A korszerű technológiák korát éljük, de a hagyományos mesterségek ma is népszerűek. Melyik a legnehezebb? A lépések számát és a kalóriaégetést tekintve a legnehezebb mesterségek listáját a juhászok, a harangöntők és a kőfaragók vezetik.
Az életmódtanácsadók szerint naponta legalább 10 000 lépést kellene megtennünk és hetente legalább 150 percig közepesen intenzív vagy nagyon intenzív mozgást kellene végeznünk. Nemrég felmérés készült a legnehezebb mesterségekről, amelyben a juhászok, harangöntők, kovácsok, fafaragók, kőfaragók, üvegesek, keramikusok energialeadását vizsgálták meg. Téved az, aki azt hiszi, a műszak után ők már csak pihennek. Többségük (85 százalékuk) aktívan sportol.
„A felmérés megmutatta, hogy ma sem lehet minden nehéz munkát gépekkel helyettesíteni, s hogy a kalóriaégetés a hagyományos mesterségek esetében gyakran 150- 200 százalékkal nagyobb, mint az ülőfoglalkozást végzők esetében. Egy férfi egy nap alatt átlagosan 2000 kalóriát éget el, néhány mesterember egy műszak alatt több mint 4000-et. Ehhez kell igazítani az energiabevitelt és az olyan ásványi anyagok pótlását, amelyek fontosak az izmok és a csontok működéséhez. E szempontból legfontosabb a kalcium, ami döntő fontosságú a jó izomműködéshez” – mondta dr. Adela Penesová életvezetési tanácsadó, a felmérés szakmai védnöke. A megtett lépések és a leadott energia mellett a szívfrekvenciát is figyelte. Minden mesterség esetében a pulzus percenként meghaladta a 100-at, a legmagasabb pulzusszámot – 155/perc – az üvegfúvók érték el, őket követték a kőfaragók 152/ perccel.
„A rendszeres mozgás, vagyis terhelés alatt a nagyobb pulzusszám nyugalomban csökkenti a szívfrekvenciát, ami az életminőség miatt fontos. A legújabb ajánlások szerint nyugalomban a pulzusnak percenként 50-60-nak kell lennie”
– mondta a doktornő.
A szív és az erek sima izomzatának működését megfelelő mennyiségű kalcium fogyasztásával javíthatjuk. Az az ideális, ha természetes módon, vagyis kalciumban gazdag ételek fogyasztásával pótoljuk ezt az ásványi anyagot. Nem kell csak a legismertebb kalciumforrásra: a tejtermékekre, a tojásra, a halra hagyatkoznunk.
„A mákból, a zöldségből, a hüvelyesekből vagy a szójatermékekből is hozzájuthatunk, s ha víz helyett kalciumtartalmú ásványvizet iszunk, nemcsak a folyadékot, hanem ezt a fontos ásványi anyagot is pótoljuk, mégpedig könnyen emészthető formában. Nehéz munkát végző nőnek és férfinak 1200-1300 mg kalciumot kellene naponta fogyasztania” – egészítette ki dr. Adela Penesová. A legnehezebb mesterségek listájának első hét helyén a következők állnak: juhász, harangöntő, kőfaragó, fafaragó, üvegfúvó, kovács, fazekas.
(kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »