Tényleg annyira szuper a hialuronsav?

Tényleg annyira szuper a hialuronsav?

A bőrápolástól kezdve az ízületek védelméig számtalan jótékony hatást tulajdonítanak ennek a természetes eredetű hatóanyagnak. Kérdés, hogy valóban teljesíti-e az elvárásokat.

Egy rövid internetes keresés is több száz olyan terméket hoz fel, amelyek fő hatóanyag a hialuronsav: az ezzel dúsított készítmények az ígéretek szerint külsőleg alkalmazva csökkentik a bőr pirosodását és a ráncokat, belsőleg pedig csodát tesznek a csikorgó ízületekkel. Hogyan lehet egyetlen hatóanyagnak ennyiféle hatása? A kérdésre a kanadai McGill Egyetem kutatói válaszoltak cikkükben – írja a Házipatika.com.

Hírdetés

Felnőttkorban átlagosan 15 gramm a szervezetünk hialuronsav-tartalma, és ennek harmada mindennap lebomlik, tehát naponta legalább 50 milligramm hialuronsavat kellene pótolnunk. A vízmegkötő hialuronsavnak fontos szerepe van: egyik fő összetevője a felhámszövetnek, és bizonyos mértékig hatással van a sejtek osztódására és migrációjára, illetve szintén jelentős mértékben található a porcokban, valamint az ízületek közötti szinoviális folyadékban (ez nedvesítő anyagként az ízfelszínek súrlódásmentes elcsúszását biztosítja). A hialuronsav szintje az immunrendszer működésével is összefügg: erre utal a kutatók szerint, hogy a magas hialuronsavszint a prosztata- és emlőrák markere. 

Ami a hialuronsav-pótlást illeti, kutatások szerint a porckopásos tünetek mérsékléséhez az ízületekbe fecskendezett hialuronsav-injekció egyes esetekben hatékonyabbnak bizonyult, mint a nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) gyógyszerek vagy a placebo, és gyakran kevesebb mellékhatást okozott. Az idült szemszárazság enyhítésére a hialuronsavat tartalmazó szemcseppek is biztonságos és hatékony gyógyszernek számítanak, akárcsak a száraz bőr kezelésére kifejlesztett hialuronsavas bőrápolók – írták a kutatók.

A térdfájdalmat okozó porckopásra hatásos lehet a nagy tisztaságú hialuronsav tabletta vagy kapszula formában szájon át szedve is – ezt több tanulmány igazolta már, amelyek 60-200 milligrammos napi dózisban vizsgálták a szer hatékonyságát. A szájon át bevett hialuronsav tehát nagy valószínűséggel képes az emésztőrendszerből felszívódni és a megfelelő helyre kerülni szervezetünkben. Ehhez viszont optimális mennyiségű bevitelre van szükség, vagyis az olyan készítményektől nem remélhető a kívánt hatást, amelyekben túl kevés a hialuronsav mennyisége – foglalták össze a McGill Egyetem kutatói.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »