A második világháború folyamán a Luftwaffe használta a legnagyobb mértékben a sugárhajtóműves repülőgépeket. Ennek a motivációja elsősorban a nagyobb teljesítmény volt, de komoly gazdasági érvek is voltak a technológia mellett. Mivel az utóbbiról kevés szó esik, ezért összeszedtük azokat az érveket, amelyek miatt racionalitása volt a sugárhajtóművek alkalmazásának.
Üzemanyag-minőség
A gázturbinás sugárhajtóművekre jellemző, hogy könnyebben megoldható velük, hogy gyengébb minőségű üzemanyagot használjanak, mint a belső égésű motorok esetében. Ezzel szemben a második világháború idején alkalmazott repülőgépmotorok teljesítménye nagymértékben függött a benzin minőségétől.
Ez azért volt jelentős tényező, mivel a németek nem tudtak végtelen mennyiségű 100 oktános üzemanyagot elállítani. Emiatt a háború végéig a német belsőégésű motoros gépek jelentős része 87 vagy 80 oktános üzemanyaggal repült.
Egy sugárhajtómű esetében viszont egyáltalán nincs szükség magasabb oktánszámú benzint használni. Sőt, a világháborús német sugárhajtóművek nagy része dízellel illetve más forrás szerint dízel-benzin keverékkel működött. Így úgy tudtak nagyobb teljesítményt elérni, hogy azt kevésbé korlátozta az üzemanyag minősége.
Üzemanyag-gazdálkodás
A sugárhajtóművek alkalmazása a fentiek mellett azt is lehetővé tette, hogy több üzemanyagot tudjanak hasznosítani egy hordó olajból, mint korábban. Ennek az volt az oka, hogy a kőolajból nem lehetett tetszőleges mennyiségű benzint előállítani, hanem csak az olaj összetételének megfelelő hányadot. Viszont mivel a sugárhajtású repülőgépek dízelt használtak üzemanyagként, ezért a kőolaj azon részét használták, amit a belsőégésű motoros repülőgépek nem igényeltek.
Munkaóra
A gyengébb minőségű üzemanyag alkalmazhatósága mellett egy további tényező az volt, hogy egy sugárhajtóművet könnyebb volt előállítani, mint egy belső égésű motort. Ezért viszonylag nagy mennyiségben gyártották azokat, annak ellenére, hogy a sorozatgyártás a háború végén kezdődött.
A konkrét adatok a következők voltak: egy DB 601 típusú dugattyús repülőgépmotor legyártása 2420 és 3000 közötti munkaórába került. Ezzel szemben egy Jumo 004B típusú sugárhajtómű 700 munkaóra alatt legyártható volt.
(Olvasónktól)
Források:
http://www.stardestroyer.net/Armour/ShepStuff/Website/EconomicStats.htm
http://kurfurst.org/Engine/Fuel/German_fuel_specifications_and_production.html
http://www.aviation-history.com/engines/jumo004.html
http://hugojunkers.bplaced.net/junkers-jumo-004.html
http://www.warbirdsresourcegroup.org/LRG/images/messerschmitt_me262_WRG-000055418.jpg
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »