Az osztrákok kitoloncolnák az afgán bevándorlókat a gyermekgyilkosság után

A Heute című lap arra volt kíváncsi, hogy az ausztriai pártok szerint vissza kell-e toloncolni a bűnöző afgánokat hazájukba.

A 13 éves bécsi kislány egyik feltételezett gyilkosa a rendőrség adatai szerint csupán 16, míg a másik 18 éves. Egyikük alapellátásban részesül Ausztriában, míg a másik kérelme a bűncselekmény időpontjáig (június 25.) elbírálás alatt állt, gyanúsítottként való őrizetbe vétele után azonban elutasította a belügyminisztérium. A Heute.at megkérdezte az osztrák parlamenti pártokat, szerintük hogyan kell bánni a bűnöző menedékkérőkkel.

A konzervatív-zöld kormánykoalícióban többségben levő Osztrák Néppárt (ÖVP) ellenzi a kitoloncolások befagyasztását. „Részemről nincsenek befagyasztva a kitoloncolások Afganisztánba, és nincs kilátásban a menedékjogi törvények enyhítése sem a bűnöző menedékkérőkkel szemben” – jelentette ki Sebastian Kurz kancellár, a párt elnöke.

A zéró tolerancia mellett van az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) is. Támogatják a kitoloncolást egy feltétellel: „Addig, amíg a szakértők pozitívnak nem értékelik a biztonsági helyzetet.” Reinhold Einwallner, a párt belbiztonsági szakértője az Afganisztánnal megkötött és hatályos visszatelepítési megállapodásokra hivatkozva feltette a kérdést Karl Nehammer belügyminiszternek: „Miért nem tettek eddig semmit?”

Az Afganisztánba és Szíriába irányuló „deportálási offenzíva” egyike annak a tíz pontnak, amellyel az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Herbert Kickl tenne az Ausztriában erőszakoskodó migránsok ellen.

Kickl ezen kívül már a belépéskor megelőző őrizetbe vetetné a veszélyesnek minősített migránsokat, a folyamatban lévő, de gyanús letelepítési eljárásokat pedig azonnali hatállyal felfüggesztené.

Ha a két gyanúsítottat elítélik gyilkosságért és lehetséges a kitoloncolás, akkor Az Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) is a kiutasítás mellett áll. Úgy fogalmaztak, a menekültügyi törvény egyértelműen szabályozott, amelyet a független igazságszolgáltatás tisztáz. Hozzátették,  a nők elleni erőszak strukturális problémáját „a lehető leggyorsabban meg kell oldani”.

Hírdetés

Az Osztrák Zöld Párt a Heutenak azt mondta: A jelenlegi jogszabályok érvényesek a jelenlegi helyzetre is, és ez a közeljövőben nem fog változni.”

A biztonsági index szempontjából Bécs az utóbbi években egyre jobban lemaradt. Két évvel ezelőtt a 24. helyen állt, tavaly a 33-on, most csak a 43. helyet foglalja el 424 város közül az osztrák város. Ausztria szomszédos országainak számos városa megelőzi, többek között Zágráb, Prága és Ljubljana – írta az Express című osztrák hírportál. 

Az index felméréseken alapul. A polgárok szubjektív biztonságérzetét tükrözi, megkérdezik őket, mennyire tartják súlyosnak a bűnözést a városukban. A szomszédos országok közül Svájc különösen pozitív példaként tűnik ki. Három városuk is megelőzi Bécset: Zürich a világ ötödik legbiztonságosabb városa, Bern a 12., Bázel a 16.

Továbbá München, Trieszt és Prága is megelőzi Bécset, valamint két-két horvát és szlovén város, nevezetesen Maribor (13. hely ), Ljubljana (21. hely), Zágráb (27. hely) és Fiume (36. hely). Összesen 23 európai város teljesít jobban, mint Bécs.

Az elmúlt év számos eseménye bizonyosan nem segített a bécsi biztonságérzet javításában.

Nemrégiben egy járókelőt ütöttek le a Rotenturm utcában a többi járókelő szeme láttára. Egy szemtanú videója megmutatta a fiatal elkövetők brutalitását. A rendőrség nem látott semmit, az elkövetők percekig rúghatták az összegömbölyödött áldozatot. A bécsiek nem szoktak ilyen jelenetekhez Bécs belvárosában.

Nem sokkal azelőtt Karlskircheben az éjszakai zavargások súlyos rendőrök elleni erőszakokba torkollott. Nem szabad megfeledkezni természetesen a november eleji terrortámadásról és az utcán felgyülemlett számos kisebb erőszakos eseményről sem.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »