Nem minden cukorbetegen észlelhetők a tipikus tünetek: a kiolthatatlan szomj, a folyamatos vécézés, a végtagok zsibbadása. Figyeljünk a következőkre is: lehet, hogy valami gond lehet a vércukrunkkal, ha ezeket észleljük.
A nyak, könyökök vagy ujjpercek hajlataiban észrevehető sötét, bársonyos foltok a túl magas vércukorszintre utalnak. Míg ennek az acanthosis nigricansként ismert bőrproblémának genetikai vagy hormonális okai is lehetnek, első körben tanácsos lehet a vércukrunkat megmérni, ha ezeket észleljük magunkon. A magas vércukorszint hatására fokozódik a bőrsejttermelődés, a melanin hatására ezen bőrfoltok pedig sötétebbek lesznek – írja a Házipatika.com.
Ha még nem vagyunk cukorbetegek, de már magas a vércukorszintünk, akkor azt kell hamar és hatékonyan csökkenteni. A megváltoztatott étrend, több folyadék, több mozgás sokat segíthet, mások a fogyást is megemlítik a használható opciók között. Egy bőrgyógyász pedig könnyűszerrel eltávolíthatja a sötétebb foltokat.
Nem feltétlenül jó hír, ha javul a látásunk. Vannak olyan cukorbetegek, akiknek a magasvércukorszinthatására javul a látása, ám amikor visszaállnak a megfelelő szintekre, újra szükségük lesz a szemüvegre. A diabétesz hatására ugyanis a folyadékszintek változni kezdenek a szemünk környékén is, ez pedig könnyedén vezethet váltakozó látáshoz is.
Ha azt hiszi, hogy butaság lenne megemlíteni ezt orvosának, sürgősen változtassa meg véleményét. A diabétesz hatására romlik a vérkeringés, ami bőrszárazsághoz és viszketéshez vezethet. A cukorbetegek sokszor panaszkodnak végtagjaik viszketésére. Ha egy bőrápoló hatására nem tűnik el a viszketés, a következő szakrendelésen mindenképpen mondja ezt el a problémát kezelőorvosának.
Ha jobban fel kell hangosítanunk a TV-t vagy egyre több olyan beszélgetésünk van, ahol vissza kell kérdezni, mérjük meg a vércukrunkat. A hallásromlás ugyanis a cukorbetegség egyik első figyelmeztető jele lehet: a hallásromlás körülbelül 30 százalékkal esélyesebben fordul elő azoknál, akiknek magasabb a vércukruk. Ez amiatt lehet, mert a cukorbetegség hatására sérülnek a belső fül véredényei és idegei.
A kettes típusú cukorbetegek felének van a szokásostól eltérő légzése alvás közben: a hangos horkolás mellé pedig napközbeni álmosság is jár. Egy nemrégiben publikált kanadai tanulmány szerint az enyhe vagy mérsékelt alvási apnoéval diagnosztizált páciensek 23 százalékában alakult ki cukorbetegség 5 és fél éven belül. Míg a kettő közti kapcsolatot nem sikerült teljesen felderíteni, az biztos, hogy az alvászavaros páciensek alvás közben több stresszhormont termelnek, ami megemeli vércukrukat.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »