Horvátország nem fogadja el a szlovákiai antigénteszteket, ha annak eredményét csak SMS-ben tudja felmutatni az utas – tájékoztatta lapunkat a helyi idegenforgalmi hivatal. Németország pedig jelezte, hogy csak azokat engedi be az országba, teszt és karantén nélkül, akik az uniós gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinával lettek beoltva. Nyitási híreink az elmúlt napokból.
Horvátország már nyit a turisták előtt, azonban fontos részletszabályokat ismertetett most a helyi turisztikai hivatal. Azok az utasok, akik úgynevezett zöld országból érkeznek, az oltást igazoló dokumentummal léphetnek be (a második oltás után 14 nappal). Akiknek nincs ilyen, azok negatív PCR-tesztet vagy antigéntesztet kell felmutassanak, vagy igazolni kell azt, hogy 180 napon belül már átestek a fertőzésen. Fontos, hogy az antigéntesztek esetén Horvátország nem fogadja el az SMS-igazolást, csak olyan dokumentumot, amely az utas általános személyes adatai mellett az alábbi adatokat is tartalmazza: név, az antigénteszt gyártójának neve, a mintavétel helyszíne, az orvos pecsétje és aláírása. Az igazolást angol nyelven kell kiállítani (vagy angol és szlovák nyelven), és csak azokat a teszteket fogadják el, amelyeket az Európai Bizottság jóváhagyott, és szerepel a bizottság oldalán megtalálható listán.
Ausztriában a szövetségi kormány és a tartományi vezetők hétfői találkozóját követőn bejelentették a turizmus és szabadidő-gazdaság újraindításának részletszabályait. A szolgáltatásokat az úgynevezett zöld útlevéllel lehet igénybe venni. Május 19-e az újrakezdés dátuma: ekkortól nyithatnak meg a szálláshelyek, vendéglátóegységek, sport- és kulturális létesítmények. A turisztikai, kulturális és sportszolgáltatások igénybevételének fő szabálya, hogy a hozzáférést, a „belépőt” az úgynevezett zöld útlevél jelenti. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a zöld passzust oltási igazolással, érvényes negatív teszteredmény birtokában, illetve a betegségből való gyógyulás tényét bizonyító igazolással lehet megszerezni. A zöld igazolványt három szakaszban vezetik be Ausztriában. Az éttermek kül- és beltérre egyaránt megnyithatnak május 19-től, egy asztalnál kültéren 10 felnőtt, míg beltéren 4 felnőtt, illetve a hozzájuk tartozó gyerekek ülhetnek. Május 19-től a határok a külföldiek előtt is megnyitnak, karanténkötelezettséget Ausztria csak a súlyosan fertőzött országok esetében tart fent. A járványügyi szempontból rizikós országcsoportból érkező beutazók számára negatív teszt bemutatása mellett is kötelező lesz a karantén. A május 19-ei újranyitás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében külön szabályozták a belépéskor elfogadható tesztek formáját és érvényességét. Ennek megfelelően a PCR-tesztek 72 óráig, az antigén-tesztek 48 óráig, a vorarlbergi kedvező tapasztalatok alapján május 19-tól szövetségi szinten is bevezetésre kerülő „digitális önteszt” pedig 24 órás időtartamra lesz érvényes. Az éjszakai kijárási korlátozást május 19-től egész Ausztriában eltörlik, azonban a vendéglátóhelyeken a záróra egységesen 22 óra lesz.
Németországban egyelőre nem ismerik el beutazásnál az új típusú koronavírus elleni védőoltást, ha nem európai uniós engedéllyel rendelkező vakcináról van szó – közölte a szövetségi egészségügyi miniszter Berlinben. Jens Spahn a tájékoztatóján a Szputnyik V-és a Sinopharm-féle oltóanyaggal kapcsolatban azt mondta: a karanténkötelezettség alól csak az EU-ban engedélyezett készítményekkel beadott oltás ad felmentést Németországban. Minden egyéb készítménynél meg kell vizsgálni, hogy megfelel-e az EU-s használati engedélyhez szükséges követelményeknek. Nemcsak a betegség elleni védelem hatásosságát és a biztonságosságot kell igazolni, hanem azt is, hogy ugyanúgy erőteljesen csökkenti a kórokozó átadásának veszélyét, mint az EU-ban engedélyezett oltóanyagok. Ebben az esetben „nincs problémám azzal, hogy egyenrangúként ismerjük el, de szeretném látni a bizonyítékokat” – mondta a miniszter.
Montenegró ingyenes koronavírus-kezelést és -tesztelést ígér a turistáknak – közölte a helyi sajtó szombaton, az ország egészségügyi minisztériumára hivatkozva. A tárca rendeletei között szerepel, hogy azok a turisták, akik Montenegróban fertőződnek meg, ingyen kezelést kapnak a kórházakban, lehetőségük lesz ingyenes PCR-tesztek elvégzésére a közegészségügyi intézetekben és a hotelek a szálláskapacitásiak tíz százalékát a Covid-esetekre különítik el.
És fontos a felsoroláshoz hozzátenni, amit már tudni lehet, azaz hogy Olaszország május 15-én nyit, Görögország pedig május 14-én nyitja meg határait.
(Szabó Laci, GD Consulting, MTI)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »