Egy korszak véget ért hétfőn az Amazonnál, a világ egyik legfontosabb technológiai vállalatánál. Jeff Bezos, a vállalat alapítója és legnagyobb részvényese pontosan 27 év után elhagyta az Amazon vezérigazgatói pozícióját, és már nem vesz részt a vállalat napi szintű irányításában.
Ez alatt a 27 év alatt sokat változott a világ, és ebben az Amazon is nagy szerepet játszott. Az egykor Bezos garázsában induló cég ma a technológiai szektor egyik legfontosabb mozgatója, piaci értéke 1,6 billió amerikai dollár. Ennek köszönhetően Bezos a világ leggazdagabb embereként hagyja el a vezérigazgatói irodát, vagyona a Bloomberg milliárdos indexe szerint mostanában 200 milliárd dollár körül mozog.
Jeff Bezos mindig is ambiciózus üzletember volt, de az alapításkor ő sem számolt azzal, hogy az Amazont egy napon a világ legnagyobb vállalati között fogják számontartani. Az eredeti cél az volt, hogy az Amazon a világ legnagyobb online könyvesboltja legyen, de ezt a célt már rég meghaladta. Az emberek többsége az Amazont egy szinte mindent árusító internetes áruházként ismeri, ám a vállalat nagyon sok technológiailag progresszív területen építi pozícióját. Éppúgy megtaláljuk az önvezető autók fejlesztésében, mint a mesterséges intelligenciák felhasználásában vagy a felhő alapú számítástechnikában. Piaci pozíciója ma annyira erős, hogy az amerikai kormány egyes képviselői a feldarabolását is el tudják képzelni.
Nehéz vitatni Jeff Bezos menedzseri sikereit, hiszen bő két évtized alatt a világ egyik legnagyobb vállalatát hozta létre. Az Amazon tevékenysége azonban megosztja a közvéleményt, elsősorban a vállalat logisztikai központjaiban uralkodó munkakörülmények miatt. Az effektivitást hajszoló vállalati kultúra kialakulásában Bezosnak kulcsszerepe volt, hiszen köztudottan a számok megszállottja, és ezért az emberi tényező rendre háttérbe szorult. Ezt valahol ő is érezte, ezért mintegy örökségeként az Amazon megváltoztatta a híres 14 menedzseri alaptételét, melyek közé bekerült a széles körű társadalmi felelősség és az arra való törekvés, hogy a vállalat a világ legjobb munkáltatójává váljon. Ennek megvalósítása már Andy Jassy, az új vezérigazgató feladata lesz, aki az elmúlt években Bezos jobbkeze volt.
A szupergazdagok egyre nagyobb nyomás alá kerülnek az adóoptimalizációs ténykedésük miatt. Ez a kritika Jeff Bezost sem kerülte el, főleg adóbevallásainak nyilvánosságra kerülése után. A ProPublica amerikai oknyomozó szervezet elemzői hozzájutottak a leggazdagabb amerikaiak adóbevallásaihoz, és ezek szerint Bezos 2014 és 2018 között csak 4,22 milliárd adóbevételt vallott be, miközben vagyona csaknem 100 milliárd dollárral nőtt. Mi több, az amerikai adótörvények adta lehetőségeket kihasználva 2007-ben és 2011-ben egy cent jövedelemadót sem fizetett, ugyanis a befektetésekből származó veszteségei és egyéb kiadásai meghaladták jövedelmét. Érthető hát, hogy az amerikai közvélemény egyre hangosabban követeli, hogy Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates és a többi szupergazdag méltányosabban adózzon.
Bezos nem távozik teljesen az Amazonból, de javarészt már jótékonykodással és más személyes tervei megvalósításával akar foglalkozni. Ezek közül most az űrkutatás a legfontosabb, a Blue Origin űripari vállalata pár nap múlva az első, utasokat szállító űrutazására készül – természetesen Bezos sem hiányozhat a fedélzetről. Bármit is gondolunk korunk technológiai titánjairól, de Jeff Bezosnak és Elon Musknak nagy szerepe van abban, hogy az elmúlt évtizedben az űrkutatás új lendületet kapott, és az emberiség ismét a világűr felé tekint.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »