A daganatos megbetegedések sikeres kezelése érdekében a korai felismerés döntő fontosságú – kifejezetten igaz ez a melanomára. Szakértők szerint ha az alábbi öt tünet valamelyikét észleljük magunkon, akkor azonnal érdemes orvoshoz fordulni.
Ha bőrrákről van szó, a legtöbb ember rögtön a melanomára asszociál, holott a betegségnek több különböző típusa van. A három leggyakoribb a melanoma, a bazális karcinóma, valamint az elszarusodó laphámrák – írja a Házipatika.com.
A bazális karcinóma a bőrdaganatok leggyakoribb, ezzel együtt legjobban gyógyítható fajtája, amely leginkább 40 év felett, a napfénynek kitett testfelszíneken alakul ki. Ez a típus lassan növekszik, és ritkán alakul ki áttét.
Az elszarusodó laphámrák, azaz a spinalioma már ritkábban fordul elő. Ez a típus nemcsak a fénynek kitett felületeken jelentkezhet, hanem akár a nyálkahártyán is. A spinalioma gyorsan növekszik, és az esetek 1 százalékában ad áttétet – főleg a nyirokcsomókban.
A harmadik típus, a legismertebb és legveszélyesebb a melanoma. A melanoma a bőrdaganatok 2-3 százalékát alkotja, a leggyakoribb daganatok listáján pedig a nyolcadik helyen áll. Rendkívül rosszindulatú daganatról van szó, amely a belső szervekbe, májba, agyba, tüdőbe, csontokba korán ad áttétet. Ha későn ismerik fel a betegséget, a statisztikák szerint a betegek fele a szervi áttétek következtében meghal. Az idejében felismert és korai időszakban kezelt melanoma túlélési aránya azonban 95% – tehát meglehetősen magas. Ezekben az esetekben a sebészeti eltávolítás jelenti a megoldást, és amennyiben a tumor nem terjedt még át a környezetében lévő nyirokcsomókra, úgy teljes gyógyulás várható.
De bármelyik típusról legyen is szó, a sikeres kezelés és a gyógyulás szempontjából az egyik legfontosabb faktor a korai felismerés.
„Sokan félnek a szűrésektől” – mondja dr. David Fisher, a Massachusetts Általános Kórház melanoma programjának igazgatója, majd hozzátette: „Félnek, és inkább tagadásba menekülnek. Az emberek inkább nem akarják megvizsgáltatni magukat, nehogy kiderüljön valami ijesztő. Holott tény, hogy hétből hat melanomás eset igenis gyógyítható, ha időben diagnosztizálják és kezelik. Más szóval a korai felismerés életmentő lehet. Ennek a statisztikának pedig arra kellene motiválnia az embereket, hogy proaktívak legyenek a saját egészségük érdekében. Nem minden ráknál van esély az ilyen korai diagnózisra, a melanománál viszont igen. Ki kellene használni.”
Az anyajegyek egyébként nem mások, mint a pigmentsejtek csoportosulásai a bőrünkön. Azokat, akiknek több anyajegyük van, nagyobb eséllyel fenyegeti a bőrrák veszélye. De a világos hajú és bőrű, azaz I-es bőrtípusba tartozó emberek is fokozottan veszélyeztetettek. Természetesen nem minden anyajegy veszélyes: teljesen normális, ha vannak a testünkön. Azokat pedig, amelyek bajt okozhatnak, viszonylag könnyű azonosítani. A bőrgyógyászok öt olyan, bőrdaganatra figyelmeztető jelzésre szeretnék felhívni a figyelmet, amelyet a laikusok is felismerhetnek.
Figyelmeztető jel lehet, ha egy meglévő anyajegy szabálytalan alakúvá, asszimetrikussá válik, vagy egy új, aszimmetrikus anyajegy jelenik meg.
Gyanúra adhat okot, ha megváltozik az anyajegy határa, egyenetlenné válik a széle. Terjedni kezdhet, vagy akár nőni a bőrfelszínen.
Arra is érdemes figyelni, ha az anyajegyek színe, pigmentációja egyenetlen lesz. Az eredeti barna vagy fekete szín keveredhet pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
Bármiféle méretváltozásra oda kell figyelni, de különösen, ha 6 mm-nél nagyobbá válik az anyajegy átmérője.
További tünet lehet, ha a korábban teljesen lapos, foltszerű anyajegy megvastagodik, dudorosabbá, tapinthatóvá válik.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »