Évente egyszer el kell számolnunk a bevételeinkkel és a belőlük levont adóval. Az éves adóelőleg-elszámolás az egyik módja annak, hogy az alkalmazottak hogyan tehetnek eleget ennek a kötelességüknek. Akiknek tavaly csak alkalmazotti fizetésük volt, ezt megtehetik a munkaadójuk közvetítésével.
Aki dolgozik, az elvégzett munkáért jutalmat kap, de senki sem kapja meg a szerződésben foglalt teljes összeget, hanem lecsippentik belőle a biztosítókba elvezetendő járulékokat, illetve bizonyos adóelőleget. Évente egyszer el kell számolni ezekkel a tételekkel. Ilyenkor ellenőrzik, hogy az egész éves jövedelmünkbőlmennyiadótkellettvolnaaz államkasszába elvezetni, havonta ténylegesen mennyi előleget vontak le, és hogy e két tétel egyezik-e. Ideális esetben egyezik, rosszabb esetben hátralékunk van, jobb esetben visszakapunk némi pénzt.
Több munkaadó
A bevételeinkkel és a belőlük levont adóelőlegekkel kétféleképpen számolhatunk el: éves adóelszámolás vagy adóbevallás formájában. Az első megoldás egyszerűbb és kényelmesebb a másodiknál, és idén először – a 2020-as adózási időszakra vonatkozóan – azon alkalmazottak számára, akiknek tavaly több munkaadójuk is volt, lehetővé vált, hogy bármelyik munkaadót megkérhetik, hogy végezze el helyettük az elszámolást. Mi dönthetjük el, melyiket akarjuk megkérni, miközben erre a döntésre nincs hatással az, ha év közben érvényesítettük az adózóra vonatkozó adómentes részt vagy az adóbónuszt. Korábban azok, akiknek csak alkalmazottként volt jövedelmük, illetve akiknek olyan bevételük volt, amelyből forrásadót fizettek (például befektetési jegyből származó haszon, és ezekből a bevételekből az alkalmazott a forrásadót nem tekinti adóelőlegnek), az éves adóelszámolás elvégzésére azt a munkaadójukat kérhették meg, akinél érvényesítették az adóalap adómentes részét és az adóbónuszt. Ezzel szemben idén bármelyik tavalyi munkaadót megkérhetjük, és a cég köteles eleget tenni e kérésnek, csak azokat utasíthatják el, akiknek volt egyéb jövedelmük is, például bérbe adásból vagy vállalkozásból stb.
Adóbevallás
Ha megszűnt a tavalyi munkaadónk, nincs semmilyen jogutódja, vagyis nem tudunk senkit megkérni az elszámolás elvégzésére, akkor magunknak kell elszámolnunk, éspedig adóbevallás formájában. Ugyancsak adóbevallást kell készítenünk, ha a munkaadó valamilyen okból mégsem hajlandó elkészíteni az adóelszámolást. Ilyen esetben a bérelszámoló kiállít egy igazolást az adóköteles bevételekről, amelyet majd az adóbevalláshoz is mellékelni kell.
Nyomtatványok
„Az adóelszámolás elvégzését igénylő kérvényt legkésőbb február 15-éig kell eljuttatni a cég bérelszámolójához. Alapvetően hagyományos papírnyomtatványt kell kitölteni, melyet az idén a koronavírusjárvánnyal kapcsolatos korlátozások és a távmunka miatt sok helyen postai úton vagy elektronikusan is el lehet küldeni, az alkalmazott és a munkaadó közötti megállapodás alapján” – tájékoztatott Zita Kajanovičová, a központi adóigazgatóság munkatársa. Hangsúlyozta: a tavalyi űrlapokat nem lehet használni, ugyanis 2021. január 1-jétől módosultak az adóból leírható tételek, ezért aktualizálták a formanyomtatványt. A kitöltött űrlaphoz csatolni kell a szükséges mellékleteket, iratokat és igazolásokat. Aki ezt elmulasztja, és a hiányt a bérelszámoló felszólítására utólag sem pótolja, annak március végéig adóbevallást kell majd kidolgoznia.
Változások
A jövedelemadóról szóló törvény év elejétől hatályos módosítása pontosítja az adó kiszámításának a módját, éspedig úgy, hogy az éves adóelszámolást végző munkaadónak kötelessége figyelembe venni azokat az adómentes bevételeket is, amelyek esetében nem teljesültek az adómentesség feltételei. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató ezekkel a bevételekkel megemeli az adóköteles bevételek együttes összegét, és az előterjesztett igazolások alapján megvizsgálja, végső soron kell-e adózni bizonyos bevételnek minősülő tételekből. Ilyenek lehetnek azok a termékek, amelyeket a cég ad az alkalmazottainak természetbeli jutalomként (például egy tejfeldolgozó üzem havonta bizonyos értékben tejtermékeket adhat), miközben legfeljebb 200 euró értékig nem kell utána adózni. Ide tartozik a cég szociális alapjából nyújtott segítség, ami 2000 euró értékig adómentes, illetve a nyári szabadságok előtt, júniusban kifizetett 13., valamint a karácsonyi ünnepek előtti 14. fizetés, de az új évtől az utóbbiak már nem mentesülnek a jövedelemadó és a járulékok alól. További változás, hogy az adóalap 2021-től már nem csökkenthető a gyógyfürdői kezelés költségeivel (korábban ezen a címen legfeljebb 50 eurót személyenként le lehetett írni az adóból). Az üdülési csekk azonban megmaradt: a munkaadó legfeljebb 275 euró értékű üdülési csekket és az alkalmazottak gyermekeinek a sporttevékenységére ugyancsak 275 euró hozzájárulást nyújthat, és ezekből nem kell adózni.
A bérelszámoló március végéig elkészíti az adóelszámolást. Ha adótúlfizetést állapítanak meg, azt legkésőbb a májusban folyósított áprilisi fizetéssel vissza kellene kapnunk. Az 5 eurót meghaladó adóhátralékot pedig az év végéig levonják a bérből. Aki adója 2%-át szeretné felajánlani valamilyen nonprofit szervezetnek, annak az esetleges adóhátralékot már az áprilisi fizetéssel ki kell egyenlítenie. A 2%-os felajánláshoz az alkalmazottak kérhetik a munkaadójuktól az adó befizetéséről szóló igazolást, ezt mellékelni kell a 2%-os adófelajánlásról rendelkező nyilatkozathoz, amit április 30-áig kell eljuttatni az alkalmazott lakhelye szerint illetékes adóhivatalba.
Adómentes tételek
Bizonyos feltételek teljesítése mellett az adóalapunkat a következő tételekkel csökkenthetjük: az adózóra és a házastársra vonatkozó adómentes résszel, a gyermekekre vonatkozó és a jelzáloghiteles adóbónusszal, az alkalmazotti prémiummal, a nyugdíjbiztosítási rendszer III. pillérébe átutalt önkéntes befizetésekkel, viszont a gyógyfürdői kezelés költségeivel már nem, ez a lehetőség az új évtől megszűnt.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »