Az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott a tiltakozásba, a szakszervezet sikeresnek tartja a „gyásznapot”

Az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott a tiltakozásba, a szakszervezet sikeresnek tartja a „gyásznapot”

Az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott a tiltakozásba, a szakszervezet sikeresnek tartja a „gyásznapot” Lajos P. János2024. 11. 27., sze – 14:54 Pozsony |

Legalább 10 százalékos béremelést, a következőkben pedig egy automatikus béremelési rendszer bevezetését követelik a pedagógusok a szerdai fekete ruhás tiltakozással. A pedagógusszakszervezet szerint a tiltakozásba az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott. Tomáš Drucker miniszter szerint a minisztérium is támogatja a tiltakozást. 

Sikeresnek tartja az Oktatásügyi és tudományos dolgozók szakszervezete a szerdai tiltakozóakciót, amelyet Gyászban az oktatás – feketeruhás tiltakozás címen hirdettek meg. A cél a bérezéssel és az oktatási rendszer átalakításával összefüggő követeléseik nyomatékosítása volt. Pavel Ondek, a szakszervezet elnöke szerint sikeres volt az akció, az iskolák túlnyomó többsége támogatta a kezdeményezést. 

Az alapiskolák csaknem 90 százaléka, a középiskoláknak mintegy 75 százaléka, a felsőoktatási intézményeknek pedig több mint 80 százaléka bekapcsolódott az akcióba

 – tájékoztatta az Új Szót Pavel Ondek.  

Kapcsolódó cikkünk Szepsi/Kassa/Bély/Nagykapos |

A pedagógusok ma országos szinten zajló csendes tüntetésébe a kassai régióban működő tanintézmények, köztük a magyar alap- és középiskolák tanárai, tantestületei is bekapcsolódtak. Véleményük szerint ha Szlovákiában nem változik a tanárok bérezése és erkölcsi megbecsülése, a közeljövőben komoly gondok lesznek a szakma utánpótlásával.

A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója, Csurkó Éva meglátása szerint ha nem javul a helyzet és a kormány nem teszi meg a kellő lépéseket, öt-tíz éven belül nemcsak a magyar, de a szlovák iskolákban is nagy fejfájást okozhat a legalapvetőbb szakokat oktató pedagógusok utánpótlása.

A Márai tanári karának átlag életkora jelenleg 43 év körül mozog, és a közeljövőben sokan nyugdíjba vonulnak.

„Az utóbbi években a tanárok bérét nem emelték az infláció mértékével, sőt, egyes években egyáltalán nem volt bérnövekedés. A tanárok számára ígért 10%-os éves emelés sem valósult meg, és jelenleg is csak egy egyszeri 800 eurós kifizetést terveznek, ami – legyünk őszinték – egy évtizedek óta pályán lévő pedagógusnak lehet, hogy nem a legnagyobb elismerés.”

 – közölte lapunkkal Csurkó Éva. 

Állítása szerint a tanárok úgy érzik, hogy a bérük nem tükrözi a munkájuk felelősségét és a diplomás bér átlag szintjét sem érik el. 

Ez a helyzet sok tanárt arra ösztönöz, hogy más pályát válasszanak, ami tovább súlyosbítja az utánpótlási problémát. 

„A bérproblémák és az erkölcsi és társadalmi megbecsülés egyre növekvő hiánya közvetlen hatással vannak az oktatás minőségére is. A tanárok elkötelezettsége és motivációja csökkenhet, ami végső soron a diákok jövőjét is befolyásolja. Ezek a problémák összességében komoly kihívások elé állítják az oktatási rendszert, és sürgős megoldásokat igényelnek” – nyilatkozta a Márai igazgatója.

Lasszóval vadásznak

A kassai Ipariban, hivatalos nevén a Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskolában szintén részt vettek a figyelemfelkeltő megmozdulásban.

„Ha a társadalom nem kezdi el jobban megbecsülni a tanárokat, akkor a mérnöktanári utánpótlás is ki fog halni. A fiatal mérnökök sokkal magasabb fizetést kapnak a cégeknél, mint a tanárok, ami elriasztja őket az oktatói, jóval kevesebb fizetéssel járó pályától. A tanárok jelenlegi bérezése nem elegendő ahhoz, hogy egy családot eltartsanak, így a fiatalok nem látják vonzónak ezt a hivatást. Ha nem javulnak a kereseti lehetőségek, a fiatalok elhagyják az országot” – mondta  Asszonyi Árpád villamosmérnöki pedagógus. 

A nyugdíjas évei előtt járó, tapasztalt tanár úgy véli, hogy a tanárok megmozdulása egy figyelmeztetés arra, hogy a jelenlegi rendszer nem működik. 

„A tanárok közötti összefogás hiánya és a radikális változások iránti igény is érezhető, az egyes iskolák szó szerint lasszóval vadásznak a pedagógusokra, hogy egy-egy tantárgyat oktassanak. Éppen ezért érezzük a helyzet sürgősségét, és szeretnénk, ha a társadalom és a kormány is felfigyelne ezekre a problémákra” – tette hozzá Asszonyi Árpád. 

A Bodrogközben található Bélyi Alapiskolában ugyancsak feketébe öltözve vágtak neki a napnak a tanárok. 

„A tüntetésbe való bekapcsolódással tulajdonképpen az iskolaügyi helyzet javulását, egy optimálisabb helyzet kialakulását szeretnénk elérni az iskolaügy területén. A pedagógia megbecsülés alacsony szinten van, és sajnos az anyagi megbecsülés sincs sokkal rózsásabb helyzetben. A legszomorúbb talán az, hogy jelen pillanatban nem látjuk a jövőt és a perspektívát, de bízunk benne, hogy a mai tüntetéssel és a hozzá hasonló figyelemfelkeltő megmozdulásokkal sikerül felhívnunk a kormány figyelmét a problémára ” – nyilatkozta lapunknak Kalinák Szabolcs, a bélyi alapiskola igazgatója. 

Az összesen 25 pedagógussal működő tanintézmény igazgatója szerint nagyon fontos, hogy a pedagógustársadalom hallassa magát. 

Nem szabad megengednünk, hogy úgy tűnjön, mindent balgaként elfogadunk és fejet hajtunk. Mások nem fognak kiállni értünk, ezért ezt nekünk kell megtennünk önmagunk érdekében.

Szepsiben nem, Nagykaposon igen 

Nagy István, a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója szerint az országos politika nem tartozik az ő iskoláik falai közé, ezért az ő tantestületük együttesen nem vesz részt a mai csendes tüntetésben.  

„Igazából akkor emelné fel mindenki a fejét, ha egy hétre bezárnának az iskolák, de ezt mi pedagógusok nem tehetjük és nem is tesszük meg, mi nem vagyunk orvosok, hogy egyszerűen csak lelépünk és beadjuk a felmondásunkat. 

Az a dolgunk, hogy a gyerekeket oktassuk. Ettől függetlenül szomorúnak találom azt, hogy a kormány a három évvel ezelőtt tett ígéretét nem tartotta be, vagyis hogy minden éven legalább tíz százalékkal növeli a pedagógusok bérét.” 

– közölte az Új Szóval az iskola igazgatója, akivel ellentétben Urbán Emőke, a nagykaposi Erdélyi János Alapiskola igazgatója fontosnak tartja az ilyesfajta megmozdulásokba való bekapcsolódást.

„Én is osztom azt az álláspontot, hogy a fiatal szakemberek elfordulhatnak a tanári pályától, ha nem változik a jelenlegi helyzet. Ezért is fontos, hogy a januári béremelés megvalósuljon.  Múlt héten részt vettem egy konferencián, ahol ott volt az iskolaügyi miniszter is, aki ugyancsak támogatja a béremelést, de rámutatott arra is, hogy a költségvetési átalakítás miatt egyes iskolák az asszisztenseket és egyéb támogatói alkalmazottakat is elveszíthetnék. Tehát ha felemelik a béreket akkor az is meglehet, hogy ezekből az alkalmazottakból nekünk is engedni kellene. 

Nálunk egyébként nemcsak a tanári kar, hanem a nem pedagógiai alkalmazottak is feketében jöttek, beleértve a szakácsokat és a takarítókat is, akik szintén béren aluli fizetésért végzik a munkájukat” 

– zárta Urbán Emőke. 

A 10 százalékos béremelés a minimum

A szakszervezet legfontosabb követelése a legalább 10 százalékos béremelés biztosítása 2025-ben, amihez a költségvetés tervezetét is módosítani kellene. Szerintük a kormány javaslata, a jövő évi egyszeri, 800 eurós jutalom nem oldja meg az oktatás egyik legnagyobb problémáját, a tanárhiányt, és ellentétben áll a kormányprogrammal is. 

„A kormányprogram szerint az oktatás prioritást élvez, és az is szerepel benne, hogy évente béremelésre számíthat az oktatásügyben dolgozó minden alkalmazott” – magyarázta kifogásaikat Ondek. Ők legalább 10 százalékos béremelést tartanak elfogadhatónak. 

A tervezett konszolidációs intézkedések növelik az inflációt, ami pedig a reálbérek csökkenését fogja eredményezni. Ez csak a legalább 10 százalékos emeléssel kompenzálható

 – magyarázta a szakszervezeti vezető. 

Kapcsolódó cikkünk Pozsony/Somorja |

Iró Erzsébet, a pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium igazgatóhelyettese elmondta, náluk jól működő szakszervezet van és a mai felhíváshoz minden iskolai alkalmazottuk csatlakozott, fekete színben jöttek be a munkahelyükre.

Hírdetés

A pozsonyi igazgatóhelyettes elmondta, a szakszervezet vezetője mindig tájékoztatja őket az éppen aktuális történésekről, a faliújságon minden információ megtalálható. A mai egyfajta figyelmeztetés volt részükről, a későbbiekben akár komolyabb lépéseket is tehetnek annak érdekében, hogy elérjék a követeléseiket.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium tanari kara is csatlakozott a felhíváshoz, előre megbeszélték a szakszervezettel és ma feketében mentek tanítani. Valkai Anett igazgató elmondta, nagyon bíznak benne, hogy sikerül megegyezésre jutni és elérni a követeléseket.

Trencsík János a somorjai Madách Imre Gimnázium igazgatója azt mondta, iskolájuk nem csatlakozott, mivel nincsenek szakszervezeti tagok, bár ő jelezte a tanári kar és az alkalmazottak felé a felhívást. Nem volt különösebben nagy visszhangja a hírnek. 

Több ezer tanár hiányzik majd a következő években

A kormány javaslatát, amely szerint a tarifabérek 2026-ban 5 százalékkal emelkednének, elfogadhatatlannak tartja. 

Az Oktatáspolitikai Intézet előrejelzése szerint a következő években mintegy 1600-2100 pedagógus hiányzik majd az iskolákból

 – emlélezteti az oktatási tárcát a szakszervezet. Szerintük a jelenlegi, 1200 eurós bruttó fizetés, amit egy kezdő, felsőtagozatos tanár kap, nem teszi elég vonzóvá a pedagógusi pályát. 

Kapcsolódó cikkünk Párkány |

A szlovákiai iskolákban ma a tanárok tömegesen csatlakoztak a Gyászban az oktatás – Fekete ruhás tiltakozás elnevezésű csendes demonstrációhoz.  Az orvosokhoz hasonlóan ők is többek között tízszázalékos béremelést követelnek az oktatásban dolgozók számára a következő évtől. Az ország egyik legnagyobb magyart tanítási nyelvű alapiskolájában, a párkányi Ady Endre Alapiskolában is tiltakoznak.

A pedagógusok fekete ruhában jelentek meg a tanítási napon. A párkányi Ady Endre Alapiskola tanári kara a szakszervezet helyi alapszervezetének vezetőségével történt megbeszélés után úgy döntött, hogy csatlakozik az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének vezetése által meghirdetett mai csendes tiltakozáshoz.

Az oktató-nevelő munka zökkenőmentesen zajlik, de feketébe öltözve tiltakozunk többek között az ellen, hogy már második éve marad el a bérek korábban beígért valorizációja. 

 – fejtette ki lapunknak Bacsó Péter, az Ady Endre Alapiskola igazgatója. Hozzátette, náluk egyelőre még megoldott a szaktanári ellátottság, de betegség vagy igazolt távollét esetén nagy gondban lennének, hogy matematika vagy fizika szakos tanárt találjanak, mert ez, főleg év közben, szinte lehetetlen.

A bérezéssel közvetve összefügg az egyre fokozódó tanárhiány, amely a szakos ellátottság biztosítása szempontjából sok iskolán már most is nagy problémát okoz. Ez most főleg a kisebb iskolákat érinti  

– emelte ki.

Ondek szerint Tomás Drucker oktatásügyi miniszterrel pénteken találkoznak, majd várhatóan a pénzügyminisztérium képviselőivel is tárgyalni fognak. Azt nem tudta megjósolni, hogy még a költségvetés elfogadása előtt sikerül-e valamilyen eredményt elérni. 

Ezt most még nehéz megjósolni, de vannak más alternatívák is, ha a 2025-ös költségvetés tervezetét már nem sikerül megfelelően módosítani, akkor az is elképzelhető, hogy 2025 folyamán kerül majd sor a béremelésre

 – magyarázta Ondek. 

Kapcsolódó cikkünk Komárom |

Több komáromi iskola is csatlakozott az országos szakszervezet által kezdeményezett „Fekete ruhás tiltakozás“ elnevezésű tanárdemonstrációhoz. Pedagógusaik fekete ruhában érkeztek ma munkába, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az oktatási rendszer finanszírozása miatt.

A szakszervezet vezetője megkérdezte a kollégákat az értekezleten. Ők ezzel kapcsolatban nyilatkoztak, amelyből az következett, hogy csatlakoznak az akcióhoz 

– mondta lapunknak Vetter János, a komáromi Gépipari és Eelektrotechnikai Szakközépiskola igazgatója. Pedagógusaik a nap folyamán közös csoportképet készítenek majd magukról.

A Selye János Gimnáziumban már a délelőtt folyamán elkészült a közös fotó. 

Andruskó Imre igazgató az Új Szónak elmondta, maximálisan egyetért pedagógusai követeléseivel. 

A tiltakozásban való részvétel teljesen önkéntes, és mindenféle nyomságyakorlás nélkül történik. 

„A szakszervezetünk nem csinált valamiféle felmérést a kollégák között. Egyszerűen arról van szó, hogy aki gondolja, az csatlakozik, aki nem, az nem“ – mondta Andruskó.

Lapunk felkereste a komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola igazgatóját is, Szabó Viktort. Elmondta, hogy intézményi szinten csatlakoznak a demonstrációhoz. Fontosnak tartja, hogy a tanárokat megbecsüljék, s természetesen a magasabb fizetések mellett is kiáll, ugyanis nagyon nehéz boldogulni a hétköznapokban. 

„Láthatjuk, hogy alig vannak már tanárok, pályamódosítók lesznek, más szakmákban jobban keresnek. Nagyon fontos kiemelni, hogy mindazok bérét és megbecsülését is szem előtt kell tartani, akik nem tanári munkát végeznek az intézményekben. 

Takarítók, adminisztratív munkát végzők, könyvelők, portások. Az intézmények működése nekik is köszönhető, hogy működnek, s az ő fizetésükre is kell gondolni“ – mondta.

Varga Tamás, a komáromi Jókai Mór Alapiskola pedagógusa lapunknak elmondta, hogy az intézményben néhány tanár, köztük ő is, csatlakozott a demonstrációhoz. A helyi szakszervezet úgy döntött, hogy intézményi szinten majd a 2025. március 27-én lévőhöz csatlakoznak, ha addig nem lesz megegyezés.

„Az oktatásügyben tevékenykedő szakemberek megbecsülése morális-erkölcsi és anyagi szempontból is kritikán aluli. 

Azt gondolom, hogy a minőségi oktatást végző pedagógusok munkáját és elismerését a jövő nemzedék és a fenntarthatóság érdekeben muszáj figyelembe venni, mert óriási problémák lehetnek pár éven belül a szakmaiság színvonalával és a fejlődés, versenyképesség biztosításával. 

Amelyek hozzájárulhatnak a következő generáció alakulásához“ – mondta Varga Tamás. 

(vp, kzs)

Ha nem enged a kormány, jövőre újabb tiltakozás készül

A szakszervezet a sikertelen tárgyalások esetén nem zárja ki az újabb tiltakozás lehetőségét sem. 

Bízom benne, hogy újabb tiltakozásra már nem lesz szükség, de erre valószínűleg karácsonyig különben sem kerülne sor. Ha azonban nem tudunk megegyezni, akkor jövő év első hónapjaiban újabb tiltakozás lehet

 – mondta Ondek. 

A szakszervezet szeretné elérni, hogy a pedagógusi bértábla az átlagbérrel kezdődjön, a nem pedagógiai alkalmazottak esetében pedig a minimálbér legyen a legalacsonyabb fizetés. Ez egyben bizonyos mértékben biztosítaná az automatikus béremelést is. 

Kapcsolódó cikkünk Érsekújvár/Vágsellye |

Az érsekújvári és a vágsellyei térség több oktatási intézményében csatlakoztak a szerdára meghirdetett fekete ruhás tiltakozáshoz. 

„Az oktatásügyi szakszervezeti napba a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda pedagógusai is bekapcsolódtak, a csendes tiltakozás az első lépés az iskolaügyben dolgozók jobb munkafeltételeinek biztosítása érdekében, amit az országos szakszervezet kezdeményezett” – tájékoztatta a vágsellyei magyar oktatási intézmény a gyerekeket, illetve azok szüleit a szerdai tiltakozásról. 

Az úgynevezett fekete ruhás tiltakozáshoz csatlakoztak az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium és a Czuczor Gergely Alapiskola pedagógusai is. 

A Pázmány Péter Gimnáziumban szerdán nagy volt a forgalom, mivel aznap tartották az iskolát bemutató nyílt napot. Peternai Zsuzsanna, a gimnázium igazgatója elmondta:

A tiltakozáshoz valamennyi pedagógusuk csatlakozott, amit az intézménybe aznap ellátogatók és a diákok is megértéssel fogadtak. 

Pethes Emese, a Czuczor Gergely Alapiskola szakszervezeti képviselője elmondta, volt egy felhívás a szakszervezet részéről, hogy lenne sztrájk, erre csak öten jelentkeztek. Később hirdették meg a fekete ruhás tiltakozást. Az iskola minden pedagógusa tagja a szakszervezetnek, ami nem minden oktatási intézményre jellemző. A szerdai tiltakozást valamennyien támogatták. 

„Sokkal egységesebbnek kellene lenni a pedagógus társadalomnak. Ha valamit szeretnénk elérni, akkor azt az irányvonalat kellene konzekvensen, határozottan követni. Egyre kevésbé volt az elmúlt évek során egységes a pedagógusok társadalma. 

Ezzel most, hogy mi valamilyen módját választottuk a figyelemfelkeltésnek, ha úgy tetszik tiltakozásnak, kicsit úgy érezzük, teszünk valamit az ügy érdekében. 

De talán még mindig nem fáj eléggé a pedagógustársadalomnak a jelenlegi helyzet, ha nem érzik fontosnak az egységes kiállást” – hangsúlyozta Priskin Zoltán, a Czuczor igazgatója. 

Érsekújvárban a Regionális Nevelési és Szociális központ dolgozói is csatlakoztak a tiltakozáshoz. Tóth Szilvia, a tardoskeddi Szemerényi Károly Alapiskola igazgatója elmondta, természetesen egyetértenek a pedagógus szakszervezet követeléseivel, erkölcsileg támogatják a kezdeményezést, de nem öltöztek a pedagógusok feketébe. 

 

A minisztérium is támogatja a tiltakozás 

Meglepő módon az oktatási minisztérium is támogatja a szakszervezet tiltakozóakcióját, és elismerik, hogy nem sikerült teljesíteniuk a pedagógusbérek valorizációjára vonatozó vállalásukat. 

Tárgyalunk a szakszervezeti partnereinkkel és pénzügyminisztériummal annak a lehetőségéről, hogy a kormány béremelési vállalását teljesítsük

 – tájékoztatta lapunkat Tomáš Drucker oktatási miniszter. 

A tárcavezető szerint a béremelés egy része megoldható az oktatási minisztérium költségvetéséből, és tárgyalnak a pénzügyminisztériummal további forrásokbevonásáról. Drucker megerősítette, hogy még a héten találkozik a szakszervezet képviselőivel. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »