A háromszéki egészségügyi alapellátás legnagyobb problémája az orvoshiány, a megyei egészségbiztosítási pénztár a legnagyobb összegeket a megye kórházainak utalja, a kifizetések terén a legnagyobb késést a betegszabadságoknál jegyzik – derül ki a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár 2021 első kilenc hónapjáról készített jelentéséből. A dokumentumot tegnap mutatta be az intézmény elnöke a prefektúra vezető testületének, majd sajtótájékoztatón ismertette a sarokszámokat.
Bár 269 egészségügyi szolgáltatói szerződést kötött a megyei egészségbiztosítási pénztár ebben az esztendőben, vannak területek, ahol mégis hiány mutatkozik az ellátásban.Dragoș Tatu intézményvezető szerint a legnagyobb gond, hogy jelenleg hét községben nincs családorvos, ráadásul nagy mértékű a kiöregedés ezen a területen, ezért még nagyobb hiányra lehet számítani a következőkben. Kézdialmáson, Kézdiszentkereszten, Maksán, Dálnokon, Nagyborosnyón, Málnáson, Szentkatolnán üres a rendelő, Mikóújfaluban és Nagypatakon bedolgozó orvos rendel, de ha a falvakat egyenként számítjuk, a vidéki települések felében sincs családorvos.
Újságírói kérdésre válaszolva Tatu elnök kitért arra, hogy a 88 háromszéki családorvos közül csak harmincan oltanak koronavírus ellen a saját rendelőjükben, azaz pácienseik körében, és még öt családorvos részt vesz az immunizálásban az oltási központokban.
A gyógyszertárak tekintetében jobb a helyzet. Az egészségbiztosítási pénztárral harminc patikatulajdonos kötött szerződést összesen 63 egységre/munkapontra, a gyógyszertárak területi eloszlása is megfelelő – véli Tatu elnök.
További szerződések: tizenkilenc járóbeteg-szakrendelés, hét laboratórium/röntgendiagnosztikai központ, tizenhét fogorvosi rendelő (huszonhárom fogorvossal), nyolc fizikoterápiás/rehabilitációs egység, négy kórház, hatvanhárom egészségügyi segédeszközöket forgalmazó cég, egy otthoni betegápolást végző szolgáltató.
A kifizetett pénzek 41,65 százalékát a kórházak kapták, egészségügyi programokra és ingyenes/ártámogatott gyógyszerekre szinte ugyanolyan arányban (18 százalék) költöttek, a családorvosi rendelők 12 százalékos részesedéssel szerepelnek a költségvetésben. Annak ellenére, hogy kilenc hónap alatt közel húszmillió lejt fizetett ki a megyei egészségbiztosítási pénztár betegszabadságokra, jókora késéseket jegyeznek, egyrészt, mert az igénylések ritmusa nagyobb, mint ahogy az intézmény erre pénzt tud lehívni, másrészt a hibás dokumentumokat visszaküldik a cégeknek és időbe telik, amíg újra visszakerülnek az intézményhez – mondta Dragoș Tatu.
A koronavírus-járvánnyal összefüggésben nem sokat módosult a megyei egészségbiztosítási pénztár tevékenysége. Bár vannak területek, ahol többet költenek, máshol kevesebbet, de mivel az intézmény egészségügyi szolgáltatókkal van kapcsolatban, nincs közvetlen rálátása az egészségügyi ellátás minőségére, nehéz megítélni, a jelenlegi törvényes szabályozás közepette lehetne-e jobb döntéseket hozni annak érdekében, hogy az ellátás minősége javuljon. Annyi biztos, ahol az egészségügyre többet költenek, ott a betegellátás is jobb minőségű.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »