10 tipp a banánhéj hasznosítására

10 tipp a banánhéj hasznosítására

A banánhéjat használhatjuk természetes légyfogóként, bőrnyugtatóként, fogfehérítőkét és még sok más módon. Íme, 10 trükk, amihez csak néhány banánhéjra van szükség.

A banán egészséges és tápláló gyümölcs – számtalan módon fel lehet használni, nem csak egyszerűen megenni. Sőt a banán héját sem kell a szemétre hajítani, mert szintén számtalan módon fel lehet használni azt is. A prevention.com össze is szedett tíz felhasználási módot – írja a Házipatika.com.

A grillen sütött csirke nagyon ízletes, de ha egészségesebbé akarjuk varázsolni, akkor érdemes levenni a bőrét. Így viszont a hús védtelen marad a parázs, tűz felett és könnyen kiszáradhat. Ha a csirkére teszünk egy banánhéjat, az megvédi a húst a kiszáradástól. A banánhéj úgy fog működni, minta a bőr.

Annak ellenére, hogy elrakjuk, letakarjuk az ételeket az apróbb vagy nagyobb, szemtelen legyek ott keringenek a konyhában. Ahhoz, hogy elkapjuk a legyeket, készíthetünk természetes alapanyagokból – banánhéjból – készült csapdát. Szükségünk lesz egy nagy joghurtos pohárra, banánhéjra, kalapácsra, szögre. A szöggel csináljunk lyukakat a joghurtos pohár aljára, tegyük bele a banánt, fordítsuk fel, és tegyük egy legyek által kedvelt helyre vagy csak egyszerűen a konyhába. A legyek az édes szagra be fognak szállni a lyukakon, de kiút már nem lesz a joghurtos pohárból.

A CD-k, DVD-k lassan kimennek a divatból, de néhány esetben még használjuk őket. Így szembesülünk az örök problémával is, a karcokkal. Dörzsöljük át a banánhéj belső felével a CD hátulját, majd töröljük át egy puha ronggyal. Ezt követően ablaktisztítóval töröljük teljesen tisztára a lemezt. A banán viaszszerű belseje kitölti az apró karcolásokat, így a lemez nem fog megugrani a lejátszóban.

Ha megjelennek a kártevők a kertben, jobb minél előbb kiirtani őket. Ássunk nagyjából 2,5 centiméter mély lyukat a növények alatt, majd tegyünk bele 2-3 banánhéjat. A levéltetvek és a hangyák a banán káliumtartalmát megérezve a héjon fognak lakomázni, nem a növényeken.

Hírdetés

Ha befogja a kezünket a tinta, az bizony nehezen mosható le. Csak vízzel és szappannal szinte lehetetlenség tisztára varázsolni kezünket. De erre is jó a banánhéj – dörzsöljük be a héj belső oldalával a foltokat és nézzük, ahogyan azok eltűnnek. A magyarázat: a banán természetes olajtartalma feloldja a tintát.

A jó idő közeledtével megszaporodnak a különböző bogarak, rovarok, szúnyogok. Ha vegyszermentesen szeretnénk enyhíteni ezeknek a rovaroknak a csípését, akkor dörzsöljük be a piros, gyulladt csípéseket a banánhéj belsejével. A banánban található poliszacharidok beszivárognak a bőrbe és lelohasztják a duzzanatot.

Nem kell egy vagyont elkölteni az esztétikai fogászaton, hogy hófehérek legyenek a fogaink. Egyszerűen dörzsöljük be a frissen mosott fogunkat a banánhéj belső felével, mindennap, nagyjából 2 percig. A banánban található szalicilsav kíméletesen fehéríti a fogakat, hatékonyan tünteti el a szennyeződéseket, amik az elszíneződét okozzák.

A bőrcipőnk még mindig kiváló állapotban van, de a bőr felületén van már néhány karcolás? A banánhéj erre is jó megoldás. Finoman dörzsöljük a banánhéj belső oldalával a bőrt, majd töröljük le egy tiszta ronggyal. A banánban található kálium behatol a bőrbe és csökkenti a karcolásokat.

A cserepes virágok, páfrányok, pozsgások, egyéb növények gyakran a por áldozatai lesznek. A banánhéj belső oldalával finoman dörzsöljük át a növények leveleit. Így nemcsak a portól, kosztól szabadítjuk meg őket, hanem tápanyagot is juttatunk nekik. Emellett egy természetes fényt is kapnak a növények levelei. Bónusz, hogy a kálium ebben az esetben is tápanyagként szolgál.

Szálkát, szilánkot könnyen eltávolíthatunk a bőrünk alól, ha alkalmazzuk ezt az apró trükköt. Tépjünk le egy kis darabkát a banán héjából, belső felével lefele tegyük a szálkára, majd tartsuk ott 30 percig. A héjban lévő enzimek beszivárognak a bőrbe és elmozdítják a szálkát a bőrfelszín felé. Az eredmény: a szálkát a bőr felszaggatása nélkül ki tudjuk szedni.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »