Elérte Romániát a La Palma-i vulkánból származó mérgezõ felhõ. Az egész országot beboríthatja

Elérte Romániát a La Palma-i vulkánból származó mérgezõ felhõ. Az egész országot beboríthatja

A szakértők szerint a következő napokban a mérgező füstfelhő szinte egész Romániát beborítja majd.

A felhő nyugat felől, Temesváron keresztül érkezik, és hétfő estére az egész országra kiterjed. Románia tehát a vulkánból származó részecskék és kémiai vegyületek felhője alatt lesz – mondta el a Digi24-nek Silviu Gurlui, fizikus professzor.

„Az előrejelzések, a modellek változnak. Jelenleg úgy tűnik, hogy a kén-dioxid-felhő nyugatról, Temesváron keresztül érkezik Romániába, és hétfő estére elterjed az egész országban, hacsak nem történik további fejlemény. Tehát két napig az ország felett lehet. Románia a Kanári-szigeteken kitört vulkán térségéből származó részecskék és kémiai vegyületek felhője alatt lehet.

Ez a hatás hosszú távon valószínűleg sokkal jelentősebb lesz a nagyon nagy magasságokban idővel bekövetkező folyamatok miatt. A légkörben lévő aeroszolokhoz nagy kapcsolódó másodlagos kémiai vegyületek hosszú távú, az éghajlattal kapcsolatos hatásokat eredményezhetnek.

Hírdetés

A kitörés egy rendkívül heves jelenség, amely az első becslések és a jelenleg kidolgozás alatt álló modellek alapján úgy tűnik, hogy még legalább két-három hónapig folytatódni fog. A jelenséget számos földrengés előzte meg, megjósolták, és a lakosságot figyelmeztetni lehetett. A kár óriási.

Nagyon nagy mennyiségű hamu került a levegőbe, valamint mérgező gázok, amelyek befolyásolják a levegő minőségét. Klór és bróm került a légkörbe, amelyek kölcsönhatásba léphetnek a légkörben lévő vegyületekkel, és nagyon nagy magasságban károsíthatják az ózonréteget.

A kén-oxid nagy magasságban a légkörben, más vegyületekkel savakat képez, ami fontos az éghajlat és az ember szempontjából. A légkörben lévő elsődleges vegyületekkel való kölcsönhatásból származó másodlagos vegyületek árnyékolóként működnek, és megakadályozzák, hogy a napsugarak mélyebbre hatoljanak a föld felszíne irányába, így hűtő hatást váltanak ki” – mondta Silviu Gurlui.

A kint tartózkodóknak, különösen a nyugati területen, tanácsos lenne maszkot viselniük, mert nagyobb mértékű szennyezésnek lehetnek kitéve – mondta a fizikaprofesszor a Digi24 szerint.

Fotó: Silviu Gurlui Facebook-oldala


Forrás:itthon.transindex.ro
Tovább a cikkre »