz vezethetnek.

Hírdetés

Hogy kinél, mennyi termelődik belőle, változó. Befolyásolhatja életkorunk, hormonháztartásunk – ami járhat fokozott faggyúmirigy-termeléssel – és életmódunk is. Az egészséges mennyiségű fülzsír nem okoz semmiféle egészségügyi problémát, ám a felhalmozódó mennyiség amellett hogy zavaró lehet, komoly károkat is okozhat. Összegyűlve könnyen eldugaszolhatja a hallójáratot, fülzúgást, súlyosabb esetben hallójárat-gyulladást okozva. Egy kialakuló fülzsírdugó nyomhatja a dobhártyát, sérüléseket okozhat rajta, ami legrosszabb esetben hallásvesztéssel járhat. A kialakuló fülzsírdugó eltávolítása éppen ezért mindig szakszerű orvosi segítséget igényel: általában kifecskendezéssel vagy műszerrel végzik.

Soha ne kísérletezzünk otthon olyan fültisztítási módszerekkel, amelyek veszélyeztethetik hallószervünk épségét, akkor sem, ha úgy érezzük, abból nem lehet gond, ha egy „kicsit rásegítünk” a zsír távozására. Fül-orr-gégész szakorvosok kifejezetten tiltják például a fültisztító pálcikák használatát, ezekkel ugyanis éppen befelé, a dobhártyánk felé toljuk a fülzsírt, eltömítve hallójáratunkat, hozzájárulva a már említett fülzsírdugó kialakulásához.

A legkíméletesebb megoldás, ha nedves ruhával a mutatóujjunkon finoman megtöröljük a hallójárat bemenetét. Épp csak annyira, hogy a gyakran már rászáradt fülzsírt eltávolíthassuk fülkagylónkból. Ne nyúljunk a külső hallójáratba, és ne alkalmazzunk szappanos vagy samponos fülmosást sem, mert a bekerülő kémiai anyagok irritálhatják a hallójárat bőrét, érzékennyé téve azt, ami gyulladások kialakulását idézheti elő. 

Túlzott fülzsírtermelődés, vagy fülzsír okozta füldugulás, esetleg száraz hallójárat okozta viszketés esetén megoldás lehet a fülspray. A tiszta olívaolaj tartalmú például baktérium- és gombaölő hatású, ami biztonságosan és hatékonyan lazítja fel a fülzsírt, így hozzájárul ahhoz, hogy természetes úton távozzon. Ha ilyen terméket választunk, arra mindig figyeljünk, hogy csak megbízható, klinikailag bevizsgált terméket vásároljunk. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »