Toyota Yaris: benzines vagy hibrid?

Toyota Yaris: benzines vagy hibrid?

A Toyotának már több évtizedes tapasztalata van a hibridmeghajtással, s ezt az új Yaris is igazolta. Két héttel ezelőtt a benzines változatot tettem próbára, most került sorra a városi forgalomba még inkább illő hibrid. Mégis, melyik meghajtás szerepelt jobban?

Kétség nem fér hozzá, hogy aki kis városi autót keres, annak a Yaris is bekerül a látószögébe. A Toyota már az előző Yaris esetében is kipróbálta a belső égésű motor és a hibridmeghajtás ötvözetét, a városi forgalomban ez a kombináció kifejezetten eredményesnek bizonyult. Az aktuális újdonság feladata minimum az, hogy tovább népszerűsítse a márka alternatív meghajtását.
A tesztelt Yaris már első pillantásra nagyon sportos benyomást kelt, azt viszont meg kell jegyezni, hogy mindez csak látszat – ez még nem az az őrült aszfaltszaggató Yaris GR, hanem a nyugis városi kisautó. Az autó külsejéről, az utastérről és az új generáción végrehajtott változásokról viszont már sokat írtam, ezért inkább foglalkozzunk azzal, ami ez esetben a legérdekesebb: a hibridmeghajtással és a vezetési élménnyel. 

Hírdetés

A motorházban egy háromhengeres 1,5 literes benzinmotort találnak, melynek teljesítménye 68 kW/88 LE, forgatónyomatéka pedig 120 Nm 3600 fordulatnál. Mindezt egy 59 kW (80 LE) teljesítményű elektromotor és e-CVT váltó egészíti ki. 
A hibridmeghajtás negyedik generációja a városban megtett út felét képes tisztán áramra megtenni, ami egyértelműen az alacsony fogyasztáson is meglátszik. Pontosan ez az, amire a Toyota olyan büszke. Értelemszerűen minél gyorsabban és agresszívabban vezetnek, annál rövidebb időre aktivizálódik az elektromos meghajtás. Egyébként azt, hogyan áramlik a hajtásrendszerben az energia, egy kijelzőn is figyelhetik. Ennek a mutatónak köszönhetően aztán fokozatosan megtanulják, hogyan kell bánni a gázpedállal, hogy a fogyasztási mutatók a lehető legalacsonyabb szinten maradjanak. 
Gyorsulásnál az elektromotor jelentősen kisegíti a belső égésű motort, ennek köszönhetően a fordulatszámok nem röpködnek fölöslegesen a csillagos égig. Ez az egyik legnagyobb és legérezhetőbb különbség a hibrid és a klasszikus benzinmotoros változat között. Bár összességében nagyon hasonló vezetési élményt kínál a két autó, a gyorsulásban egyértelműen a hibridváltozat a jobb. Az elektromotor nyújtotta forgatónyomaték elejétől fogva érezhető, ennek köszönhetően a hibrid városban nagyon fürge és rugalmas vezetési élményt kínál. 

Az alacsonyabb fogyasztás eléréséhez városban szinte kivétel nélkül a B-fokozatba volt sorolva a sebességváltó, ennek köszönhetően maximalizáltam a rekuperációt, így az akku sokkal hatékonyabban töltődött a fékezéstől és a motorból. 
Ami a fogyasztást illeti, városban 3,5 literes átlagot sikerült elérnem száz kilométeren, ami két literrel jobb eredmény a Yaris benzines változatához képest. Városon kívül sem ugrott meg jelentősebben a fogyasztás, országúton, a faluzós tesztutam során 3,9 literes átlagot mértem, ami a benzinváltozattal összehasonlítva 0,8 literrel jobb eredmény száz kilométeren. 
S bár tény, hogy ez az autó nem a sztrádákra lett tervezve, már régen nem igaz, hogy a hibridmeghajtás kifejezetten félne az autópályáktól, a Toyota legújabb hibridrendszere ennek ellenkezőjét igazolta. Sztrádán a hibridváltozat 5,6 literes átlagot mutatott, a benzinmotoros Yaris ennek 6,7 literes átlaggal konkurált, ami tekintettel az autó teljesítményére és lehetőségeire nem rossz eredmény, ám a hibrid egyszerűen jobb. 
Az új GA-B platformnak köszönhetően a Yaris karosszériája merevebb, a súlypontja is valamivel lejjebb került, így a járgány tényleg nagyon jól fekszik az úton. Élesebb kanyarokban, nagyobb sebesség mellett is stabil, tartja az irányt. Amit meg kell szokni, s ezt a Yaris mindkét változatánál észrevettem, hogy a motor hangszigetelése nem a legjobb, nagyobb sebességeknél kifejezetten hangos. 
A tesztelt változat a leggazdagabb Premiere Edition felszereltségi szintet tartalmazta, amely kívülről is még attraktívabbá varázsolta az autót, ráadásul már olyan technológiákat is tartalmazott, mint a head-up kijelző vagy a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer. Megjegyzem, a Yaris hibridváltozata is tudja önállóan kormányozni az autót a sávban, viszont míg a benzines változat szépen a sáv közepén hagyta a járgányt, aki a hibridváltozat a sáv egyik szélétől a másikig kacskaringózott vele. 

Mindent összevetve, az egyetlen dolog, amiben a hibrid nem tud konkurálni a klasszikus benzinmotorral felszerelt változattal, az ár. Ezért ha valaki megkérdezné tőlem, miért érdemes megvenni az alternatív meghajtással nem rendelkező változatot, azt mondanám, hogy az ár miatt. A CVT-váltóval felszerelt hibridmentes Yaris esetében a megtakarítás 1500 euró. Másrészt arról sem szabad megfeledkezni, hogy a jelenlegi modern hibridek évek múltával is tartják értéküket, ezért a használt autót is idővel sokkal kedvezőbb áron tudják majd értékesíti, ami a hibrid oldalára billenti a mérleg nyelvét. Még a jelenlegi nehezebb gazdasági helyzetben is azt mondom, hogy aki hajlandó kiadni valamivel több mint 18 ezer eurót a klasszikus benzines Yarisért, annak igazán nem kellene sajnálnia a hibrid megvásárlásával járó többletkiadást. Nem mintha a benzinmotorral felszerelt változat rossz lenne, épp ellenkezőleg, az is nagyon kellemes meglepetést szerzett, az 1500 eurót mégsem tartom olyan eget rengető összegnek – különös tekintettel arra, milyen modern hibridmeghajtást és technológiát kapnak érte cserébe. A klasszikus belső égésű motorral felszerelt változatnak akkor van nagyobb értelme, ha nem akarnak automata sebességváltót. Ilyen esetben ugyanis az árkülönbség a kerek háromezer eurót is eléri, ami már megfontolandó összeg. Ráadásul, s ezt csak a margóra jegyzem meg, a manuális váltóval ellátott 1,5 literes motor sokkal jobb dinamikával is rendelkezik majd, mint a CVT-váltót tartalmazó modell. Van tehát miből válogatni, s még azoknak sem kell lemondaniuk az új Yarisról, akiknek nincs 20 ezer eurójuk új autóra, az abszolút alap ugyanis nem egész 13 ezer eurónál kezdődik – bár én személy szerint az ehhez az autóhoz járó öregebb gyártású háromhengeres 1.0 VVT-i motort már mellőzném. Összegezve és aláhúzva: ha Yaris, akkor mindenképp az 1,5 literes motorral, a többi pedig már csak személyes preferencia és anyagi lehetőségek kérdése. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »