Sok növénykedvelőnek okoz gondot a citromfélék terméketlensége. Borsos áron kapható oltott citrom és narancs, ám akkor oda a kísérletező kedvű kertbarát sikerélménye.
Kevesen tudják, hogy magról is lehet termőképes fákat nevelni. Ennek trükkje a következő: szemenként külön-külön cserépbe vagy tálcába, egymástól távol, szabályos négyzetes kötésbe, lehetőleg minél több magot vessünk el. A citromfélékre jellemző, hogy néha egy magból két növény kel ki. Csak ezeket a dupla magoncokat tartsuk meg, mert közülük az egyik biztosan termőképes. Érdekes, hogy ezek a növények általában gyengébben fejlődnek, sokan ezért selejtezik ki éppen őket.
Termőre fordításukhoz a szakirodalom a szemzést ajánlja. Sajnos nálunk elég gyengén fejlődnek e növényfajok, ezért szögletes hajtásaikról nehéz rendes szempajzsot szedni.
Marad tehát az oltás, amely most tavasszal esedékes. Alanynak legjobb a mandarin, azt követi a narancs és legvégül a citrom magonca. Keresztbe lehet őket oltani, sőt egy alanyra akár mindhárom fajt feltehetjük. A legalább ceruzavastagságú alanyt bőségesen öntözzük be, és vigyük melegebb, világos helyre, így felgyorsul a nedvkeringés, jobban adja a héját. Erről egyszerűen meggyőződhetünk; körmünkkel kapargassuk meg a háncsszövetet, ha az könnyen elválik a faszövettől, akkor oltásra alkalmas az alany.
Éles metszőollóval vágjuk le a koronát olyan magasságban, hogy a vágás helyén adja a héját. Késsel hasítékot készítünk és ebbe helyezzük az ék alakúra vágott nemest.
Ha 10-14 nap múlva enyhe érintésre lehullanak a levélnyelek, akkor sikerült a munkánk. Ha nem, akkor még újra, kissé lejjebb, tovább próbálkozhatunk.
Az ilyen oltványok több figyelmet igényelnek. Mivel alig maradt párologtató felület, kis vízadagokkal öntözzük. A nejlonborítást ne egyszerre vegyük le, először csak a kötözést vágjuk el. Ezt a módot „zöldhéjaláoltásnak” nevezhetjük.
Bodnár István kertészmérnök
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »