Február 8-án a felvidéki magyar médiatérben elsőként, és eddig egyedüliként mutattunk rá annak veszélyére, hogy a magyar (MKP) és a vegyespárt (Most-Híd) fúziójával egy újabb vegyespárt alakul.
Igaz, a választók megtévesztése végett valószínűleg szerepel majd a nevében a „magyar“ szó, de értékrendjét, ideológiáját, jövőképét illetően ez bizony a Most-Híd által eddig is vallott eszmék folytatása lesz.
Megszűnik az MKP
Nem beszélve arról, hogy milyen áron. Forró Krisztián pártelnöknek mindehhez az MKP-t is meg fog kelleni szüntetnie. A magyarok így a Most-Híd szatelitpártjaként működő, a magyarság megosztása érdekében létrehozott és hamarosan átnevezésre kerülő MKDSZ-ben politizálhatnak tovább.
Sem az MKP, sem a Most-Híd nem meri megkockáztatni ugyanis, hogy a választók ilyen mértékű masszív ellenállása mellett aláírásgyűjtésbe kezdjenek egy új párt érdekében.
A Körkép.sk, érezve a bajt, két szavazást is indított olvasói és a választók számára, melyben kifejthették véleményüket. Mindkét ankétban ezernél is többen mondtak véleményt minderről. Íme, az eredmények:
Látva sajátjaik bősz ellenkezését, az MKP által irányított médiumokban el is kezdődött a cáfolatsorozat, hogy ez nem így lesz.
Elfogtunk egy levelet
Mígnem maga az élet erősítette meg mindazt, amiről a felvidéki magyarság jövőjéért aggódva cikkeinkben már jó ideje rámutatunk.
A napokban több forrásból a Körkép.sk birtokába jutott egy kétnyelvű körlevél, melyben Solymos László, a Most-Híd elnöke magyarázza el saját párttársainak az MKP-val való paktum részleteit. Kiábrándító pragmatizmussal az MKP törzsszavazói számára. A levél tartalma annál érdekesebb, hogy a Most-Híd elnöke olyan részletekről tájékoztatja saját táborát, amelyekről vélhetően az MKP leghűségeseb tagjainak többsége sem nagyon tud , és még politikai döntés sem született.
Hogy mi készül a boszorkánykonyhában? Íme a részletek:
Az MKP és a Most-Híd paktumának köszönhetően 5 fős országos elnökség alakul, melynek döntéshozó szerveiben 3:2 arány érvényesül majd. Az elnököt az MKP (vélhetően Forró vagy Őry), a második embert a Most-Híd (valószínűleg a NAKA által vizsgált Solymos) adja majd. Az elnökségben több jelentős döntést kizárólag konszenzus útján lehet majd meghozni. Azaz, a 3:2 arány ellenére mindenhez fog kelleni a vegyesék jóváhagyása is. Hogy ez milyen kockázatokat rejt magában, láthattuk a két párt kettős nemzetiséghez való viszonyulásában is. Az MKP némán tűrte, hogy a Most-Híd átvigye saját akaratát.
A fékek és ellensúlyok a regionális struktúrák szintjén is meg fog jelenni. Solymos kerek perec le is írja, hogy „pusztán többségi akarat nem lesz elég a nagyobb horderejű döntések meghozatalához.“ Magyarán, a vezetőség számára fontos hatalomátmentésen kívül az MKP mindenben kénytelen lesz megegyezni a Mostosokkal. Például a Beneš-dekrétumok, az autonómia, a magyar és a szlovák kormányhoz fűződő viszony, vagy a Peter Pellegrinivel való (ismételt) koalícióra lépés kérdésében.
Solymos azt is kilátásba helyezi, hogy a párt első!!! (azaz a másodikat már egyáltalán nem biztos) elnökét az MKP adja majd, aki 2020-ig nem töltötte be az MKP elnöki pozícióját, a második legfontosabb tisztségviselő a Most-Híd soraiból kerül majd ki. Hogy mi várható az első elnök mandátumának lejárta után, az szinte borítékolható…
Hogy mi várható, ha mindez létrejön? Solymos ezt is világosan leírja:
„Az új pártban a Híd egy külön platformmal rendelkezik majd, amely mind világnézeti, mind az aktuálpolitika területén nagy önállóságot biztosít számunkra. (…) a legfontosabb, hogy a közös párt amelynek létrehozása hamarosan megtörténhet, biztos jövőt jelent majd a Híd által képviselt értékeknek és a felvállalt feladatoknak. (…) Meggyőződésem, hogy ez az út vezet abba a jövőbe ,amiért 2009-ben megalapítottuk ezt a pártot, és amelyért az elmúlt 10 évben dolgoztunk“ – fogalmaz a vegyespárt elnöke.
Ahogy Solymos írja, mindezt annak érdekében, mert, „a Híd kiegyensúlyozott, nyugodt politikájára az emberek egy részének továbbra is szüksége van.”
Már csak az a kérdés, mit szólnak mindehhez az MKP törzsválasztói, az ún. keménymag.
A levél szlovák verziója alább olvasható:
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »