Gyógynövények, melyekért hálás lesz a májunk

Gyógynövények, melyekért hálás lesz a májunk

A máj a legfontosabb méregtelenítő szervünk, azonban a nem megfelelő életvitel komoly károkat okozhat benne. Tehát nem árt, ha segítjük kicsit a munkáját. Összeszedtünk néhány gyógynövényt, amely támogatja a májat a méregtelenítésben.

Mire jó az articsóka? Fő hatóanyaga a cinarin, amely segít az epe- és májműködésben, elősegíti az epeváladék kiválasztását, így könnyebben emésztjük meg a nehéz, zsíros ételeket. Emellett serkenti a máj epetermelését – írja a Házipatika.com.

Magas antioxidáns-tartalma remekül hat a májra: segít a méregtelenítésben, valamint védi ezt a fontos szervet. Az articsóka a májsejtek regenerálódását is elősegíti.

Hogyan használjuk? Gyógyászati célokra a növény alsó leveleit alkalmazzák: főzeléket, salátát is készíthetünk belőle.

Fontos! Elkészítése során hanyagoljuk az alumíniumedényeket, mivel megfeketedik bennük a növény.

Mire jó a benedekfű? A növény rendkívül keserű, ezért a likőriparban is használják. Gyógyászati célokra főként az oldalhajtásokat és a felső, virágos részt használják. A benedekfű knicint, artemizifolint, káliumot, magnéziumsókat és illóolajokat tartalmaz.

Epe, máj-és gyomorbajokra használhatjuk, emellett étvágygerjesztőként, emésztési zavarokra is alkalmas, antibiotikus hatású.

Hogyan használjuk? Egy teáskanálnyi növényt forrázzunk le egy csésze vízzel, majd 10 percig áztassuk, ezután szűrjük le. Naponta kétszer, étkezés előtt fél órával fogyasszuk.

Hírdetés

Fontos! Nagy mennyiségben hányást okozhat! Gyomor- és bélfekély esetén ne alkalmazzuk!

Mire jó a cickafark? Elsősorban női bajokra alkalmazzák, bár kevesen tudják, hogy epe-és májbántalmakra is remekül használható. Leveleit és virágzatát használjuk, legfontosabb hatóanyagai pedig az illóolajok, a keserű -és cseranyagok, a flavonoidok, a szalicilsav, a szeszkviterpének és a kálium.

Az illóolajok enyhítik a görcsöket, valamint gyulladáscsökkentő hatásúak. A flavonoidok antibiotikus hatást fejtenek ki, a szalicilsav pedig enyhíti a fájdalmat.

Hogyan használjuk? Legegyszerűbb, ha teaként alkalmazzuk: egy csésze forrásban lévő vízzel, egy púpozott kanál cickafarkot forrázzunk le, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le. Naponta csak 2 csészényit igyunk, kúraszerűen 6 hétig használjuk, majd tartsunk 4 hetes szünetet.

Fontos! Aki allergiás a növényre, a puszta érintésétől is allergiás reakciót tapasztalhat, így semmilyen formában nem ajánlott a fogyasztása!

Mire jó a máriatövis? A máriatövis a legjobb gyógynövény májtisztításra. Magját használjuk, fő hatóanyaga a szilimarin, emellett illóolajokat és keserűanyagokat is tartalmaz.

A szilimarin a legfontosabb hatóanyag a májra nézve, ugyanis serkenti a mérgek lebontását, másrészt aktivizálja a májsejtek gyógyító mechanizmusait és az új májsejtek termelődését. Voltaképp az egész májműködésre kedvezően hat.

Hogyan használjuk? Forrázzunk le egy púpozott evőkanál termést forrásban lévő vízben, és 15 perc után szűrjük le. Lehetőleg reggel éhgyomorra fogyasszuk.

Javaslat! Mivel fő hatóanyaga a szilimarin nehezen oldódik vízben, ezért ha a máriatövis teljes hatását szeretnénk érezni érdemes patikákban kapszulaként beszerezni.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »