Mint ismeretes, az ĽSNS pártból az elmúlt napok során néhány kulcsfontosságú személy távozott. A szélsőséges alakulat 2016-tól parlamenti párt, a szélsőjobboldali ideológiájuk miatt egyetlen párt sem akar velük együttműködni. A kivált tagok azonban változtatnák ezen, ha pártot alapítanak, nagyon szívesen találnának maguknak szövetségeseket.
A kivált tagok között szerepel Marián Kotleba egykori jobbkeze Milan Uhrík, illetve Milan Mazúrek is, akit a múltban többször is elítéltek szélsőséges megnyilvánulásai miatt.
Milan Uhrík valamivel mérsékeltebb politikus,
a múltban azonban neki is voltak elszólásai, emiatt máig nem tudja magáról levetkőzni a szélsőséges jelzőt.
Emlékezhetünk, volt olyan megnyilatkozása, amiben megkérdőjelezte a holokauszt megtörténtét.
Uhríkék azonban láthatóan taktikát váltanak,
az izolációból szeretnének kitörni, és ha pártot alapítanak, szövetségeseket szeretnének találni.
A Kotleba vezette ĽSNS-ről ismert, hogy teljesen elszigetelték magukat, senki sem akart velük együttműködni, minden politikai párt elutasította az együttműködésüket. Talán csak a Smer nem zárkózott el teljesen tőlük, emlékezzünk, a múltban Robert Fico nem akarta egyenesen kimondani, hogy a Kotlebáékkal való együttműködést kizárja.
Az ĽSNS-ből kiváltak abban bíznak,
hogy egy új párttal eladhatóbbá válik politikájuk, és nagyobb befolyást tudnának szerezni.
Ha pártot alapítanak, a pártok nagy része jelezte, hogy ugyanúgy viszonyulnak majd hozzájuk, mint az ĽSNS-hez.
A HLAS alelnöke, Erik Tomáš már jelezte, hogy semmi esetre sem szeretnének együttműködni velük.
Az SaS szóvivője, Ondrej Šprlák elmondta, a párt kongresszusa az együttmáködésből a Smer, SNS és ĽSNS hármast zárta ki, de elmondása szerint ha az ĽSNS-szakadárok pártot alapítanak, őket is elutasítják..
Egyedül a Sme rodina nem nyilatkozott még ez ügyben, Boris Kollár szerint még korai erről beszélni.
Martin Slosiarik a Focus igazgatója elmondta,
nehéz felmérni azt, hogy az esetleges új alakulatnak milyenek lennének az esélyei, ez mind azon fog múlni, hogy Kotlebától mennyien fordulnak majd el.
Ha az ĽSNS vezére börtönbe kerül, akkor elveszíti a választókkal való kommunikáció lehetőségét, a pártban pedig Kotlebán kívül nincs olyan személyiség, aki olyan meggyőző tudna lenni, mint ő.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »