Miért együnk rendszeresen uborkát?

Miért együnk rendszeresen uborkát?

Aki szereti az uborkát, annak jó hírünk van: számos pozitív élettani hatása van. Mutatjuk ezeket.

Az uborka nemcsak ízletes, hasznos is: szervezetünk számára létfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat rejt. A WebMD írása alapján összeszedtük a rendszeres uborkafogyasztás egészségünkre gyakorolt pozitív hatásait és előnyeit – írja a Házipatika.com.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ajánlása szerint egy felnőtt átlagos napi folyadékbevitele – amennyiben nem végez megerőltető fizikai aktivitást – nemtől függően minimum 2-2,5 liter körül alakul. A folyadékbevitel egynegyede azonban jellemzően az ételekből származik. Az uborka rendkívül lédús, mivel körülbelül 95 százaléka víz. Ezért amellett, hogy remek szomjoltó – 100 gramm uborkaszelet majdnem olyan jól oltja a szomjat, mint egy pohár víz – , kiválóan alkalmas arra is, hogy hidratálja szervezetünket. Aki szereti az ízét, de nem szívesen fogyasztja nyersen, nagy mennyiségben, ízesítésre is használhatja: néhány friss uborkaszelettel kellemesebbé varázsolható a tiszta víz. 

Az uborka első osztályú vitamin- és ásványianyag-forrás. Egyetlen csészényi uborkaszelet elfogyasztásával például fedezhetjük napi K-vitamin-szükségletünk csaknem 20 százalékát. Emellett jelentős mennyiségű B-, C-, és E-vitamint tartalmaz, az ásványi anyagok közül pedig magnéziumban, foszforban, vasban és káliumban gazdag. Utóbbinak köszönhetően vízhajtó hatású.

Hírdetés

Az uborkában lévő tetemes mennyiségű víz nem csak sejtjeinket hidratálja: ahhoz is hozzájárul, hogy jóllakottnak érezzük magunkat – természetesen egyéb élelmiszerrel, praktikusan zöldségekkel, hússal vagy sajttal – fogyasztva. Ha beiktatjuk étrendünkbe, azzal változatosabbá tehetjük táplálkozásunkat, és napi kalóriabevitelünket is szabályozhatjuk. Egy csészényi szeletelt uborka ugyanis mindössze 16 kalóriát tartalmaz. Mivel alacsony energiasűrűségű, ezért a fogyást is segítheti, nem véletlen, hogy a legtöbb diétába remekül beilleszthető. Ráadásul változatosan elkészíthető, könnyen hozzáférhető és viszonylag olcsó alapanyag.

Míg a magas só- és zsírtartalmú ételek lassítják az emésztést, az uborka magas víz- és rosttartalmának köszönhetően hozzájárul az egészséges bélmozgáshoz: rendszeres fogyasztásával elkerülhető a székrekedés kialakulása.

Állatkísérletekből kiderült: az uborka arra is alkalmas lehet, hogy a magas vércukorszint következtében termelődő, sejtkárosító hatású szabad gyökök, a reaktív oxigéngyökök (ROS) szintjét szabályozza. Azoknak a patkányoknak a szervezetében, amelyek több uborkát ettek, kevesebb ROS termelődött, mint azokéban, amelyek kevés uborkát kaptak. Ezeknek az eredményeknek az alátámasztására azonban további, humán vizsgálatokra van szükség.

Az uborkában található antioxidánsok – C-vitamin, béta-kariton, mangán, flavonoidok – hozzájárulnak a sejtek védelméhez, semlegesítve a szervezetben képződő szabad gyököket. Ezek sejt- és szövetkárosító oxidatív stresszt okoznak, olyan súlyos egészségügyi problémák kialakulását elősegítve, mint például egyes szív- és érrendszeri betegségek, illetve daganatos elváltozások. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »