A nemzetközi összehasonlítások alapján nem túlzás azt állítani, hogy Magyarország kiválóan teljesít a vezetékes és a vezeték nélküli digitális infrastruktúrák területén is.
Magyarország kellő időben lépett, és hozta létre az 5G Koalíciót (5GK), a szervezet munkájában mindenki hatékonyan vesz részt – hangzott el az 5G Koalíció szakmai kiállításán Budapesten. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) sajtóosztályát kérdezte a Gondola.
– Hazánkban az 5G-re épülő innovációs feladatok középpontjában jelenleg az ipari-technológiai pilotprogramok állnak. A továbblépéshez hogyan toborozzák az embertőkét?
– Az 5G Koalícióban együttműködik az egyetemi szféra, a piac és az állam, ez pedig kiváló lehetőséget nyit arra, hogy az előrelépés megalapozása érdekében be tudjuk azonosítani a technológiai és képzési igényeket. A piaci trendek, a technológia fejlődése, a kereslet alakulása jól mutatja az irányt. Ami pedig a szakmai utánpótlást illeti, gyorsan és jól kell reagálnunk, az egyetemi képzéseket az elvárásokhoz kell igazítani az ipari együttműködések keretében.
– Beérni látszanak Magyarországnak a digitálisinfrastruktúra-fejlesztés területén tett erőfeszítései, ezért 2021-ben számos, 5G-re épülő pilotprogram indul egyetemi és ipari környezetben. A programokban milyen arányú a magyar tudás, és ezt hogyan akarják növelni?
– A nemzetközi összehasonlítások alapján nem túlzás azt állítani, hogy Magyarország kiválóan teljesít a vezetékes és a vezeték nélküli digitális infrastruktúrák területén is. A hálózatok fizikai részei, az eszközök és a berendezések persze többnyire nemzetközi beszállítóktól érkeznek. A hálózatok megtervezése, kivitelezése, üzemeltetése, vagy éppen kiváló forgalommenedzsmentje azonban mind a magyar mérnökök tudását dicséri.
– 5G tesztkörnyezeteket alakítanak ki drónhasználattal, öntözéssel, állattartással összefüggésben az agrárium területén. Ez a folyamat hogyan és mennyire csökkenti hazánk agrárimportigényét?
– Az 5G-hálózatba kapcsolt, a mezőgazdasági termelésbe bevont gépek és eszközök lehetővé teszik a pontosabb tápanyagutánpótlást, gyomírtást, permetezést. Ennek tükrében kevesebb terhelés éri a környezetünket, ami egészségesebb élelmiszerek előállításához, végeredményben egy zöldebb, tisztább környezet megteremtéséhez vezet. Az agrárium hatékonyságának javítása pedig fokozza nemzeti önellátási képességeinket, magával hozza az import-kitettség csökkentését is.
– A nem külföldi tőzsdejövedelmekből pénzelt, hanem hazai forrásokból hazai célokért fáradozó civil szervezeteket hogyan vonják be a tájékoztatás, a tudatosítás folyamatába?
– Minden olyan civil szervezet előtt nyitva áll a lehetőség, amelyik küldetésének érzi, hogy részt vegyen az 5G technológia előnyeinek hiteles bemutatásában. Az 5G Koalíció gondozásában működő 5G.hu weboldalon megjelent tartalmak megoszthatók, ahogy a napokban debütált, 5G-ről szóló rövid animációs videó is.
Molnár Pál
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »