Hugo Mattheüs de Jonge a holland CDA (Kereszténydemokrata Fellebbezés) politikusa. 2017 óta miniszterelnök-helyettes, valamint egészségügyi-, népjóléti- és sportminiszter. Azt gondolhatnánk, hogy a holland egészségügyi miniszter ezekben a napokban minden idejét a koronaválság kezelésére szenteli. A múlt héten a holland parlament alsóházának küldött figyelemre méltó levele mást sejtet – írja az Erdély.ma holladiai munkatársa. Ez a levél az úgynevezett “DNS-párbeszéd”-re hívja fel a figyelmet, amelyben többek között megemlítette, hogy “utat kellene nyitni az embriók DNS-ének (genetikai információjának) módosítására”.
A holland közvélemény – felmérések szerint – különösebben nem ellenzi, ha egy ilyen eljárással megelőzhető lesz súlyos betegségek kialakulása, de csak abban az esetben támogatják, “ha a kezelés előnyei felülmúlják a hátrányait”.
A DNS módosítását “genomszerkesztéssel” végzik. Ez több különböző laboratóriumi eljárás összességét jelenti, amely lehetőséget ad egy szervezet genetikai információjának megváltoztatására. A technológia élő szervezetben lehetővé teszi genetikai anyag hozzáadását, eltávolítását vagy megváltoztatását. A CRISPR-Cas9 rendszer ennek az eljárásnak egy gyorsabb, olcsóbb, pontosabb és hatékonyabb, genomszerkesztési változata.
A DNS-párbeszédet Hollandiában a Crispr-cas9 megjelenésével összefüggésben szervezték meg, amely technika módosíthatja az embriók DNS-ét. Ezt az eljárást csak mesterséges megtermékenyítés esetén lehet elvégezni. A technológia rengeteg etikai es biztonsági kérdést vet fel, ezen felül Hollandiában az embriótörvény egyelőre még tiltja az ilyen eljárást.
A genomszerkesztéses eljárások többsége jelenleg szomatikus sejtekre korlátozódik, amelyek a petesejttől és a spermiumtól eltérő sejtek. A szomatikus sejt génállományának változtatása csak bizonyos szöveteket érint, és nem kerül át egyik generációról a másikra. A petesejt, spermium, vagy az embrió génjeiben végrehajtott változások azonban átterjedhetnek a jövő nemzedékeire is.
A holland kormány nemrég megbukott, ezek után érdekes kérdés lesz, hogy a következő kabinet mennyire lesz motivált a holland embriótörvény módosításában. De Jonge a Parlamenthez írt levelében ezt írja: “Az embriók DNS-ének módosításának lehetősége egy olyan választás elé állítja a jelen társadalmat, amelynek messzemenő következményei lehetnek a jövő generációi számára.”
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »