Már jó ideje folyik a vita arról, mi legyen ezzel az újvárosi gigantikus épülettel, amely kihasználatlanul áll évek óta. A befektetők lerombolnák, a városrész azonban garanciákat akar arra, hogy a helyette felépülő új épületkomplexum ugyanazt a célt szolgálja majd, mint a Szakszervezetek háza, vagyis a kultúrát.
Van, akinek tetszik, más otrombának találja. Ez az ikonikussá vált épület szinte kivétel nélkül mindenkinek a szocializmust juttatja az eszébe, ennek ellenére az évek során mégis a pozsonyi emberek szívéhez nőtt. Talán azért is, mert annyi emlék kötődik hozzá: rendezvények, kiváló koncertek és színi előadások teljes sora.
Maga az épület valóban nem szokványos. Három neves építész nyerte meg annak idején a pályázatot, még 1956-ban.
25 évig, szakaszokban épült, mígnem teljes pompájában, kubai márvánnyal borítva 1981-ben a pozsonyiak elé tárulkozott, az akkori kor legkorszerűbbnek számító műszaki felszereltségével együtt.
A nyertes pályázat azonban más volt, mint ami végül felépült. Az eredeti ötlet a kompakt klasszicizáló tömböktől a finoman önálló keretbe foglalt felfogáson át egy masszív, sűrű kompozícióba torkollott, amit végül aztán létre is hoztak.
Azt már csak kevesen tudják, hogy korábban az 1832-ben épült Berchtold-palota állt a mai Škultéty utca és a Nagyszombati vám területén. Berchtold gróf kerti palotája a parkkal együtt a vámhatár mögött, a Szentgyörgy és Nagyszombat felé vezető vasútvonal közelében helyezkedett el. A kétszintes épület a 19. század végétől bérházként szolgált, később a Vigasztaló Testvérek kolostora lett, majd zeneiskola működött benne. A park területén hozták létre a központi piacot. Az Istropolis befejezésekor, 1981-ben a Berchtold-palotát lebontották.
Úgy tűnik, most az Istropolis is erre a sorsra jut. A tulajdonos ingatlanfejlesztő a kommunista kötődése, rossz műszaki állapota és elégtelen kapacitása miatt ugyanis lerombolná az épületet. Pozsony Újváros polgármestere, Rudolf Kusý azonban másképp gondolkodik és több feltételt is megfogalmazott a fejlesztőnek.
Azt mondja, a kulturális-közösségi központnak az építkezés első fázisában kell megvalósulnia, nem állhat elő ugyanis az a helyzet, hogy a fejlesztő végül kijelenti: mégsem tudja felépíteni azt.
A városrész emellett az Istropolis néhány eredeti elemét is szeretné meghagyni, például a szökőkutat, az ólomüveg-díszítéseket és a műalkotásokat.
Az építészek korábbi nyilatkozatai szerint is inkább átépítést érdemelne az Istropolis, mintsem, hogy vulgáris módon lerombolják. A fejlesztő Immocap cég (nevéhez fűződik a Nagyszombati vám területén felépített Centrál bevásárlóközpont és az aluljáró korszerűsítése) azonban nem számol az évek óta romos épület megtartásával.
Új, korszerű komplexumot szeretne itt felépíteni, új lakásokkal, irodahelyiségekkel, szállodával, és legfőképpen egy több ezer férőhelyes multifunkcionális kulturális és közösségi csarnokkal.
A tervek szerint a központot a föld alatt összekötnék a piac épületével és a Centrál bevásárlóközponttal is.
Nagy valószínűséggel az Istropolis sorsa megpecsételődött, és nem kerülheti el a lebontást. A művészettörténészek és az építészek egy része szerint viszont hiba lenne. Lebontásával ugyanis szegényebb lenne Pozsony, mert eltűnne a szocialista modernizmus egyik legértékesebb darabja.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/36. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »