Nobel-békedíjra jelölték a fehérgyűlöletet, a fosztogatás és a rendbontást

Nobel-békedíjra jelölték a fehérgyűlöletet, a fosztogatás és a rendbontást

"Egy norvégiai képviselő Nobel-békedíjra jelölte a Black Lives Matter nevű, rasszizmus elleni mozgalmat, amely az afroamerikai George Floyd tavalyi meggyilkolását követően tett szert nemzetközi ismertségre" – írja a fehérellenes felforgatókról és a négerbűnöző haláláról 444-et megszégyenítően fogalmazva a "fasiszta" MTI. (A BLM egyébként már Obama elnöksége alatt is igen ismert volt nemzetközileg, hírt adtak róluk mindenhol, ha nem is vált még fogalommá, mint tavaly.) /Bővített hír./

A mozgalom az Egyesült Államokban kezdődött 2013-ban, és mára az egyik legerősebb kezdeményezéssé vált, amely nemzetközi szinten harcol a faji megkülönböztetés ellen – hangsúlyozta Petter Eide (az Amnesty International norvégiai szervezetének volt a vezetője 2000 és 2007 között), a Szocialista Baloldal nevű marxista vezetésű norvég párt képviselője szombaton.

„Úgy vélem, hogy az egyik legfontosabb problémát, amelyet Amerikában, de Európában és Ázsiában is láthatunk, az egyenlőtlenségek miatt növekvő konfliktusok jelentik. A Black Lives Matter nagyon fontos, világméretű mozgalommá vált a faji igazságtalanság elleni küzdelemben” – mondta Eide. „Óriási eredményeket ért el a faji igazságtalansággal kapcsolatos globális tudatosság növelésében”.

Eide, aki korábban orosz és kínai emberi jogi aktivistákat terjesztett fel a díjra, elmondta, hogy a másik dolog, ami lenyűgözte a Black Lives Matter Mozgalomban, az volt, hogy „képesek voltak mozgósítani az embereket a társadalom minden csoportjából, nemcsak az afrikai-amerikaiakat, nemcsak elnyomott embereket, hanem elődeiktől eltérő módon hívtak életre egy széleskörű mozgalmat”.

A Black Lives Matter ismertsége és támogatottsága azt követően szélesedett ki, hogy az egyesült államokbeli Minneapolisban 2020 májusában, egy "brutális rendőri előállítás" során életét vesztette az néger  George Floyd, s a mozgalom tüntetések sorozatát szervezte a feketéket sújtó rendőri erőszak ellen. Petter Eide szerint a mozgalomnak köszönhetően számos országban előtérbe kerültek a rasszizmus jelentette problémák, és új vita kezdődött a kérdésről.

Hírdetés

Úgy tudni, hogy a Nobel-békedíj jelöltjeinek idei listáján többek között a WikiLeaks alapítója, Julian Assange, Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki politikus és két társa, számos sajtószabadságért harcoló szervezet, Donald Trump volt amerikai elnök, valamint az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI) is rajta van már.

A Nobel-békedíjat a norvégiai Nobel-bizottság ítéli oda minden év októberében. A jelöléseknek január 31-ig kell beérkezniük az arra felhatalmazott személyektől. A bizottság évente több száz ajánlást kap, a jelöltek többségének nevét nem hozzák nyilvánosságra.

A Nobel-békedíj az egyetlen Nobel-díj, amelyet nem természetes személy is megkaphat. Gyakran részesültek szervezetek az elismerésben, a vöröskereszt például többször is volt díjazott.

Ez az egyik legtekintélyesebb nemzetközi kitüntetés (néhány korábbi győztest elnézve, és azt, hogy Obamának előre odaadták egy beszédért, ez már nem sokat jelent – a szerk.). A díjat – a többi Nobel-díjjal együtt – Alfred Nobel svéd kémikus, a dinamit feltalálója alapította. Nobel akarata szerint a békedíjat az a személy vagy szervezet kapja, aki vagy amely az elmúlt év során a legtöbbet tette a nemzetek közötti testvériségért, a nemzetközi békéért.

2020-ban az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) ítélték oda a rangos elismerést.

(MTI – Mandiner nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »